MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI - BARWY MAŁOPOLSKICH LASÓW - ZAKOPANE 2017


Uczestnicy MIĘDZYNARODOWEGO PLENERU MALARSKIEGO BARWY MAŁOPOLSKICH LASÓW ZAKOPANE 2017:  Barbara Bejnar – Olsztyn – POLSKA;  Zuzana Bośkova-Bobovska – Trencianske Teplice – SŁOWACJA;  Barbara Chorążek – Miechów – POLSKA;  Grzegorz Chorążek – Miechów – POLSKA;  Sophie Epton Mock – Romery – FRANCJA;  Marek Hołda – Miechów – POLSKA;  Elgudja Khazaradze – Batumi – GRUZJA;  Krzysztof Kolarz – Kraków – POLSKA;  Marcin Kołpa – Olsztyn – POLSKARyszard Kowalewski – Gdańsk – POLSKA;  Janusz Lewandowski – Warszawa – POLSKA;   Paweł Olchawa – Miechów – POLSKA;  Krystyna Olchawa – Miechów – POLSKA;  Stanisław Pasieczny Zamość – POLSKA;  Louise Severyn-Kosinska – Sutton – ANGLIA;  Milan Stano – Bratysława – SŁOWACJA;  Monica Wheeler – Londyn – ANGLIA;  Janusz Jan Żyrek – Koniaków – POLSKA

 



Barbara Bejnar – Olsztyn – POLSKA

Barbara Bejnar urodziła się, pracuje i mieszka w Olsztynie w województwie warmińsko-mazurskim. Ukończyła Studium Konserwacji Wyrobów Artystycznych i Dzieł Sztuki w Państwowym Studium Plastycznym w Tarnowie oraz kierunek socjologii w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie. Od 1986 roku prowadzi własną pracownię konserwacji dzieł sztuki. Uprawia również twórczość malarską w technikach: malarstwo olejne i pastelowe.

Zuzana Bośkova-Bobovska – Trencianske Teplice – SŁOWACJA

Zuzana Bośkova-Bobovska urodziła się w 1957 roku w Považská(iej) Bystrica(y).
Arkana sztuki poznawała w Ludowej Szkole Sztuki w Żylinie w pracowni akademickiego artysty malarzy Juraja Szutowskiego, oraz kursach artystycznych prowadzonych przez artystów malarzy Júliusa Kollera, Katarína Kuzmová, a także w pracowni malarza akademickiego Dezidera Castiglione. Jej twórczość jest ściśle związana z naturą, a zwłaszcza światem roślin i drzew, które najbardziej ją inspirują. Posługuje się różnymi technikami, a szczególnie lubi malarstwo olejne i pastelowe.
Regularnie uczestniczy w plenerach malarskich oraz wystawach zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą. W styczniu 2002 r. Została przyjęta jako regularny członek Związku Artystów Słowackich – najstarszej organizacji zawodowej artystów na Słowacji.

Barbara Chorążek – Miechów – POLSKA

Barbara Chorążek studiowała w pracowni malarstwa prof. M. Jarzemskiego w Instytucie Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2002 roku. Ważniejsze wystawy zbiorowe to: 2004 – Ogólnopolski Konkurs „Obraz Roku 2004” w Muzeum im. X. Dunikowskiego (Pałac Królikarnia w Warszawie); 2005 – Ogólnopolskie Triennale Malarstwa Młodych w Galerii ASP we Wrocławiu; 2005 – prezentacja wystawy pokonkursowej im. Mariana Michalika w Instytucie Polskim w Sztokholmie; 2012 – wystawa pokonkursowa „Obraz w stylu malarstwa XIX-wiecznego” (laureatka I miejsca) zorganizowana przez BWA „U Jaksy” w Miechowie; 2012 – „Małopolskie klimaty malarskie” w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli; 2013 – „Miniatura malarska” w Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu. W 2017 roku zrealizowała wystawę indywidualną PEJZAŻE I WSPOMNIENIA w Galerii "U Jaksy" w Miechowie.

Grzegorz Chorążek – Miechów – POLSKA

Grzegorz Chorążek uprawia grafika warsztatową i użytkową, reklamę, rysunek, malarstwo, oraz fotografię
Jest mgr sztuki - studiował w Instytucie Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zorganizował kilka wystaw indywidualnych, uczestniczy w wystawach zbiorowych i plenerach malarskich. Pracuje w Muzeum Wsi Kieleckiej gdzie zajmuje się opracowywaniem wystaw i projektowaniem plakatów.

Sophie Epton Mock – Romery – FRANCJA

Studia
• 1974-1976 Szkoła Sztuki w Harrow
• 1976-1981 Szkoła Sztuk Pięknych w Reims
• 1982-1983 Szkoła Sztuk Pięknych w Strasburgu
• Stały artysta Galerie du Cardo w Reims
• Członek stowarzyszenia grawerowania aqua forte
Wystawy indywidualne:
2012 – Zamek – Faucon; Caisse d'Epargne – Reims
2010 – Wystawa w Ratuszu Gueux z Claudine Divry; Galeria Cardo – Reims
2009 – Operastylos – Paryż
2008 – Sceneo – Reims
2006 – Europa Express avec Luigi Boille, Associazione Laboratorio Inconti d’Arte – Rzym; Latarnia morska Verzenay – Reims.
2005 – Dom klubowy Port La Galère – Cannes; Espace Porsche -– Reims.
2003 – Galeria ratusza – Penne d'Agenais; Polclub Gallery 13 – Paryż.
2000 – Centrum Kultury Leclerc – Metz; Site Archéologique Romain – Bliesbruck.

Marek Hołda – Miechów – POLSKA

Marek Hołda urodził się 25 kwietnia 1956 roku. Mieszka i maluje w Miechowie. Preferuje tradycyjne malarstwo sztalugowe. Najczęstszymi motywami jego prac są: architektura i scenki rodzajowe z Miechowszczyzny. Maluje zarówno pejzaże, jak i sceny batalistyczne.

Jednak największą jego fascynacją są konie - te ożywające dzięki wyobraźni Artysty w tworzonych obrazach i te istniejące naprawdę. Wielki miłośnik koni i jeździectwa - jest też związany z końmi zawodowo jako instruktor jeździectwa w Stadninie Koni w Udorzu. Marek Hołda jest twórcą utalentowanym i niezwykle pracowitym. Ma na swoim koncie imponujący dorobek - ponad tysiąc płócien.

Rozpoczynał karierę pod kierunkiem swego przyjaciela - malarza Romana Breitenwalda. Stale doskonali swój warsztat artystyczny, uzupełniając go rzetelną wiedzą historyczną - studiami nad kulturą materialną danej epoki, bronią, mundurem, obyczajowością. Bierze udział w krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich.

Elgudja Khazaradze – Batumi – GRUZJA

Elguja Khazaradze urodził się w 1956 roku w Batumi, gdzie ukończył dziesięcioletnią szkołę (podstawową i średnią). Po jej ukończeniu wstąpił do armii sowieckiej w Kijowie. W latach 1977-1982 studiował w Tbilisi w State Academy of Arts, gdzie uzyskał dyplom ze specjalnością Artysta – Designer. Swoje wykształcenie doskonalił w: 1983 - Leningrad Art Academy; 1988 – Moskwa. Instytut Stroganova; 2003 – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. San Francisco - California State University – Designe; Biznes i ekonomia; 2005 – Niemcy. Berlin. Centrala Firma Artystyczna Caparol; 2006 – Holandia. Amsterdam. Systemy konstrukcyjne budowli.

Zawodowo zajmuje się wieloma dyscyplinami artystycznymi, z pośród których najbardziej wyróżnia designe. Pracuje w wielu programach komputerowych: Windows, Microsoft Office, CorelDraw, Photoshop, Sketchup.

Zajmował się też pracą pedagogiczną: 1988-1992 – Batumi Pedagogical College; 1997-2007 – Batumi Art School; 1998-2012 rok – R. Shaheen's Friendship Lyceum; oraz metodyką w gruzińskim Ministerstwie Kultury (1991-1994). Od 2004 roku pracuje na stanowisku głównego specjalisty w St. Batumi City Hall – Architektura i Urbanistyka.

W 2012 roku uhonorowany został prestiżową nagrodą Order of Honor.

Udział w międzynarodowym plenerze malarskim jest nowym wyzwaniem w jego artystycznym doświadczeniu. Jest to trzeci plener z rzędu, w którym uczestniczy. W 2016 roku brał udział w plenerach malarskich organizowanych w Batumi. Łatwość porozumiewania się w języku rosyjskim i angielskim zjednywa mu przyjaciół nie tylko wśród artystów.

Krzysztof Kolarz – Kraków – POLSKA

Krzysztof Kolarz urodził się w Bochni w 1983 roku, ale dzieciństwo aż do ukończenia szkoły podstawowej spędził w Miechowie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2009 roku uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. K. Wachowiaka. W roku 2001 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2003–2006 Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, natomiast w latach 2006–2007 Fundacji im. Jana Pawła II. Głównym nurtem jego twórczości jest portret, od czystego realizmu wyrażającego zewnętrzną obserwację modela do psychologicznego, ukazującego wewnętrzną ekspresję: cierpienie, ból, tęsknotę. Niepowtarzalność jego prac wynika głównie ze sposobu widzenia człowieka, w którym artysta odnajduje niebanalne piękno. Jego prace cechuje duża wrażliwość i dojrzałość emocjonalnego spostrzegania oraz warsztatowa sprawność. Prace K. Kolarza cechuje wnikliwa obserwacja wewnętrznego, duchowego piękna portretowanych osób i umiejętność wyrażania zaobserwowanej prawdy.

Latem 2016 wziął udział w programie "Artist in residence Programme" w Hallein w Austrii, a w 2017 roku zrealizował indywidualną wystawę Ausstellungseröffnung Krzysztof Kolarz na zaproszenie Galerie Schloss Wiespach, również w Austrii.

Marcin Kołpa – Olsztyn – POLSKA

Marcin Kołpa urodził się w 1965 roku w Olsztynie. W 1989 roku uzyskał dyplom w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1995 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu. Mieszka i pracuje w Olsztynie. Uprawia malarstwo i rysunek. Pracuje w Pracowni Konserwacji Zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Wystawy indywidualne:
2002 – Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych Oddział w Krynicy Górskiej; Galeria MBWA „U Jaksy” w Miechowie, Galeria MBWA w Nowym Sączu, Galeria Sztuki Współczesnej MBWA w Olkuszu
2003 – Galeria Spichlerz, MOK – Olsztyn
2004 – „Świat Cieszy”, Galeria „U Artystów” – Olsztyn
2004 – „Pejzaż”, Muzeum Zamek – Łańcut
2005 – „Portrety”, Francusko-Polskie Centrum Kultury Cotes d’Armor – Olsztyn
2006 – „Meander – Poezja i Plastyka”, Francusko-Polskie Centrum Kultury Cotes d’Armor – Olsztyn
2007 – „Pożegnanie”, Galeria Jednego Obrazu, Muzeum Warmii i Mazur – Olsztyn
2013 – „NOTATKI OLSZTYŃSKIE”, Galeria Amfilada Miejskiego Ośrodka Kultury – Olsztyn
2013 - "Inspiracje pejzażowe" - Galeriaq "Amfilada" MOK w Olsztynie
2013 - "Pastel" - Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
2014 - "Pastele Marcina Kołpy" - Galeria "Inter Libros" w Puławach
2017 - "Notatki olsztyńskie" - Galeria "Amfilada" MOK w Olsztynie

Ryszard Kowalewski – Gdańsk – POLSKA

Ryszard Kowalewski urodził się w 1943 roku w Lublinie. Do Liceum Sztuk Plastycznych uczęszczał w Zamościu. Stamtąd wyjechał na studia do Warszawy. Pasją artysty obok malarstwa stała się wspinaczka wysokogórska. Wieloletnią przygodę z profesjonalnym alpinizmem rozpoczął w polskich Tatrach i począwszy od 1965 roku dokonywał liczących się w alpinizmie wejść, m.in. na dwa dziewicze siedmiotysięczne szczyty w Karakorum. Zmierzył się również z ośmiotysięcznikami w Himalajach Nepalu, tam też zimą wszedł na dziewiczy szczyt sześciotysięczny.. Dokonał pierwszych przejść na pięciotysięczne szczyty w Pamiro - Ałaju i Andach. Eksplorował również dziewicze jaskinie Kolumbii. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył z wyróżnieniem w 1968 roku. W latach 1968-1970 był asystentem w pracowni drzeworytu kolorowego prof. Wacława Waśkowskiego. W 1970 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie w latach 1970-1974 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych jako asystent profesorów: Włodzimierza Padlewskiego, Lecha Kadłubowskiego i Jerzego Zabłockiego. W latach 1993-1999 pełnił funkcję skarbnika a następnie wiceprezesa Związku Polskich Artystów Plastyków. Od kwietnia 2010 roku ponownie pełni funkcję wiceprezesa ZPAP. Pasja górska ma dominujące odzwierciedlenie w jego twórczości, maluje góry i portrety ludzi gór. Swoje prace eksponuje przede wszystkim na wystawach indywidualnych ale bierze też udział w prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą. Z okazji 40-lecia pracy twórczej otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Za pracę społeczną w Związku Polskich Artystów Plastyków, Złotą Honorową Odznakę ZPAP.

Janusz Lewandowski – Warszawa – POLSKA

Janusz Lewandowski urodził się w 1937 roku, w Murzynowie koło Płocka. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni Artura Nacht-Samborskiego uzyskał w 1964 roku.
Od ukończenia studiów bierze aktywny udział w życiu artystycznym. Uczestniczy w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Udział w wielu plenerach i sympozjach problemowych. Otrzymuje nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie w konkursie pt. "Metafora w malarstwie polskim" w Radomiu, nagroda Prezydenta Warszawy, nagroda w "Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka", kilka nagród za plakaty, nagroda za projekt aranżacji wnętrza Bazyliki pod wezwaniem św. Teresy w Łodzi, nagroda polsko-japońska imienia Miyauchi.

Twórczość Lewandowskiego wywodzi się z inspiracji polskim symbolizmem, jednak zarówno w swojej formie, jak i w sferze znaczeń daleko wykracza poza konwencje sztuki przełomu XIX i XX wieku.
Artysta ma na swoim koncie liczne wystawy, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe - w Polsce, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii. Jego obraz znajdują się w zbiorach polskich muzeów oraz w prywatnych kolekcjach.

w 2017 roku Janusz Lewandowski otrzymał prestiżową Nagrodę za malarstwo im.K.Ostrowskiego

Kapituła Nagrody powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa mazowieckiemu artyście Januszowi Lewandowskiemu. Nagroda jest wyróżnieniem za rok 2016 i przyznano ją za twórczą kontynuację polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX i XX wieku. Janusz Lewandowski podjął twórczy dialog z mistrzami tego pejzażu zwłaszcza Jackiem Malczewskim, umieszczając w dalekich przestrzeniach ujęte szkicowo w nowej, własnej formie postaci.

Paweł Olchawa – Miechów – POLSKA

Urodził się w 1980 roku w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa (2003–2008), gdzie w 2011 roku uzyskał dyplom w pracowni sitodruku dr hab. Agaty Stępień oraz aneks malarski w pracowni malarstwa prof. Jarosława Zduniewskiego.
W latach 2004–2006 był przewodniczącym Samorządu Studenckiego AS P w Łodzi i opiekunem Galerii „Biała Ściana” w tejże uczelni.
Obecnie pracuje jako specjalista ds. wystawienniczych i wydawniczych w Biurze Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie. Zajmuje się grafiką wydawniczą oraz dydaktyką, prowadząc zajęcia artystyczne z dziećmi i młodzieżą. We własnej twórczości zajmuje się malarstwem, grafiką wydawniczą i fotografią. Inspiruje się naturą. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich w Polsce i za granicą. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych:
2005 – "WŁoskie impresje" Galeria Piano Caffe – ŁÓDŹ
2012 – "PRZEDWIOŚNIE W REYMONTÓWCE" – CHLEWISKA
2014 – "DIALOG" – wystawa z Walterem Maringerem – Galeria Sztuki – PURKERSDORF / AUSTRIA
2014 – FANTASMAGORIE I – GALERIA BWA "U JAKSY" – MIECHÓW
2015 – FANTASMAGORIE II – GALERIA BWA "Jatki" – NOWY TARG
2015 – FANTASMAGORIE III – Galeria Muzeum Ziemi Koszyckiej – KOSZYCE
2016 – "Trzydziestolatkowie I" wspólnie z D. Kiermasz, M. Zawieją i K. Kolarzem – GALERIA BWA "U JAKSY" – MIECHÓW
2016 – "Trzydziestolatkowie II" wspólnie z D. Kiermasz, M. Zawieją i K. Kolarzem – GaleriA Grand Hotelu – ŁÓDŹ
2016 – WSPÓŁBRZMIENIE I – Centrum Wiara i Kultura – Galeria na Krużgankach – HEBDÓW
2016 – WSPÓŁBRZMIENIE II – GALERIA U PIJARÓW – KRAKÓW
2017 – "Trzydziestolatkowie III" (wspólnie z D. Kiermasz, M. Zawieją i K. Kolarzem) – GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA – OLKUSZ
2017 – WSPÓŁBRZMIENIE – Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega – TARNOBRZEG

Krystyna Olchawa – Miechów – POLSKA

Krystyna Olchawa urodziła się w Sowlinach (obecnie Limanowa). Szkołę Podstawową ukończyła w Młynnem w powiecie limanowskim. Po jej ukończeniu rozpoczęła edukację artystyczną:
1966-1971 – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu – Wydział Tkaniny Artystycznej
1973-1974 – Marketing w handlu zagranicznym – Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Warszawie
1977-1978 – Studium Kulturalno-Oświatowe – Pałac Pod Baranami w Krakowie
1978-1982 – Państwowa Szkoła Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku - Wydział Edukacji Plastycznej i Anek z Malarstwa. Dyplom na tejże uczelni uzyskała w 1984 roku.

W 1985 roku powołała do życia Biuro Wystaw Artystycznych "U Jaksy" w Miechowie (gdzie mieszka od 1972 r.) Od początku istnienia tej instytucji jest jej szefem - najpierw jako kierownik, a od 2008 r. (po usamodzielnieniu się instytucji) pełni funkcję dyrektora. Kurator Międzynarodowych Plenerów Malarskich "Barwy Małopolski" organizowanych corocznie od 2000 r. w Miechowie. Organizator międzynarodowej wędrującej wystawy "Barwy Małopolski" dla Jana Pawła II, która była prezentowana w 17 polskich miastach oraz w trzech miastach włoskich. W 2011 roku odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Uprawia malarstwo olejne, akrylowe i pastel oraz tkaninę artystyczną. Zorganizowała około 20 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych różnego szczebla: okręgowych, ogólnopolskich, międzynarodowych i zagranicznych. Uczestniczyła w około 60 plenerach malarskich na terenie kraju oraz w Niemczech, Francji, Słowacji na Litwie, we Włoszech i w Hiszpanii.

Stanisław Pasieczny – Zamość – POLSKA

STANISŁAW PASIECZNY urodził się w 1939 roku w Polanówce (woj. lubelskie). W roku 1959 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni prof. Emila Krchy uzyskał w 1965 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę zawodową w Tomaszowie Lubelskim (Muzeum Regionalne, Dom Kultury). Od 1975 roku mieszka i pracuje w Zamościu, gdzie pełnił m.in. funkcję plastyka miejskiego. W 1983 roku był inicjatorem i współtwórcą zamojskiej Galerii Sztuki Współczesnej, którą kierował do roku 2000. Jest członkiem ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, współtwórcą wielu inicjatyw artystycznych – konkursów, przeglądów i plenerów. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką zwłaszcza użytkową, projektując okładki, znaczki plakaty, także medale. Jest twórcą znaku graficznego „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego”.

W dorobku artystycznym ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Obrazy architektury Zamościa to najczęściej powtarzane motywy jego twórczości. Uparcie "zapisuje pędzlem" różny w czasie i o różnych porach roku zmieniający się Zamość.

Izabela Winiewicz-Cybulska o jego twórczości napisała m.in.: "Stanisław Pasieczny to artysta, którego twórczość wydaje się czerpać przede wszystkim z malarskiego postimpresjonizmu. Doskonały warsztatowo, jako malarz potrafi wykorzystać walory podstawowych technik, do których należą zarówno te tradycyjne - olej, pastel czy akwarela, jak i współczesny akryl. Nieskazitelny technicznie, z wirtuozerią operuje nie tylko barwą, bo jego kompozycje linearne, w których ogranicza się do czerni i bieli, potwierdzają wrażliwość artystycznego widzenia./.../ Jego obrazy - od ujęcia obiektywnego po skrajny subiektywizm czasem z nutą dramaturgii czy autoironii – są zawsze czytelne od początku do końca. Harmonijna kompozycja, zwarta logiczna całość o własnej konsekwentnie budowanej strukturze, to atuty malarstwa, w którym swą artystyczną wrażliwość Pasieczny połączył z wrażliwością na otaczający go świat zarówno ze swoim pięknem jak i wielorakimi problemami. Realizm w jego postrzeganiu, przy ekspresji osobistych wzruszeń wyrażonych malarskimi środkami, to kwintesencja sztuki Stanisława Pasiecznego - malarza, którego dzieła mają wymiar wieloznaczności, niezwykłej metafory, w której zamyka się osobiste odczucie zarówno człowieka jak i otaczającej go nieskończonej natury". /http://www.bwagaleriazamojska.art.pl/aktualnosci1.php?id=287/

Louise Severyn-Kosinska – Sutton – ANGLIA

Louise Severyn-Kosinska urodził się, mieszka i pracuje w Londynie.
W latach 1978-80 uczyła się w Szkole Artystycznej w Harrow. W latach 1980-1983 studiowała na Uniwersytecie w Portsmouth B.A.(Hons) na Wydziale Sztuk Pięknych, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem.
Ukończyła również studia podyplomowe (1984-86) w Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie.
Uprawia malarstwo, rzeźbę, rysunek oraz specyficzne prace realizowane dla konkretnych miejsc. Uczestniczy w wystawach zbiorowych, organizowanych w Anglii, Francji, Holandii, Polsce, Słowacji, Hiszpanii, USA, Kanadzie i Australii. Pracuje zawodowo jako wykładowca i nauczyciel. Jest członkiem Związku Artystów Polskiego Pochodzenia BIGOS w Londynie.

O swojej twórczości mówi: Przyciągają mnie przeciwieństwa – tworzę obrazy ukazujące dwie różne połówki tego samego przedmiotu (twarzy, serca itp.). Obrazy te są opowieściami o przedmiotach ukazywanych niejako od ich wewnętrznej strony, tworzę ich historie odzwierciedlające niejasność percepcji, wyrażającą ich ciemne i jasne strony, cienie o zmierzchu i o świcie.

Milan Stano – Bratysława – SŁOWACJA

Milan Stano urodził się 20 stycznia 1949 roku w Kálnicy niedaleko Nowego Miasta Nad Váhom. Studiował grafikę w Akademii Sztuk Pięknych, Architektury i Wzornictwa w 1964 - 1968. W latach 1972 – 1980 studiował malarstwo w Ernest Zmetak. Miał 75 indywidualnych wystaw w wielu krajach: na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Rosji i innych krajach. Brał udział w ponad 130 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczył w wycieczkach kulturoznawczych do: Wietnamu, Korei, Japonii, Egiptu, Turcji, Włoch, Norwegii, Kuby, Gruzji, Armenii, Rosji, Chin, Tybetu, Nepalu, Indii, Tajlandii, Laosu, Kambodży, Meksyku i Chin.
Od 1966 r. rysuje, wykonuje ilustracje oraz uprawia twórczość malarską, w których skupił się
na krajobrazach i wizjach pejzaży miejskich. W swoich obrazach jest spokojny, jego krajobrazy promieniują harmonią i równowagą. Tworzy kompozycje charakteryzujące się zaskakującą poetyką.
Jego grafika jest zapisem inspiracji krajobrazem w różnych formach z wykorzystaniem folkloru słowackiego i tradycje ludowych. W 1990 roku zaczął publikować magazyn Kocúrkovo. W swoim wydawnictwie zamieszcza humorystyczne i satyryczne rysunki. Publikuje i ilustruje
Książki. Za swoją pracę otrzymał w roku 2015 nagrodę. E. E. Kischa. Jest członkiem Słowackiego Stowarzyszenia Artystycznego, ZVUZS, Stowarzyszenie Pisarzy Słowackich oraz Związku Słowackich Dziennikarzy

Monica Wheeler – Londyn – ANGLIA

Monica Wheeler urodziła się w Warszawie w 1956 r. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.
Studiowała w:
Escuela de Bellas Artes, Panama- Colon 1980
John Cass Art School, Wielka Brytania, Londyn 1984
University of Hertfordshire BA(Hons) Wielka Brytania 1994.

Od 1998 roku pełni funkcję sekretarza Zgromadzenia Artystów Polskich w Londynie oraz funkcję kuratora wystaw w Bletchley Park, Posk Hammersmith w Londynie.
Swoje prace wystawiała w Wielkiej Brytani, Hiszpanii, Holandii, USA, Polsce, Australii, Francji i w Kanadzie.

Uprawia różne rodzaje sztuki, m.in.: malarstwo, instalacje, fotografię oraz film.
Wędrując pomiędzy warstwami, liniami, perspektywą albo jej brakiem, poszukuje głębi w iluzji prostolinijności.

Janusz Jan Żyrek - Koniaków - POLSKA

Urodził się w 1966 r. w Istebnej – obecnie mieszka w Koniakowie. Uczeń Stanisława Mazusia – realizujący się również w rzeźbie, projektowaniu, jednak główny kierunek jego twórczości to malarstwo. W ciągu 14 lat pracy artystycznej wyrzeźbił około 350 rzeźb i namalował około 1800 obrazów. W malarstwie nawiązuje do XIX-wiecznego romantyzmu oraz polskich kolorystów. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich i wystawach konkursowych, wielokrotnie zdobywając wyróżnienia. Prace artysty znajdują się w muzeach, ale głównie w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •