Gość honorowy pleneruprof.Wincenty Kućma – Kraków – POLSKA
Eugenia Belden urodziła się w 1962 r. w Monterrey w Meksyku. W 1979-1980 studiowała Rysunek i Malarstwo w Londynie (Anglia), w latach 1981-1986 zrealizowała studia magisterskie z zakresu Psychologii na Uniwersytecie w Monterrey(Meksyk), a w latach 1983-1986 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Nuevo Leon (Meksyk), które kontynuowała w latach 1989-1990 na Wydziale Grafiki, Rysunekui Malarstwa w Szkole Sztuki i Rzemiosła "Llotja" i Szkole "La Massana" w Barcelonie (Hiszpania).
W swoim dorobku artystycznym posiada wiele wystaw grupowych i indywidualnych w Meksyku i poza jego granicami. Jej prace znajdują się kolekcjach prywatnych, instytucjach, muzeach i przestrzeni publicznej. Sama o pracach pisze tak: „Od zawsze interesowałam się wszechświatem, a dokładnie relacjami jakie panują miedzy nami a nim od dawien dawna. Malując, rzeźbiąc czy rysując staram się wydobyć i pokazać wewnętrzną siłę, która w nas istnieje. W pracach interesuje mnie tajemnica kobiecej i męskiej siły.”
www.eugeniabelden.com. eugeniabelden@gmail.com
Styl malarstwa Giedyminasa można określić jako egzystencjalno – ekspresyjny zapis energii. Artysta wyraża w twórczości własne pola energetyczne. Zrozumienie energetyki jest jego emocjonalną siłą, wyrażaną w malarskich działaniach. Artysta pragnie zrozumieć rzeczywistość i w swej twórczości, w zamyśleniu zapisać jej energię. Wielowarstwowa materia malarska, ukryte metafory i wyimaginowana prostota - to wszystko razem charakteryzuje malarski świat Giedyminasa. Świat pełen pomysłów, znaków i malarskich symboli ... ale również poczucie majestatycznej woli malarza by pokazać problemy egzystencji wykraczające poza zasięg doświadczenia i poznania ludzkiego. Obserwując jego twórczość przez dłuższy okres można dostrzec w jego malarstwie artystyczne żeglowanie wzdłuż rzeki życia. Niekończące się działanie, jak gdyby wijące się niczym barwny wąż zaskroniec.
Lietuva Szawle
Gediminas BERŽINIS - redaktorius
Tel. (8 41) 523809, Fax. (8 41) 523808
Mob. 8 698 81444, el. paštas berzinis@stv.lt
Stanisław Białogłowicz studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1973 roku w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tematyka jego obrazów dzieli się na dwa główne nurty: malarstwo sakralne i pejzażowe ale sacrum przenika wszystkie jego obrazy – nawet te, w których ulega czystemu zachwytowi nad pięknem natury. Jego pokora, przy równoczesnej chęci absolutnego poznania otaczającej go świata, pozwala mu na dotykanie istoty stworzenia. Intelektualne rozmyślania, wędrówki po sferach teologicznych rozważań, poznawanie kulturowych obyczajów, wiodą go do tworzenia własnych labiryntów skojarzeń, wartościujących napotykane zjawiska i wątki religijne. W nastrojowości pejzaży uwidoczniona jest jego pokora oraz podziw dla przyrody, wyrażona starannością i lekkością zgeometryzowanych płaszczyzn pól i drzew, nieba i chmur, a także harmonią kolorystycznych kompozycji. Stanisław Białogłowicz jest również teoretykiem sztuki, publikującym swoje rozważania na łamach literatury artystycznej oraz w katalogach.
e-mail: mistrzostwo@poczta.fm
Jarosław Borek urodził się w Łodzi w 1983r. Studia ukończył na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w 2009 r. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni grafiki warsztatowej Technik Wklęsłodrukowych Prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Od 2013r. zatrudniony w ASP w Łodzi na stanowisku asystenta w II Pracowni Rzeźby dr hab. Janusza Czumaczenko na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych. W 2012 r. założył grupę projektową ID.FOR.FUN, pod której szyldem tworzy w zakresie rzeźby, obiektu, biżuterii współczesnej i małych form użytkowych.
e-mail: www.idforfun.com
HALINA BUDZISZEWSKA urodziła się w Bronisławowie Małym na Lubelszczyźnie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1979 roku mieszka i pracuje w Siedlcach. Przez wiele lat kierowała siedleckim Biurem Wystaw Artystycznych. Obecnie jest kustoszem w dziale sztuki Muzeum Regionalnego w Siedlcach gdzie zajmuje się organizacją wystaw, opiekuje się kolekcjami autorskimi, opracowuje zbiory, gromadzi dokumentację twórczości artystów siedleckich, prowadzi lekcje muzealne, utrzymuje kontakty z licznymi środowiskami artystycznymi.
Uprawia malarstwo olejne i akwarele. Maluje nastrojowe pejzaże nasycone urodą Podlasia, poetyckie kompozycje z motywem strachów na wróble, samotne drzewa a jej ulubione motywy to ogrody i bukiety. To właśnie im od kilku lat poświęca najwięcej uwagi. Uroda podlaskich łąk, ogrodów i pól jest inspiracją do wielu jej obrazów. Z natury czerpie radość, energię, natchnienie...
Uczestniczyła w wielu wystawach i plenerach o różnym zasięgu. Prezentowała swoje prace w Polsce, Grecji, Kanadzie, Macedonii, Niemczech, Rosji i Słowacji.
Za działalność twórczą oraz popularyzację sztuki została uhonorowana Nagrodą Siedleckiego Towarzystwa Naukowego – Złoty Jacek – 2007 r. i Nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce – Wawrzyn Siedlecki – 2012 r.
e-mail: budziszewska1@o2.pl
Barbara Chorążek studiowała w pracowni malarstwa prof. M. Jarzemskiego w Instytucie Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2002 roku. Ważniejsze wystawy zbiorowe to: 2004 – Ogólnopolski Konkurs „Obraz Roku 2004” w Muzeum im. X. Dunikowskiego (Pałac Królikarnia w Warszawie); 2005 – Ogólnopolskie Triennale Malarstwa Młodych w Galerii ASP we Wrocławiu; 2005 – prezentacja wystawy pokonkursowej im. Mariana Michalika w Instytucie Polskim w Sztokholmie; 2012 – wystawa pokonkursowa „Obraz w stylu malarstwa XIX-wiecznego” (laureatka I miejsca) zorganizowana przez BWA „U Jaksy” w Miechowie; 2012 – „Małopolskie klimaty malarskie” w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli; 2013 – „Miniatura malarska” w Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu.
Janusz Czumaczenko urodził się w 1962 roku w Łodzi. Studia ukończył w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Grafiki w 1987r. Od 1986 roku asystent, a obecnie adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Uprawia twórczość w zakresie rzeźby i rysunku. Janusz Czumaczenko prezentuje naturalne zjawiska spontanicznej symbiozy codziennej egzystencji ludzkiej z nieustanną potrzebą kreacji sztuki, która uzmysławia widzowi, że twórczość służy powoływaniu do życia autonomicznych bytów, wyrosłych z materii Matki Ziemi. Kręgosłup ideowo-artystyczny Janusza Czumaczenki kształtowali jego mistrzowie: Henry Moore, Jean Arp, Constantin Brancusi. Wrażliwość artystyczna kształtowana poprzez obserwację Natury sprawia, że w strukturze kamienia, drewna, blachy, drutu i tego wszystkiego, co może być budulcem rzeźbiarskim artysta dostrzega potęgę środków graficznych jako ekspresję powłoki rzeźby. Siłą twórczych dokonań Janusza Czumaczenki jest autentyczna spójności osobistych doznań i refleksji ze sposobem budowania formy, wyrażanej poprzez: gładkość i chropowatość, śliskość i suchość, kontrast wielkości poszczególnych elementów itp. cech trójwymiarowej materii.
Anna Dziubas urodziła się i mieszka w Nowym Targu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1988 roku. Kieruje Galerią Sztuki „Jatki” w Nowym Targu od początku jej istnienia, obecnie noszącej nazwę: Galeria Jatki. Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych. We współpracy z galeriami partnerskich miast w Niemczech i na Słowacji organizuje ambitne wystawy środowiskowe, oraz wystawy zagraniczne o charakterze muzealnym, m.in. Marca Chagalla czy też Pabla Picassa.
Uprawia twórczość z zakresu malarstwa, witrażu (w technologii Tiffany’ego) oraz kolażu. Jej twórczość cechuje ekspresja formy i koloru. Najważniejszym elementem jej kompozycji jest nastrojowość a tematem twórczych wypowiedzi pejzaż i zaobserwowana w nim metafizyczna zjawiskowość.
a.dziubas@mcksokol.pl
Eva Hnatová studiowała w Wyższej Szkole Artystycznej (Vysoka Škola Výtvarých Umeni) w Beartysławie w latach 1982 – 1988 na Wydziale Konserwacji Malarstwa. Od 1992 roku pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy na Wydziale Pedagogicznym Kultury Wizualnej, gdzie prowadzi wykłady z grafiki, malarstwa oraz technologii. Twórczość własną realizuje w rysunku, grafice, malarstwie i instalacjach oraz w mieszanych technikach własnych na papierze, w których materiały i procesy tworzące dzieło często stają się nośnikami treści. Twórczym przesłaniem jej instalacji jest sprowokowanie widza do zatrzymania i zastanowienia się nad sensem życie i sensem cierpienia w nim. Prace Evy Hnatov’ej prezentowane są w zbiorach publicznych i prywatnych m.in. w Bańskiej Bystrzycy, Lipt. Mikuláš Bratislava oraz za granicą, m.in. w: Tajwanie, Portugalii, Macedonii, Niemczech, USA, Holandii, Japonii, Serbii. e-mail : ehnatova@gmail.com;
Milan Hnat studiował w Wyższej Szkole Artystycznej (Vysoka Škola Výtvarých Umeni) w Beartysławie na Wydziale Konserwacji Malarstwa w latach 1982 – 1988. W latach 2001¬ 2005 na tejże uczelni zrobił doktorat z malarstwa. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Macieja Bela i Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzyczy. Milan Hnat realizuje swój artystyczny program w różnych dziedzinach artystycznych, począwszy od rysunku, malarstwa poprzez grafikę (głównie komputerową) do fotografii. Jedna z linii jego twórczych działań oparta jest na ekspresji groteskowej figuracji przedstawiającej metaforyczne sytuacje z życia zatytułowane ”Teatre Mundi” (teatr świata). Koncepcja ta przypisywana jest Platonowi, który zakładał, że świat został stworzony przez istotę wyższą (Demiurgosa). Według tej koncepcji ludzie przypominają aktorów, a czasem nawet marionetki, odgrywające z góry wyznaczoną im rolę. e-mail: hnatster@gmail.com
Helena Jacyno jest artystką pochodzenia ukraińskiego bo urodziła się we Lwowie, ale jej rodzice mają korzenie polsko-greckie. W 1980 roku ukończyła średnią Szkołę Polską we Lwowie. W latach 1980-1984 kontynuowała naukę we Lwowskim Kolegium Sztuk Pięknych i Dekoracyjnych im. Iwana Trusza na Wydziale Malarstwa Monumentalno – Dekoracyjnego, a w latach 1988-1995 Na ASP we Lwowie na Wydziale Ceramiki Artystycznej, uzyskując dyplom tej uczelni w 1955 roku. Po osiedleniu się w Polsce w latach 2010-2012 pogłębiała swoją wiedzę na Środowiskowych Studiach Doktoranckich w ASP w Krakowie. Uprawia twórczość w różnorodnych dziedzinach sztuk wizualnych: rysunku, grafice, rzeźbie, malarstwie pastelowym, olejnym i akwarelowym, malarstwie na szkle oraz batiku. Fascynuje ją wycinanka artystyczna, techniki kolażu i techniki mieszane. Interesuje się historią sztuki, filozofią oraz kulturą Polski, Ukrainy i innych narodów. Współpracuje z Polskim Radiem we Lwowie. Pielęgnuje polski patriotyzm i katolicyzm. Treści religijne w jej twórczości malarskiej są czytelne i bardzo głębokie.
hj2504@wp.pl
Krzysztof Kolarz urodził się w Bochni w 1983 roku, ale dzieciństwo aż do ukończenia szkoły podstawowej spędził w Miechowie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2009 roku uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. K. Wachowiaka. W roku 2001 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2003–2006 Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, natomiast w latach 2006–2007 Fundacji im. Jana Pawła II. Głównym nurtem jego twórczości jest portret, od czystego realizmu wyrażającego zewnętrzną obserwację modela do psychologicznego, ukazującego wewnętrzną ekspresję: cierpienie, ból, tęsknotę. Niepowtarzalność jego prac wynika głównie ze sposobu widzenia człowieka, w którym artysta odnajduje niebanalne piękno. Jego prace cechuje duża wrażliwość i dojrzałość emocjonalnego spostrzegania oraz warsztatowa sprawność. Prace K. Kolarza cechuje wnikliwa obserwacja wewnętrznego, duchowego piękna portretowanych osób i umiejętność wyrażania zaobserwowanej prawdy.
e-mail: kkolarz1@wp.p
Urodził się w 1943 roku w Lublinie. Do Liceum Sztuk Plastycznych uczęszczał w Zamościu. Stamtąd wyjechał na studia do Warszawy. Pasją artysty obok malarstwa stała się wspinaczka wysokogórska. Wieloletnią przygodę z profesjonalnym alpinizmem rozpoczął w polskich Tatrach i począwszy od 1965 roku dokonywał liczących się w alpinizmie wejść, m.in. na dwa dziewicze siedmiotysięczne szczyty w Karakorum. Zmierzył się również z ośmiotysię-cznikami w Himalajach Nepalu, tam też zimą wszedł na dziewiczy szczyt sześciotysięczny.. Dokonał pierwszych przejść na pięciotysięczne szczyty w Pamiro - Ałaju i Andach. Eksplorował również dziewicze jaskinie Kolumbii. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył z wyróżnieniem w 1968 roku. W latach 1968-1970 był asystentem w pracowni drzeworytu kolorowego prof. Wacława Waśkowskiego. W 1970 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie w latach 1970-1974 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych jako asystent profesorów: Włodzimierza Padlewskiego, Lecha Kadłubowskiego i Jerzego Zabłockiego. W latach 1993-1999 pełnił funkcję skarbnika a następnie wiceprezesa Związku Polskich Artystów Plastyków. Od kwietnia 2010 roku ponownie pełni funkcję wiceprezesa ZPAP. Pasja górska ma dominujące odzwierciedlenie w jego twórczości, maluje góry i portrety ludzi gór. Swoje prace eksponuje przede wszystkim na wystawach indywidualnych ale bierze też udział w prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą. Z okazji 40-lecia pracy twórczej otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Za pracę społeczną w Związku Polskich Artystów Plastyków, Złotą Honorową Odznakę ZPAP.
Saulius Kruopis urodził się w 1960 roku. W wieku pięciu lat postanowił zostać artystą, więc przez cztery lata uczęszczał do Szkoły Sztuki Dziecka.
Od 1975 roku studiował grafikę i fotografię artystyczną w Szkole Sztuki w Kownie, a w latach 1987-1993 w Wileńskiej ASP na Wydziale Malarstwa. Jest malarzem i fotografikiem. Od 1985 roku mieszka w Wilnie i od tego czasu organizuje Międzynarodowe Plenery Malarskie w nadbałtyckiej Nidzie, a także w Niemczech. Należy do Stowarzyszenia Artystów Litewskich, Nida Artists Association "BRIDGE". Zorganizował wiele wystaw malarskich na Litwie i za granicą. Uczestniczy w różnych międzynarodowych sympozjach i plenerach malarskich. Interesuje się historią i jest też ilustratorem oraz organizatorem zbiorowych wystaw o tej tematyce. Od 1997 roku interesuje się również kulturą wschodu. Wierzy, że człowiek rodzi się na tej planecie, nie tylko po to, by jeść i spać. Poczucie humoru i łatwość w nawiązywaniu kontaktów sprawia, że jego aktywność artystyczna znana jest również w zachodniej w Indiach i Europie, a szczególnie w Niemczech.
e-mail: nida.art@gmail.com
Anna Kruszec-Wróbel jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie. Ukończyła Wydział Architektury Krajobrazu na Politechnice Krakowskiej oraz Wydział Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Uczestniczyła w corocznych młodzieżowych Warsztatach Plastycznych realizowanych w różnych miastach Polski, a także w Słowacji i we Włoszech. Brała udział w środowiskowych wystawach interdyscyplinarnych „Sposoby Widzenia”. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku i fotografii artystycznej. Uczestniczka wielu plenerów malarskich i wystaw. W konkursie na „Obraz w stylu malarstwa XIX-wiecznego”, zorganizowanym przez BWA „U Jaksy”, zdobyła III nagrodę.
Agnieszka Kwiatkowska urodziła się w 1969 roku w Limanowej. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Ukończyła Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w 1995 roku uzyskała dyplom w pracowni rzeźby profesora Jerzego Fobera. Ponadto uzyskała dodatkowe kwalifikacje z zakresu tańca współczesnego i choreografii. Uprawia malarstwo w technikach oleju i akrylu. Swoją twórczość prezentowała na wystawach w Polsce (m.in. w: Zamościu, Dąbrowie Górniczej, Nowym Wiśniczu, Mysłowicach, Olkuszu, Krakowie, Warszawie) oraz w Niemczech, Rosji i Słowacji. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Edukacji Narodowej (z zakresu animacji kulturalnej w Udine oraz Cava de Trineri we Włoszech). Od wielu lat dzieli swoje pasje pomiędzy własną twórczością a animacją artystyczną dla dzieci i młodzieży z zakresu sztuk wizualnych i tańca. Mieszka w Wieliczce, pracuje jako nauczyciel plastyki, techniki, tańca i historii sztuki w Zespole Szkół Społecznych nr 3 STO w Krakowie.
e-mail: agakor@autograf.pl
Marzena Mirewicz – Czumaczenko urodziła się w 1968 roku w Łodzi. W latach 1989 – 1996 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom uzyskała w pracowni plakatu profesora Bogusława Balickiego, a aneks w Pracowni Rysunku u profesora Jacka Nowotarskiego. Jest laureatką za cykle plakatów na wystawie Interfashion’92 w latach 1992 i 1995. Zajmuje się grafiką projektową i artystyczną, rzeźbą i rysunkiem. Wraz z Januszem Czumaczenko prowadzi Pracownię Artystyczną BMMC. Zrealizowała cykl wystaw, na których prezentowała karty TAROTA gdzie oryginałami są gliniane tabliczki, własnoręcznie wykonane, rytowane i malowane przez autorkę. e-mail: bmmczumaczenko@tlen.pl
Paweł Olchawa urodził się w 1980 roku w Krakowie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Miechowie. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Po ukończeniu studiów związał się zawodowo z Biurem Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie, pracując na stanowisku artysty grafika i tworząc na potrzeby wydawnicze BWA „U Jaksy”: katalogi, albumy, plakaty i inne druki okolicznościowe. W twórczości malarskiej, w dużej mierze uzależnionej od plenerowego uczestnictwa w międzynarodowych sympozjach malarskich, realizuje dwa nurty. Pierwszy to inspiracje pejzażem i czerpanie z jego uroków, drugi zaś to wewnętrzne odkrywanie własnej wrażliwości na piękno płynące z głębin duszy. Malarstwo Pawła Olchawy to pejzaże z pogranicza abstrakcji i abstrakcje inspirowane pejzażem, wyrażonym za pomocą rytmów plam, plamek, kresek i płaszczyzn, zakodowane w barwne kompozycje zawężonych gam kolorystycznych. Maluje też pejzaż z mistycznym przesłaniem odwołującym się do ważnych zdarzeń. e-mail: olchaw@poczta.fm
Juozas urodził się w 1952 roku w Wilnie. Studiował architekturę. Należy do grupy malarzy działających w Stowarzyszeniu Artystów Litewskich. W życiu artystycznym uczestniczy od 1986 roku. Zrealizował ponad 20 wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i ponad 20 plenerach i wystawach poplenerowych. Wystawia także za granicą we Włoszech, Niemczech, Polsce, Rosji, Estonii, Francji i Indiach. Założył Galerię sztuki Juozas Art, w której odbyło się już ponad 50 wystaw indywidualnych wybitnych malarzy litewskich i zagranicznych. Prace Pranckevičiaus zostały nabyte przez kolekcjonerów wielu krajów , m.in. USA, Kanady, Rosji, Niemiec, Włoch, Polski, Francji i Estonii. Aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych.
Najchętniej maluje w technice olejnej, tworząc obrazy o rozbudowanej treści i groteskowych nastrojach.
Mob. tel. : 8 687 756563
director@europacity.lt
www.juozasart.lt
Carola Rieger urodziła się w Berlinie gdzie ukończyła szkołę podstawową i gimnazjum. W latach 1976-1978 uczyła się w szkole w Akzidenzsetzerin w Unii Druckerei w Berlinie. W latach 1978-1984 studiowała w Akademii Visual Arts Lipsku, specjalizację Graphic Design, oraz Konstrukcję książki i typografii u Prof. Hildegard Korger, Prof. Walter Schiller, Prof. Gert Wunderlich. Od 1984 roku pracuje jako niezależny grafik, typograf i artysta wizualny we własnym biurze projektowym. Od 1994 roku kierownik Warsztatów Kreatywności, w latach 1995-2000 wykładowca Pisma / Typografia / DTP / Prepress w prywatnej szkole projektowania graficznego. Od 1995 roku także kurator wystaw i menedżer, od
1997 pracuje w biurze projektowym z nazwą "Phoenix Design". Od 1999 członek BBK (Związek Artystów Plastyków Niemiec). W latach 1999-2002 Wykładowca / projekt / DTP / typografii Layout w edukacji szkolenia dorosłych. Od 2002 wykładowca Design / Media Design Zakład Mediów Informatyki na Uniwersytet Ostfalia w Dolnej Saksonii. Mieszka i pracuje w Bergfeld / Powiat Güstrow, Berlinie i Wolfenbüttel. post(at)phoenix-rieger(dot)de; www.phoenix-rieger.de
Shukr Saeedn urodził się w 1979 roku, mieszka w Erbil w Kurdystanie na terenie obecnego Iraku. W 2000 roku ukończył Instytut Sztuk Pięknych w Erbil. Jest dyrektorem i edytorem magazynu o sztuce „Shewakari”. W dwóch numerach (w roku 2009 i 2011) zamieścił dwa kilkunastostronicowe reportaże z Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski”, w których uczestniczył w latach: 2009, 2010 i 2012. Opowiada się przeciwko wszelkim rodzajom przemocy, a w szczególności przeciwko wojnom na tle religijnym. Przeciwko wojnie, która dotyka jego kraj. W twórczości malarskiej Shukr Saeed demonstruje swoją pacyfistyczną postawę. W jednym z obrazów ukazuje tłumy ciemnej masy ludzkiej zniewolonej religią, źle rozumiejącą jej istotę. W innym zatytułowanym „Oczekiwanie” przedstawione są anonimowe sylwetki wyczekujące na światło z nieba, a w obrazie „Zniewolenie” ukazana jest zawoalowana niewiasta, w pozycji klęczącej tyłem do czerni nieba, na którym wyrysowane są znaki trzech religii. Obraz symbolizuje bezradność i bezsilność wynikającą z uwikłania w wojenne dramaty. Na swoim blogu zamieścił zrealizowany slajd show pt. „Przybądź do Ziemi Świętej”, w którym wykorzystał swoje obrazy wykonane na miechowskich plenerach. Dla widza są one wołaniem albo prośbą o modlitwę za pokój w Kurdystanie.
e-mail: shukrsaed@hotmail.de
W roku 2003 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Projektowanie Ubioru i Biżuterii. W latach 2010-2011 studiowała również na Uniwersytecie Jagiellońskim na podyplomowym kierunku Kurator Sztuki Współczesnej. Specjalistka w branży Projektowanie biżuterii i ubioru, m.in. kolekcji damskiej i męskiej - marki „Tatuum” i Tatuum Unique, Must Have w firmie Must Have Models, oraz kolekcji Swim w firmie Atlantic Records.
e-mail: www.idforfun.com
Antoni Wróblewski urodził się na Podlasiu w Platerowie, gdzie spędził swoje dzieciństwo. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. E. Markowskiego i prof. S. Poznańskiego. Dyplom otrzymał w pracowni grafiki artystycznej prof. H. Chrostowskiej. Od roku 1995 corocznie jest kuratorem Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Sztuka bez granic” organizowanych przez Dom Pracy Twórczej „Reymontówka”. Mieszka w Siedlcach. Zajmuje się grafiką, akwarelą i malarstwem strukturalnym. Stara się być jak najbliżej natury. Opracował sobie tylko znaną technikę malowania ziemią, co pozwala mu na traktowanie jej jako farb o bogatej gamie kolorystycznej. Najbardziej wymownym przykładem jest cykl obrazów, który nosi tytuł „Monstrancje polne”. Monstrancje malowane ziemią, w kontekście religijno-filozoficznym, kojarzą się ze słowami: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”.
e-mail: wroblewski.ab@gmail.com