1988 - STEFAN ŻECHOWSKI - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

Stefan Żechowski, Tołstoj


 

„Wieczór. Kalejdoskop Młodych”, nr 128 (11792), 01-03.07.1988, str. 4
Biograficzna wystawa w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przypomniało postać artysty plastyka którego kojarzymy z twórczością literacką Emila Zegadłowicza, urządzając biograficzną wystawę pn. „Stefan Żechowski - życie i twórczość (1912-1984)”. Stanowi ona próbę zaprezentowania całokształtu dorobku tego artysty. Ekspozycja bowiem obejmuje 128 rysunków Żechowskiego, uzupełnionych pracami członków Szczepu Rogate Serce, z którym był związany w latach 1929-36. A więc mamy tu wczesne rysunki powstałe na wewnętrzny konkurs Szczepu. Kolejne prace dotyczą fascynacji artysty osobami ze świata sztuki: są to portrety A. Grottgera i Michała Anioła. Cykl eksponowany w dalszej kolejności to prace z czasów, kiedy był związany ze Stanisławem Szukalskim i jego Szczepem - w muzeum przedstawiono także prace jego kolegów: Jerzego Baranowskiego, Wacława Boratyńskiego, Antoniego Bryndzy, Mariana Konarskiego, Czesława Kiełbińskiego, Fryderyka Śmieszka, Norberta Strassberga, Franciszka Frączka.
W 1936 powstaje cykl ilustracji do „Motorów” E. Zegadłowicza. Najlepsze rysunki do tej lektury rozpoczynają pokaz w II części wystawy, gdzie zgromadzono prace z okresu, kiedy poszedł własną drogą artystyczną. Są to m.in. sceny rodzajowe i barwne projekty malowideł ściennych do pałacu w Dzikowie (rok 1939). Ponadto interesowała go twórczość ilustratorska, bo oprócz ilustracji do „Motorów” stworzył też (już po wojnie) rysunki do innych utworów E. Zegadłowicza oraz J. Kasprowicza, A. Mickiewicza, W. Wasilewskiej, L. Kruczkowskiego i J. Żuławskiego.
Na przełomie lat 1945/46 powstał doskonały cykl „Wojna”, który w Bytomiu zaprezentowany został w całości. Od połowy lat 70. dominują u Żechowskiego erotyki - malowane pastelami, bądź farbami akrylowymi.
Ekspozycję zamyka cykl autoportretów wraz z barwnym portretem wykonanym przez Mariana Ruzamskiego. Prezentowanym pracom towarzyszą katalogi rysunków, szkiców Żechowskiego oraz dopełniają je fotografie artysty i listy pisane do niego przez St. Szukalskiego i E. Zegadłowicza.
Wystawa przygotowana została w opracowaniu o zbiory Marianny Żechowskiej - żony artysty, zbiory Wandy Bryndzy z Krakowa, Franciszka Frączka z Krzemienicy, Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej oraz kolekcję własną, czyli bytomskiego muzeum.

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •