2009 - Nie zmarnował swego życia. Zbigniew Wojtiuk

Dziennik Polski”, 13.10.2009

Zbigniew Wojtiuk

MIECHÓW. Mija 25 lat od śmierci mistrza rysunku, malarza, wizjonera sztuki Stefana Żechowskiego

Przede wszystkim rysował, zostawiając dla potomnych trochę mniej akwarel i olejów. Niezwykły twórca XX wieku, przez niektórych postrzegany też jako skandalista, jest wciąż odkrywany jakby na nowo. 28 października mija 25. rocznica śmierci Stefana Żechowskiego żyjącego i tworzącego w Książu Wielkim. Uroczystym obchodom tego wydarzenia, zaplanowanym na 29 bm., nadano tytuł: „Stefan Żechowski – A jednak nie zmarnowałem swojego życia”.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, który na sto procent zapowiedział swoje przybycie do Miechowa. Ustanowiono również Kapitułę dla uczczenia Stefana Żechowskiego w 25. rocznicę śmierci.

Najważniejsze punkty programu obchodów to otwarcie Galerii Stefana Żechowskiego przy ul. Racławickiej 2 wraz z jej poświęceniem oraz promocja albumu o artyście. Przy Placu Kościuszki 3a nastąpi otwarcie wystawy rysunku i malarstwa Stefana Żechowskiego – informuje dyrektor BWA Galerii „U Jaksy” w Miechowie Krystyna Olchawa.

Dość długo trwały starania o lokal, w którym można byłoby jak należy wyeksponować dzieła mistrza Żechowskiego. Dotychczasowa stała (od roku 1990) wystawa dzieł artysty w kameralnym, galeryjnym wnętrzu „U Jaksy” nie spełniała tej roli.

Gminne pomieszczenie przy ul. Racławickiej 2 zaadaptowaliśmy i wyremontowaliśmy wspólnymi siłami oraz funduszami. Galeria pozyskała też na ten cel pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Dobrze, że w naszym mieście będzie niemała dodatkowa atrakcja kulturalna dla koneserów sztuki i turystów nie tylko z kraju – zauważa burmistrz Krzysztof Świerczek.

Stefan Żechowski był nie tylko rysownikiem, malarzem i ilustratorem powieści, m.in. „Wrzosów”, „Zmór” i „Motorów” Emila Zegadłowicza czy „Na srebrnym globie” Jerzego Żuławskiego. W latach 1946–49 projektował nowe serie znaczków pocztowych. Za niezwykle sugestywne znaczki, które weszły do obiegu, otrzymał w latach 1947, 1948 i 1949 prestiżowe nagrody. Wiele projektów znaczków nie doczekało się jednak finalnej realizacji. Około 16 projektów znaczków będzie można zobaczyć na rocznicowej uroczystości.

Jestem we Wrocławiu, w Muzeum Poczty Polskiej i Telegrafu. Dyrekcja zgodziła się wypożyczyć nam prawie wszystkie posiadane projekty. Bywalcy naszej galerii będą mogli zobaczyć na własne oczy, jak od samego początku mistrz Żechowski projektował znaczki: „Rocznica obrony Poczty Polskiej w Gdańsku”, „Stulecie Wiosny Ludów”, „Zabytki architektury – Zamek w Lanckoronie”, „Kultura Polska” i wiele innych – telefonowała do nas wczoraj Krystyna Olchawa.

Oprawę artystyczną obchodów 25. rocznicy śmierci Żechowskiego zagwarantuje m.in. krakowski Kabaret Loch Camelot oraz nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Miechowie. Będzie można tez obejrzeć film autobiograficzny w reżyserii Stefana Szlachtycza „Żech. Prawda Naga”.

 

Zbigniew Wojtiuk

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •