XVIII MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI „BARWY MAŁOPOLSKI” – MIECHÓW 2017

Uczestnikami pleneru są:

Wincenty Kućma – Kraków – POLSKA; Stanisław Białogłowicz – Rzeszów – POLSKA; Miro Bucher – Lipany – SŁOWACJA; Halina Budziszewska – Siedlce – POLSKA; Barbara Chorążek – Miechów – POLSKA; Grzegorz Chorążek – Miechów – POLSKA; Michał Ogórek – Kraków – POLSKA; Sergo Gogoladze – Batumi – GRUZJA; Marek Hołda – Miechów – POLSKA; Helena Jacyno – Przemyśl – POLSKA; Arvydas Kašauskas – Wilno – LITWA; Elguja Khazaradze – Batumi – GRUZJA; Krzysztof Kolarz – Kraków – POLSKA; Swietłana Kornilova – Moskwa – ROSJA; Karolina Kozieł – Kielce – POLSKA; Krystyna Olchawa – Miechów – POLSKA; Paweł Olchawa – Miechów – POLSKA; Anna Panek – Elbląg – POLSKA; Mirosław Szumerowski – Książ Wielki – POLSKA; Gabriela Trynkler-Kwiatkowska – Gdańsk – POLSKA; Antoni Wróblewski – Siedlce – POLSKA


 


Wincenty Kućma – Kraków – POLSKA

HONOROWY OBYWATEL MIECHOWA

Wincenty Kućma urrodził się 25 maja 1935 w Zbelutce na kielecczyźnie – polski rzeźbiarz, medalier, rysownik, projektant wnętrz, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. W. Ślędzińskiej otrzymał w 1962 roku.
W swojej twórczości zajmuje się rzeźbą monumentalną, małymi formami rzeźbiarskimi, medalierstwem, rysunkiem, projektowaniem wnętrz sakralnych oraz urbanistyką. Swoje prace wystawiał na 20 wystawach indywidualnych, 75 wystawach zbiorowych w kraju, oraz w 53 wystawach za granicą.
Wiele jego dzieł znajduje się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Był uczestnikiem wielu konkursów rzeźbiarsko – architektonicznych. Zdobył około 50 nagród i wyróżnień, w tym Nagroda Miasta Krakowa, nagroda l stopnia Ministra Kultury i Sztuki, I nagroda "Rzeźba roku": 67, 73, 77 II nagroda Biennale w Barcelonie, nagroda II st. Ministerstwa Obrony Narodowej, nagroda II st. Ministerstwa Budownictwa. Laureat nagrody l st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i dydaktycznej z zespołem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie (1999).
Jego dzieła o tematyce sakralnej znajdują się m.in. w Krakowie, Warszawie, Tarnowie, Krościenku, Iwoniczu Zdroju, Toruniu, Irkucku, Sachalinie, Sandomierzu, Pasierbcu, Zawierciu i wielu innych miejscowościach na terenie Polski.

W Miechowie zrealizował pomnik Macieja Miechowity oraz witraż "Światło w cieniu". W 2017 roku utworzono w Miechowie jego Galerię autorską "Pod witrażem", która mieści się w Domu Pracy Twórczej.

więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wincenty_Ku%C4%87ma

Stanisław Białogłowicz – Rzeszów – POLSKA

Urodził się w 1947 r. w Dukli. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1973 roku w pracowni profesora Wacława Taranczewskiego.
Praca zawodowa: od 1973 roku samodzielna praca twórcza i pedagogiczna w szkolnictwie artystycznym, od 1996 r. pracownik naukowy WSP Rzeszów i Uniwersytetu Rzeszowskiego. W latach 1997–2003 pełnił funkcję z-cy dyrektora Instytutu Wychowania Plastycznego ds. dydaktycznych. Obecnie jest profesorem zwyczajnym, prowadzi autorską pracownię malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego
Działalność artystyczna: Uprawia twórczość artystyczną w zakresie malarstwa sztalugowego, monumentalnego i rysunku. W dorobku artystycznym ma ponad 80 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest recenzentem jedenastu programów i podręczników szkolnych z zakresu sztuki. Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych na wystawach okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych a także nagród rektorskich i stypendiów Ministerstwa Kultury i Sztuki. Autor czterech realizacji sakralnych, m.in. w kościele św. Jakuba i Agnieszki w Nysie oraz w kościele parafialnym Loburg Ostbewern w Niemczech. Twórczość artystyczna publikowana była w licznych wydawnictwach i opracowaniach w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych, muzeach i galeriach polskich i zagranicznych

Miro Bucher – Lipany – SŁOWACJA

Miroslav Bucher jest artystą słowackim. Ukończył studia na wydziale malarstwa monumentalnego w architekturze i scenografii w Szkole Artystyczno-Przemysłowej w Branie u profesora Coufala. W jego twórczości są dwa zasadnicze okresy, które rozdziela 1992 rok.

Po ukończeniu studiów przeprowadził się do Koszyc, gdzie pracował do 1992 roku. Zajmował się wówczas ceramiką wszelkiego typu: drobną, ogrodową, monumentalną. Duże znaczenia miała w tym czasie twórczość wystawiennicza oraz grafika. Był autorem aranżacji licznych ekspozycji wykonanych dla Słowackiego Muzeum Technicznego, a także Wschodniosłowackiego Muzeum w Koszycach.

W 1992 roku wyjechał z Koszyc i zamieszkał w Lipanach. Był to moment przełomowy w jego artystycznej karierze, gdyż od tej chwili jego twórczość stała się bardziej skupiona na malarstwie, przede wszystkim krajobrazowym. Jest członkiem Słowackiego Stowarzyszenia Artystycznego. W swoim dorobku ma wiele samodzielnych wystaw z zakresu ceramiki (m.in.: Koszyce - 1983 r.) oraz malarstwa: Lipany - 1993 r., Bardejovskie Kupele - 2002 r., Sabinov 2003 r., Lipany 2003 r., Koszyce 2004 r. W swojej artystycznej biografii oraz zbiorze wystaw malarstwa ma także indywidualne ekspozycje zagraniczne: Siedlce – Polska 2004 r., Węgrów – Polska 2004 r., Liw – Polska 2004 r., Litovel – Czechy 2004 r., Zabreh – Czechy 2005 r., Warszawa, Instytut Słowacki – Polska 2007 r.

Jest artystą znanym i uznanym, czego dowodem są bardzo liczne współudziały w zbiorowych wystawach zagranicznych. m.in.: Strumica – Macedonia 2002 r., Sztum – Polska 2003 r., Narni – Włochy 2005., Rzym – Włochy 2005 r., Nowy Sącz – Polska 2006., Kraków – Polska 2006., Clermont – Ferrand – Francja 2006.

http://www.artshow.sk/index.php?artist=28

Halina Budziszewska – Siedlce – POLSKA

HALINA BUDZISZEWSKA urodziła się w Bronisławowie Małym na Lubelszczyźnie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1979 roku mieszka i pracuje w Siedlcach. Przez wiele lat kierowała siedleckim Biurem Wystaw Artystycznych. Obecnie jest kustoszem w dziale sztuki Muzeum Regionalnego w Siedlcach gdzie zajmuje się organizacją wystaw, opiekuje się kolekcjami autorskimi, opracowuje zbiory, gromadzi dokumentację twórczości artystów siedleckich, prowadzi lekcje muzealne, utrzymuje kontakty z licznymi środowiskami artystycznymi. Uprawia malarstwo olejne i akwarelowe. Swoich tematów artystka szuka bardzo blisko - za oknem, w ogrodzie czy na polu tuż za miastem. Uznanie przyniosły jej kompozycje z motywami strachów na wróble.

Uczestniczyła w wielu wystawach i plenerach o różnym zasięgu. Prezentowała swoje prace w Polsce, Grecji, Kanadzie, Macedonii, Niemczech, Rosji i Słowacji.
Za działalność twórczą oraz popularyzację sztuki została uhonorowana Nagrodą Siedleckiego Towarzystwa Naukowego – Złoty Jacek – 2007 r. i Nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce – Wawrzyn Siedlecki – 2012 r.

Barbara Chorążek – Miechów – POLSKA

Barbara Chorążek studiowała w pracowni malarstwa prof. M. Jarzemskiego w Instytucie Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2002 roku. Ważniejsze wystawy zbiorowe to: 2004 – Ogólnopolski Konkurs „Obraz Roku 2004” w Muzeum im. X. Dunikowskiego (Pałac Królikarnia w Warszawie); 2005 – Ogólnopolskie Triennale Malarstwa Młodych w Galerii ASP we Wrocławiu; 2005 – prezentacja wystawy pokonkursowej im. Mariana Michalika w Instytucie Polskim w Sztokholmie; 2012 – wystawa pokonkursowa „Obraz w stylu malarstwa XIX-wiecznego” (laureatka I miejsca) zorganizowana przez BWA „U Jaksy” w Miechowie; 2012 – „Małopolskie klimaty malarskie” w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli; 2013 – „Miniatura malarska” w Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu.

Grzegorz Chorążek – Miechów – POLSKA

Grzegorz Chorążek uprawia grafika warsztatową i użytkową, reklamę, rysunek, malarstwo, oraz fotografię
Jest magistrem sztuki. Studiował w Instytucie Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zorganizował kilka wystaw indywidualnych, uczestniczy w wystawach zbiorowych i międzynarodowych plenerach malarskich.

Sergo Gogoladze – Batumi – GRUZJA

Sergo Gogoladze urodził się w 1961 roku w Batumi.
Dzieciństwo spędził w Batumi, gdzie ukończył ośmioletnią szkołę podstawową, a następnie w latach 1976-1979 kontynuował naukę w Art College N. Kandelaki, gdzie studiował malarstwo i pedagogikę. Następnie w latach 1984-1990 studiował w Tbilisi na State Academy of Arts na Wydziale Grafiki. Od 1999 roku jest członkiem Związku Artystów Gruzińskich.
Jego praca zawodowa:
22.03.1983 do 1983.10.19 – Pionerski Park – praca artystyczno-dydaktyczna z młodzieżą
20.12.1983 do 1984.09.19 – Studio reklamy w Kombinacie Sztuki
01.11.1991 do 1992.12.01 – Artystyczne Eksperymentalne Studia dla Artystów w Batumi
od 1999 - Instytut Sztuki im. M. Abashidze
od 2006 roku – Uniwersytet Rustaveli – Wydział Sztuki.
od 2009 roku – profesor na Uniwersytecie Sztuki w Batumi

Zorganizował kilka wystaw indywidualnych w Batumi w Ajara Muzeum Sztuki oraz w Kawiarni literackiej „Batumi”.
Każdego roku czynnie uczestniczy w co najmniej dziesięciu wystawach zbiorowych – gruzińskich, międzynarodowych i zagranicznych.
Prace artysty znajdują się w muzeach sztuki i zbiorach prywatnych w: Gruzji, Turcji, Rosi, Anglii i w Polsce.
W Polsce artysta jest po raz drugi. Pierwszy raz uczestniczył w Plenerze Malarskim „Gruzja i przyjaciele” w Łebie w 2012 roku, który zaowocował kilkoma wystawami prezentowanymi w Łebie i w Warszawie.

Marek Hołda – Miechów – POLSKA

Marek Hołda urodził się 25 kwietnia 1956 roku. Mieszka i maluje w Miechowie. Preferuje tradycyjne malarstwo sztalugowe. Najczęstszymi motywami jego prac są: architektura i scenki rodzajowe z Miechowszczyzny. Maluje zarówno pejzaże, jak i sceny batalistyczne.

Jednak największą jego fascynacją są konie - te ożywające dzięki wyobraźni Artysty w tworzonych obrazach i te istniejące naprawdę. Wielki miłośnik koni i jeździectwa - jest też związany z końmi zawodowo jako instruktor jeździectwa w Stadninie Koni w Udorzu. Marek Hołda jest twórcą utalentowanym i niezwykle pracowitym. Ma na swoim koncie imponujący dorobek - ponad tysiąc płócien.

Rozpoczynał karierę pod kierunkiem swego przyjaciela - malarza Romana Breitenwalda. Stale doskonali swój warsztat artystyczny, uzupełniając go rzetelną wiedzą historyczną - studiami nad kulturą materialną danej epoki, bronią, mundurem, obyczajowością. Bierze udział w krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich.

Helena Jacyno – Przemyśl – POLSKA

Helena Jacyno ukończyła ASP we Lwowie w 1995 roku, dyplom w pracowni ceramiki artystycznej (prof. Taras Janko). Od 2007 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Współpracuje z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie (plakat, projekt, realizacj a scenografii do spektaklu ''BABCIA I WNUCZEK-NOC CUDÓW'' Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W 2011 otrzymała Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla na zrealizowanie wstawy fotograficzno–malarskiej pt. „Przemyśl”. W 2013 otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Artystka zrealizowała ponad 30 wystaw indywidualnych. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Uprawia malarstwo sztalugowe, witraż, grafikę, rysunek, wycinankę artystyczną, ceramikę, malarstwo na szkle, batik. Swój dorobek artystyczny prezentuje m.inn.: w Galerii „U Jaksy”, gdzie pokazywała obrazy olejne, będące plonem plenerów, w których uczestniczyła oraz rysunki, kolaże, wycinanki, oleje, pastele, obrazy tworzone mieszanymi technikami, słowem cały bogaty przegląd artystycznych poszukiwań malarki.

Arvydas Kašauskas – Wilno – LITWA

W 1982 roku Arvydas Kašauskas ukończył Państwowy Instytut Sztuki w Wilnie (obecnie Akademia Wileńska) na Wydziale Fresku i Mozaiki. Od 1984 artysta aktywnie uczestniczy w wystawach na Litwie i poza nim. Zorganizował ponad 100 wystaw malarskich i pastelowych, jest autorem kilku monumentalnych fresków w różnych miastach Litwy. W 1999 roku A. Kašauskas został członkiem Związku Litewskich Artystów. Mieszka i tworzy w swoim rodzinnym Wilnie. Jego prace zyskały uznanie nie tylko na Litwie, ale także w Australii, Belgii, Włoszech, Izraelu, USA, Polsce, Norwegii, Rosji, Niemczech i innych krajach.

Prace A. Kašauskasa pokazują, jak wolny jest autor w szerokich równinach tworzonych przy pomocy malarskich pędzli i małych szpachelek nakładających farbę, której struktura biegnie w stronę nieskończoności. Obrazy ukazują przyjemne doznania wyrażające się w jasnych kolorach prezentowanych na czystym tle, które dzięki harmonii każdej kompozycji uosabiają nową, czystą wewnętrzną zgodę.

Arvydas Kašauskas uważa, że: dobre malarstwo wymaga dokładnej kompozycji, realistycznego obrazu, wyraźnej sylwetki i świadomego posługiwania się kolorem.


http://businessandexhibitions.com/en/art/397-arvydaskasauskase

Elguja Khazaradze – Batumi – GRUZJA

Elguja Khazaradze urodził się w 1956 roku w Batumi, gdzie ukończył dziesięcioletnią szkołę (podstawową i średnią). Po jej ukończeniu wstąpił do armii sowieckiej w Kijowie. W latach 1977-1982 studiował w Tbilisi w State Academy of Arts, gdzie uzyskał dyplom ze specjalnością Artysta – Designer. Swoje wykształcenie doskonalił w: 1983 - Leningrad Art Academy; 1988 – Moskwa. Instytut Stroganova; 2003 – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. San Francisco - California State University – Designe; Biznes i ekonomia; 2005 – Niemcy. Berlin. Centrala Firma Artystyczna Caparol; 2006 – Holandia. Amsterdam. Systemy konstrukcyjne budowli.

Zawodowo zajmuje się wieloma dyscyplinami artystycznymi, z pośród których najbardziej wyróżnia designe. Pracuje w wielu programach komputerowych: Windows, Microsoft Office, CorelDraw, Photoshop, Sketchup.

Zajmował się też pracą pedagogiczną: 1988-1992 – Batumi Pedagogical College; 1997-2007 – Batumi Art School; 1998-2012 rok – R. Shaheen's Friendship Lyceum; oraz metodyką w gruzińskim Ministerstwie Kultury (1991-1994). Od 2004 roku pracuje na stanowisku głównego specjalisty w St. Batumi City Hall – Architektura i Urbanistyka.

W 2012 roku uhonorowany został prestiżową nagrodą Order of Honor.

Udział w międzynarodowym plenerze malarskim jest nowym wyzwaniem w jego artystycznym doświadczeniu. Jest to trzeci plener z rzędu, w którym uczestniczy. W 2016 roku brał udział w plenerach malarskich organizowanych w Batumi. Łatwość porozumiewania się w języku rosyjskim i angielskim zjednywa mu przyjaciół nie tylko wśród artystów.

Krzysztof Kolarz – Kraków – POLSKA

Krzysztof Kolarz urodził się w Bochni w 1983 roku, ale dzieciństwo aż do ukończenia szkoły podstawowej spędził w Miechowie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2009 roku uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. K. Wachowiaka. W roku 2001 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2003–2006 Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, natomiast w latach 2006–2007 Fundacji im. Jana Pawła II. Głównym nurtem jego twórczości jest portret, od czystego realizmu wyrażającego zewnętrzną obserwację modela do psychologicznego, ukazującego wewnętrzną ekspresję: cierpienie, ból, tęsknotę. Niepowtarzalność jego prac wynika głównie ze sposobu widzenia człowieka, w którym artysta odnajduje niebanalne piękno. Jego prace cechuje duża wrażliwość i dojrzałość emocjonalnego spostrzegania oraz warsztatowa sprawność. Prace K. Kolarza cechuje wnikliwa obserwacja wewnętrznego, duchowego piękna portretowanych osób i umiejętność wyrażania zaobserwowanej prawdy.

Swietłana Kornilova – Moskwa – ROSJA

Swietłana Kornilova urodziła się 11 maja 1981 w mieście Чита. W latach 1992-1996 uczyła się w Art School Dmitrova. W lipcu 2013 roku ukończyła program letniej szkoły rysunku i malarstwa w Petersburgu realizowany przez Państwowy Akademicki Instytut Malarstwa, Rzeźby i Architektury im. I. Repina. Jest też absolwentką szkoły MGHPA im. Stroganowa – Wydziału malarstwa monumentalnego i dekoracyjnego, która ukończyła w roku 2014. Dyplom uzyskała w Państwowym Akademickim Instytucie Malarstwa, Rzeźby i Architektury im. Ilia Repina w Petersburgu w lipcu 2015 roku. Od 2016 roku jest członkiem Związku Artystów w Moskwie.

Karolina Kozieł – Kielce – POLSKA

Karolina Magdalena Kozieł ur. 2 marca 1987 roku w Kielcach. Absolwentka Kieleckiego Plastyka – specjalność tkanina artystyczna. W 2012 roku otrzymała dyplom magisterski z malarstwa za cykl "Opowieść o kobiecie" w pracowni prof. zw. Ewy Pełki, zaś pracę pisemną "Współczesna sztuka gender w Polsce na wybranych przykładach" w pracowni prof. Wiesława Łuczaja. Uczestniczyła w wymianie studenckiej Erasmus/Sokrates w Accademia di Bella Arti di Bari we Włoszech. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w Kieleckim Plastyku, jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Następnie pracowała w największej w Polsce fabryce porcelany w Ćmielów Design Studio oraz Modus Design Studio/Marek Cecuła. Od 2014 doktorantka na kierunku Sztuki Piękne w Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach. Uczestniczyła w programie MOST na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Narodowej w Krakowie. Przebywała na badaniach naukowych w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki we Lwowie. Temat pracy doktorskiej dotyczy ukraińskich motywów ludowych.
Uczestniczyła w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Kielcach, Rzymie, Perugi, Bari, Materze, Lwowie, Winnicy

Michał Ogórek

Od 2010 roku zajmuję się rysowaniem storyboardów reklamowych.
Wśród moich klientów są:

Grey, Scholz & Friends, Ogilvy&Mather, Brainbox, K2, Young&Rubicam, Momentum, Paralotna, Leo Burnett, Lowe, Saatchi&Saatchi, DDB, BBDO, PZL, Opus-B, GPD, Handmade, Eskadra LinkAd, Catzwolf, Gong, S4.

Krystyna Olchawa – Miechów – POLSKA

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, w 1982 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych /Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych/ w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1984 roku. W 1985 roku powołała do życia Galerię "U Jaksy" w sieci polskich galerii Biur Wystaw Artystycznych – działającą w latach 1986-1999 jako Filia Kieleckiego BWA, a po administracyjnej reorganizacji Polski, w latach 1999-2008 będącą Oddziałem Małopolskiego BWA, przekształconą w 2008 r. jako samorządowa instytucja kultury pod nazwą Biuro Wystaw Artystycznych "U Jaksy". Zorganizowała około 400 wystaw sztuki współczesnej, oraz kilkaset różnorodnych imprez kulturalnych: koncertów, wieczorów poezji, wykładów o sztuce, spotkań z wybitnymi artystami polskimi i zagranicznymi, aukcji dzieł sztuki na cele charytatywne. Teoretyk sztuki, autorka kilkudziesięciu tekstów o sztuce artystów polskich i zagranicznych, publikowanych w katalogach do wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz na stronach internetowych. W roku 1991 utworzyła Stałą Galerię Sztuki Stefana Żechowskiego w Miechowie, a w 2011 r. Dom Pracy Twórczej im. S. Żechowskiego. Zapoczątkowała działania konserwatorskie zabytkowych tkanin ze skarbca Bożogrobców w Miechowie. Inicjatorka i współzałożycielka Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Miechowie. Od 1985 r. kierownik Filii BWA - „Galerii „U Jaksy”, a od 2008 dyrektor Biura Wystaw Artystycznych ”U Jaksy” w Miechowie. Kurator Międzynarodowych Plenerów Malarskich "Barwy Małopolski" organizowanych corocznie od 2000 r. w Miechowie. Odznaczenia: 1970 – Honorowy Obywatel Miasta Fromborka; 1988 – Za Zasługi dla Kielecczyzny; 2011 – Srebrny Krzyż Zasługi.

Paweł Olchawa – Miechów – POLSKA

Urodził się w 1980 roku w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa (2003–2008), gdzie w 2011 roku uzyskał dyplom w pracowni sitodruku dr hab. Agaty Stępień oraz aneks malarski w pracowni malarstwa prof. Jarosława Zduniewskiego.
W latach 2004–2006 był przewodniczącym Samorządu Studenckiego AS P w Łodzi i opiekunem Galerii „Biała Ściana” w tejże uczelni.
Obecnie pracuje jako specjalista ds. wystawienniczych i wydawniczych w Biurze Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie. Zajmuje się grafiką wydawniczą oraz dydaktyką, prowadząc zajęcia artystyczne z dziećmi i młodzieżą. We własnej twórczości zajmuje się malarstwem, grafiką wydawniczą i fotografią. Inspiruje się naturą. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich w Polsce i za granicą.

Anna Panek – Elbląg – POLSKA

Studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na wydziale Grafiki. Dypolm w pracowni plakatu u profesora Bogusława Balickiego uzyskała w 1989 roku. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem graficznym, projektowaniem wnętrz. Brała udział w ponad 80 wystawach zbiorowych i zorganizowałam 16 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia, Japonia, Szwecja, Francja). Uczestniczyła również w kilkudziesięciu plenerach i sympozjach artystycznych. Jestem finalistką konkursu Obraz roku 2002, brałam udział w projektach międzynarodowych, m.in. "Spadkobiercy Rembrandta", "Ku nowym brzegom", "Dialog". Jej ostatnie działanie to projekt "3 po 3". Jest to cykl wystaw zorganizowanych wraz z zaprzyjaźnionymi artystami, Ewą Łukiewską i Benedyktem Kroplewskim.
Inspiracją do malowania większości moich obrazów jest architektura. Tematu poszukuje z aparatem fotograficznym. Tak powstały materiał jest impulsem do dalszej pracy artystycznej. Fotografię traktuje tylko jako notatkę. Obraz, który ostatecznie powstaje jest syntezą, budowaną dużymi plamami płasko kładzionego farby. Kolor jest tym co interesuje ją najbardziej. To właśnie przy jego pomocy staram tworzyć atmosferę swoich prac.

Mirosław Szumerowski – Książ Wielki – POLSKA

Urodził się w 1973 r. w Miechowie. Dzieciństwo spędził w Książu Wielkim. Po ukończeniu szkoły podstawowej nauki pobierał w Zespole Szkół Plastycznych w Kielcach. Pracę dyplomową z malarstwa wykonał pod kierunkiem Kazimierza Kieliana. Po zdaniu matury, studiował na Wydziale Historii w Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1999 roku. W 1999 r. wrócił do rodzinnego Książa i rozpoczął pracę w miejscowym Gimnazjum, które od 2003 roku nosi im. Stefana Żechowskiego, gdzie pracuje jako nauczyciel historii i wychowania plastycznego. W latach 2000–2002 studiował na podyplomowym Wydziale Edukacji Artystycznej w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa i rysunku.
Mirosław Szumerowski w swoim życiu zawodowym dzieli czas pomiędzy twórczość, a działalność pedagogiczną. W miejscowych szkołach: podstawowej i gimnazjum, wykłada historię i wiedzę o sztuce oraz prowadzi zajęcia z zakresu malarstwa i rysunku. Jego praca pedagogiczna owocuje dużą aktywnością dzieci i młodzieży uczestniczącej w konkursach plastycznych. Artystyczne i pedagogiczne zaangażowanie artysty, wzbogaca miejscowe społeczeństwo w kreowaniu życia kulturalnego. W dziedzinie twórczości własnej Mirosław Szumerowski realizuje się w zakresie malarstwa olejnego, akwareli, tempery i rysunku.

Gabriela Trynkler-Kwiatkowska – Gdańsk – POLSKA

Gabriela Trynkler-Kwiatkowska Urodziła się i mieszka w Gdańsku. W latach 1979-1982 studiowała grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1982 roku malarstwo w PWSSP w Gdańsku. W 1985 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W 1993 roku przebywając w Wielkiej Brytanii jako stypendystka rządu brytyjskiego podjęła stałą artystyczną współpracę ze szkockimi artystami z Glasgow Group. W 2005 i 2010 roku otrzymała Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska, a w 2013 Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. Działa społecznie na rzecz środowiska artystów. Jest aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 2007-2010 była członkiem władz Okręgu Gdańskiego ZPAP, a w kadencji 2010-2014 została wybrana do władz krajowych ZPAP i zasiliła skład Głównej Komisji Rewizyjnej. Od 2015 roku działa w fundacji Wspólnota Gdańska, pełniąc społecznie funkcję kuratora Galerii Jednego Dzieła. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie, USA, Japonii, Chinach, Afryce Południowej i Australii. Swoje prace prezentowała na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych i ponad sześćdziesięciu pokazach zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Szwecja, Francja, Holandia, Szkocja i Litwa).

Antoni Wróblewski – Siedlce – POLSKA

Antoni Wróblewski urodził się na Podlasiu w Platerowie, gdzie spędził swoje dzieciństwo. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni grafiki prof. Haliny Chrostowskiej uzyskał w 1976 roku. Po studiach wrócił do Siedlec, by być bliżej pól i lasów. Dzięki tej decyzji powstała seria akwarel, inspirowanych pejzażem Podlasia. Następnie – cykl rysunków piórkiem pt. „Jeden dzień wśród pól”. Wtedy też wpadł na pomysł malowania ziemią na płótnie i na papierze.
Uprawia grafikę, malarstwo, rysunek, ale ma w swoim dorobku inne formy realizacji plastycznych. Wspólnie z rzeźbiarzem Andrzejem Sołtysiukiem wykonał ołtarz w Pałacu Prymasowskim w Warszawie podczas pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce.
W 1977 roku zainicjował i prowadził warsztaty malarskie dla uzdolnionych uczniów szkół siedleckich. Przez wiele lat prowadził młodzieżową sekcję plastyczną w Centrum Kultury i Sztuki, w Miejskim Ośrodku Kultury, w Podlaskiej Szkole Artystycznej. Był także jednym z inicjatorów plenerów malarskich w Gródku n/Bugiem.
Antoni Wróblewski od kilkunastu lat jest komisarzem Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka”. Jest ambasadorem Siedlec na licznych zagranicznych plenerach, wystawach, na które jest zapraszany jako uczestnik, wykładowca czy komisarz.
Swoje prace artystyczne prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą m.in. w Grecji, Kanadzie, USA, Niemczech, Bułgarii, Macedonii, Słowacji, Ukrainie. Ostatnio tworzy cykl prac monumentalnych „Monstrancje polne”- ziemią z różnych stron świata malowane.
Antoni Wróblewski za swoją pracę oraz działalność był wielokrotnie wyróżniany
i nagradzany. Otrzymał m.in.: Brązowy Krzyż Zasługi; odznakę Zasłużony Działacz Kultury; odznakę za Zasługi dla Województwa Siedleckiego; Nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza ; Nagrodę „Złoty Jacek”.

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •