2013 - DUSZA ARTYSTY OD KUCHNI

Stefan Żechowski, Portret staruszki


Film: Joanna Zawadzka

Stefan Żechowski
Tym razem w ramach cyklu "ArtKino" odbędzie się pokaz filmu "Pustelnik", opowiadającego o twórczości i życiu wybitnego grafika Stefana Żechowskiego.

Nigdy nie został należycie doceniony, dopiero dziś chętniej powracamy do jego dzieł. Kiedyś kojarzony był głównie z przedwojennym skandalem dotyczącym ilustracji do pewnej powieści. Balansująca na pograniczu erotyki i snu kreacja postaci w tych rysunkach była podstawą do oskarżenia go o szerzenie pornografii.

Jednak wydarzenie to nie wywarło na Żechowskim znaczącego wpływu. Dla niego najważniejsza była sztuka i to jej podporządkował życie. Dlatego kiedy w pożarze rodzinnego domu spłonęła część jego prac, a także prowadzony przez lata dziennik, przeżył ogromny wstrząs. Kilka lat później powrócił do rodzinnego Książa, by osiąść tam na stałe i skupić się tylko na rysowaniu. Wtedy właśnie powstał zbiór erotyków, a pracami artysty całkowicie zawładnął motyw kobiety.

Film ukazuje jego losy oraz twórczość. To wspomnienie człowieka, który niezrozumiany przez innych, jak napisano na jego grobie, "Sam śnił swoją sztukę". Po projekcji będzie mieć miejsce prezentacja dzieł artysty, przygotowana przez Marcina Strokosza.

10 stycznia 2013, godz. 19.00, GSW "Widzimisie" (ul. 3 Maja 44/2), wstęp wolny.

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •