Barbara Bejnar – Olsztyn – POLSKA; Stanisław Białogłowicz – Rzeszów – POLSKA; Halina Budziszewska – Siedlce – POLSKA; Stanisław Cholewa – Kraków – POLSKA; Barbara Chorążek – Miechów – POLSKA; Grzegorz Chorążek – Kielce – POLSKA; Sergo Gogoladze – Batumi – GRUZJA; Helena Jacyno – Przemyśl – POLSKA; Galaktion Meskhi – Batumi – GRUZJA; Krzysztof Kolarz – Kraków – POLSKA; Marcin Kołpa – Olsztyn – POLSKA; Adam Kunikowski – Otrębusy – POLSKA; Krystyna Olchawa – Miechów – POLSKA; Paweł Olchawa – Miechów – POLSKA; Jacek Pasieczny – Kraków – POLSKA; Jerzy Piątkowski – Miechów – POLSKA; Georgij Safronow – Katowice – POLSKA; Shukr Saeed – Erbil – KURDYSTAN; Gabriela Trynkler – Gdańsk – POLSKA; Antoni Wróblewski – Siedlce – POLSKA; Beata Zalot – Nowy Targ – POLSKA;
To już XIX edycja Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Barwy Małopolski”, zorganizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie. W dniach od 30 lipca do 11 sierpnia artyści zagraniczni z Gruzji, Kurdystanu i Rosji, a także z Polski tworzyli własne, indywidualne dzieła, ale też spotykali się niemal codziennie w miechowskim Domu Pracy Twórczej mieszczącym się w Rynku, gdzie odbywały się wieczory autorskie. Polskę reprezentowali artyści z Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Nowego Targu, Olsztyna, Rzeszowa, Siedlec, Warszawy i z Miechowa.
Prof. Stanisław Białogłowicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego – uczestnik wielu miechowskich plenerów, napisał kilka lat wcześniej tekst, który wciąż jest aktualny: Plenery malarskie dają artystom szanse nie tylko do konfrontacji własnych dokonań artystycznych, wymiany poglądów, wzajemnego poznania, ale co najcenniejsze, pozwalają na zebranie bogatego materiału twórczego o różnorodnych wątkach pod względem tematycznym, treści przesłania i środków wyrazu. Na plenerach powstają nie tylko obrazy przedstawiające piękno krajobrazu pełne światła, subtelne i o niezwykłej wrażliwości, ale również abstrakcyjne, na wskroś oryginalne i przestrzenne, głęboko osobiste, a jednocześnie uniwersalne. Są nasycone klimatem zamyślenia nad historią tej ziemi i tęsknoty, wręcz czegoś nieuchwytnego, czegoś co ukazane w twórczych dokonaniach przykuwa uwagę widza i skłania do kontemplacji.
HONOROWY OBYWATEL MIECHOWA
Wincenty Kućma urodził się 25 maja 1935 w Zbelutce na kielecczyźnie. Polski rzeźbiarz, medalier, rysownik, projektant wnętrz, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. W. Ślędzińskiej otrzymał w 1962 roku.
W swojej twórczości zajmuje się rzeźbą monumentalną, małymi formami rzeźbiarskimi, medalierstwem, rysunkiem, projektowaniem wnętrz sakralnych oraz urbanistyką. Swoje prace wystawiał na 20 wystawach indywidualnych, 75 wystawach zbiorowych w kraju, oraz w 53 wystawach za granicą.
Wiele jego dzieł znajduje się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Był uczestnikiem wielu konkursów rzeźbiarsko – architektonicznych. Zdobył około 50 nagród i wyróżnień, w tym Nagroda Miasta Krakowa, nagroda l stopnia Ministra Kultury i Sztuki, I nagroda "Rzeźba roku": 67, 73, 77 II nagroda Biennale w Barcelonie, nagroda II st. Ministerstwa Obrony Narodowej, nagroda II st. Ministerstwa Budownictwa. Laureat nagrody l st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i dydaktycznej z zespołem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie (1999).
Jego dzieła o tematyce sakralnej znajdują się m.in. w Krakowie, Warszawie, Tarnowie, Krościenku, Iwoniczu Zdroju, Toruniu, Irkucku, Sachalinie, Sandomierzu, Pasierbcu, Zawierciu i wielu innych miejscowościach na terenie Polski.
W Miechowie zrealizował pomnik Macieja Miechowity oraz witraż "Światło w cieniu". W 2017 roku utworzono w Miechowie jego Galerię autorską "Pod witrażem", która mieści się w Domu Pracy Twórczej.
więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wincenty_Ku%C4%87ma
Barbara Bejnar urodziła się, pracuje i mieszka w Olsztynie w województwie warmińsko-mazurskim. Ukończyła Studium Konserwacji Wyrobów Artystycznych i Dzieł Sztuki w Państwowym Studium Plastycznym w Tarnowie oraz kierunek socjologii w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie. Od 1986 roku prowadzi własną pracownię konserwacji dzieł sztuki. Uprawia również twórczość malarską w technikach: malarstwo olejne i pastelowe.
Urodził się w 1947 r. w Dukli. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1973 roku w pracowni profesora Wacława Taranczewskiego.
Praca zawodowa: od 1973 roku samodzielna praca twórcza i pedagogiczna w szkolnictwie artystycznym, od 1996 r. pracownik naukowy WSP Rzeszów i Uniwersytetu Rzeszowskiego. W latach 1997–2003 pełnił funkcję z-cy dyrektora Instytutu Wychowania Plastycznego ds. dydaktycznych. Obecnie jest profesorem zwyczajnym, prowadzi autorską pracownię malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego
Działalność artystyczna: Uprawia twórczość artystyczną w zakresie malarstwa sztalugowego, monumentalnego i rysunku. W dorobku artystycznym ma ponad 80 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest recenzentem jedenastu programów i podręczników szkolnych z zakresu sztuki. Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych na wystawach okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych a także nagród rektorskich i stypendiów Ministerstwa Kultury i Sztuki. Autor czterech realizacji sakralnych, m.in. w kościele św. Jakuba i Agnieszki w Nysie oraz w kościele parafialnym Loburg Ostbewern w Niemczech. Twórczość artystyczna publikowana była w licznych wydawnictwach i opracowaniach w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych, muzeach i galeriach polskich i zagranicznych
HALINA BUDZISZEWSKA urodziła się w Bronisławowie Małym na Lubelszczyźnie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1979 roku mieszka i pracuje w Siedlcach. Przez wiele lat kierowała siedleckim Biurem Wystaw Artystycznych. Obecnie jest kustoszem w dziale sztuki Muzeum Regionalnego w Siedlcach gdzie zajmuje się organizacją wystaw, opiekuje się kolekcjami autorskimi, opracowuje zbiory, gromadzi dokumentację twórczości artystów siedleckich, prowadzi lekcje muzealne, utrzymuje kontakty z licznymi środowiskami artystycznymi. Uprawia malarstwo olejne i akwarelowe. Swoich tematów artystka szuka bardzo blisko - za oknem, w ogrodzie czy na polu tuż za miastem. Uznanie przyniosły jej kompozycje z motywami strachów na wróble.
Uczestniczyła w wielu wystawach i plenerach o różnym zasięgu. Prezentowała swoje prace w Polsce, Grecji, Kanadzie, Macedonii, Niemczech, Rosji i Słowacji.
Za działalność twórczą oraz popularyzację sztuki została uhonorowana Nagrodą Siedleckiego Towarzystwa Naukowego – Złoty Jacek – 2007 r. i Nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce – Wawrzyn Siedlecki – 2012 r.
Urodził się w 1973 roku w Bochni. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni serigrafii prof. Wojciecha Krzywobłockiego oraz na Wydziale Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni linorytu adiunkta Jana Bujnowskiego w Akademii Pedagogicznej w roku 2001. Stopień doktora uzyskał w 2009 roku na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Obecnie jest pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu Pedagogicznego w Instytucie Grafiki i Wzornictwa. Członek Krakowskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Autor siedmiu wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.
Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem oraz malarstwem. Przeważnie tworzy cykle, z których dotychczas zrealizował: Zdarzenia, Sytuacje, Tu i gdzie indziej, Maszyny. W pierwszych trzech cyklach motywem przewodnim jego twórczości jest człowiek uwikłany w codzienność, interpretowany w sposób groteskowy z odrobiną zamierzonej deformacji. W cyklu Maszyny eksperymentalnie wykorzystuje nietrwałą papierową matrycę na bazie wydruku kserograficznego, łącząc ją z klasycznymi metodami powielania obrazu graficznego. Jego pierwsze grafiki cechował dokumentacyjno-opisowy charakter. Z biegiem czasu artysta dokonuje ingerencji w sposobie i formie graficznego obrazowania. Powstają grafiki wielkoformatowe z użyciem koloru. Zastane, monumentalne maszyny-obiekty, a czasem ich fragmenty, pozbawione zostają zbędnego otoczenia. Umiejscowione w wyimaginowanej przestrzeni eksponują osobliwe formy, wynikające z funkcji ich użyteczności.
Barbara Chorążek studiowała w pracowni malarstwa prof. M. Jarzemskiego w Instytucie Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2002 roku. Ważniejsze wystawy zbiorowe to: 2004 – Ogólnopolski Konkurs „Obraz Roku 2004” w Muzeum im. X. Dunikowskiego (Pałac Królikarnia w Warszawie); 2005 – Ogólnopolskie Triennale Malarstwa Młodych w Galerii ASP we Wrocławiu; 2005 – prezentacja wystawy pokonkursowej im. Mariana Michalika w Instytucie Polskim w Sztokholmie; 2012 – wystawa pokonkursowa „Obraz w stylu malarstwa XIX-wiecznego” (laureatka I miejsca) zorganizowana przez BWA „U Jaksy” w Miechowie; 2012 – „Małopolskie klimaty malarskie” w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli; 2013 – „Miniatura malarska” w Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu.
Grzegorz Chorążek uprawia grafika warsztatową i użytkową, reklamę, rysunek, malarstwo, oraz fotografię. Jest magistrem sztuki - studiował w Instytucie Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zorganizował kilka wystaw indywidualnych, uczestniczy w wystawach zbiorowych i międzynarodowych plenerach malarskich.
Sergo Gogoladze urodził się w 1961 roku w Batumi.
Dzieciństwo spędził w Batumi, gdzie ukończył ośmioletnią szkołę podstawową, a następnie w latach 1976-1979 kontynuował naukę w Art College N. Kandelaki, gdzie studiował malarstwo i pedagogikę. Następnie w latach 1984-1990 studiował w Tbilisi na State Academy of Arts na Wydziale Grafiki. Od 1999 roku jest członkiem Związku Artystów Gruzińskich.
Jego praca zawodowa:
22.03.1983 do 1983.10.19 – Pionerski Park – praca artystyczno-dydaktyczna z młodzieżą
20.12.1983 do 1984.09.19 – Studio reklamy w Kombinacie Sztuki
01.11.1991 do 1992.12.01 – Artystyczne Eksperymentalne Studia dla Artystów w Batumi
od 1999 - Instytut Sztuki im. M. Abashidze
od 2006 roku – Uniwersytet Rustaveli – Wydział Sztuki.
od 2009 roku – profesor na Uniwersytecie Sztuki w Batumi
Zorganizował kilka wystaw indywidualnych w Batumi w Ajara Muzeum Sztuki oraz w Kawiarni literackiej „Batumi”.
Każdego roku czynnie uczestniczy w co najmniej dziesięciu wystawach zbiorowych – gruzińskich, międzynarodowych i zagranicznych.
Prace artysty znajdują się w muzeach sztuki i zbiorach prywatnych w: Gruzji, Turcji, Rosi, Anglii i w Polsce.
W Polsce artysta jest po raz drugi. Pierwszy raz uczestniczył w Plenerze Malarskim „Gruzja i przyjaciele” w Łebie w 2012 roku, który zaowocował kilkoma wystawami prezentowanymi w Łebie i w Warszawie.
Marek Hołda urodził się 25 kwietnia 1956 roku. Mieszka i maluje w Miechowie. Preferuje tradycyjne malarstwo sztalugowe. Najczęstszymi motywami jego prac są: architektura i scenki rodzajowe z Miechowszczyzny. Maluje zarówno pejzaże, jak i sceny batalistyczne.
Jednak największą jego fascynacją są konie - te ożywające dzięki wyobraźni Artysty w tworzonych obrazach i te istniejące naprawdę. Wielki miłośnik koni i jeździectwa - jest też związany z końmi zawodowo jako instruktor jeździectwa w Stadninie Koni w Udorzu. Marek Hołda jest twórcą utalentowanym i niezwykle pracowitym. Ma na swoim koncie imponujący dorobek - ponad tysiąc płócien.
Rozpoczynał karierę pod kierunkiem swego przyjaciela - malarza Romana Breitenwalda. Stale doskonali swój warsztat artystyczny, uzupełniając go rzetelną wiedzą historyczną - studiami nad kulturą materialną danej epoki, bronią, mundurem, obyczajowością. Bierze udział w krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich.
Helena Jacyno ukończyła ASP we Lwowie w 1995 roku, dyplom w pracowni ceramiki artystycznej (prof. Taras Janko). Od 2007 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Współpracuje z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie (plakat, projekt, realizacj a scenografii do spektaklu ''BABCIA I WNUCZEK-NOC CUDÓW'' Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W 2011 otrzymała Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla na zrealizowanie wstawy fotograficzno–malarskiej pt. „Przemyśl”. W 2013 otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Artystka zrealizowała ponad 30 wystaw indywidualnych. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Uprawia malarstwo sztalugowe, witraż, grafikę, rysunek, wycinankę artystyczną, ceramikę, malarstwo na szkle, batik. Swój dorobek artystyczny prezentuje m.inn.: w Galerii „U Jaksy”, gdzie pokazywała obrazy olejne, będące plonem plenerów, w których uczestniczyła oraz rysunki, kolaże, wycinanki, oleje, pastele, obrazy tworzone mieszanymi technikami, słowem cały bogaty przegląd artystycznych poszukiwań malarki.
Krzysztof Kolarz urodził się w Bochni w 1983 roku, ale dzieciństwo aż do ukończenia szkoły podstawowej spędził w Miechowie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2009 roku uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. K. Wachowiaka. W roku 2001 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2003–2006 Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, natomiast w latach 2006–2007 Fundacji im. Jana Pawła II. Głównym nurtem jego twórczości jest portret, od czystego realizmu wyrażającego zewnętrzną obserwację modela do psychologicznego, ukazującego wewnętrzną ekspresję: cierpienie, ból, tęsknotę. Niepowtarzalność jego prac wynika głównie ze sposobu widzenia człowieka, w którym artysta odnajduje niebanalne piękno. Jego prace cechuje duża wrażliwość i dojrzałość emocjonalnego spostrzegania oraz warsztatowa sprawność. Prace K. Kolarza cechuje wnikliwa obserwacja wewnętrznego, duchowego piękna portretowanych osób i umiejętność wyrażania zaobserwowanej prawdy.
Latem 2016 wziął udział w programie "Artist in residence Programme" w Hallein w Austrii, a w 2017 roku zrealizował indywidualną wystawę Ausstellungseröffnung Krzysztof Kolarz na zaproszenie Galerie Schloss Wiespach, również w Austrii.
Marcin Kołpa urodził się w 1965 roku w Olsztynie. W 1989 roku uzyskał dyplom w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1995 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu. Mieszka i pracuje w Olsztynie. Uprawia malarstwo i rysunek. Pracuje w Pracowni Konserwacji Zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Zorganizował kilkanaście wystaw indywidualnych. Uczestniczy w wystawach zbiorowych i międzynarodowych plenerach malarskich.
Artysta malarz, urodzony w 1950 r. w Warszawie; członek ZPAMiG. Uprawia głównie malarstwo sztalugowe. Najchętniej podejmuje temat pięknego krajobrazu, martwej natury, scen rodzajowych
i batalistycznych.
Twórczość Adama Kunikowskiego jest silnie osadzona w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego. Rozlewiska, bezkresne łąki, zakola rzeczne, zapomniane wsie i opuszczone wiatraki uzewnętrzniają ludzką tęsknotę za pięknem natury, która dla tego artysty zawsze była źródłem inspiracji i tematem malarskich dywagacji. Pejzaż polski przede wszystkim, ale i architektura miejska, martwa natura, sceny rodzajowe oraz tematy marynistyczne zajmują w twórczości Adama Kunikowskiego istotną pozycję. Autor wybiera tematy współczesne, bliższe własnemu doświadczeniu. Daje mu to większą możliwość osobistej malarskiej wypowiedzi. Uchwycone krajobrazy stara się przedstawiać w sposób komunikatywny, pragnąc wydobyć elementy piękna
i harmonii, a także oddać klimat danego miejsca.
Kameralne pejzaże Adama Kunikowskiego malowane "światłem" ukazują ogromną wrażliwość kolorystyczną autora a także łatwość operowania gamą chłodną i ciepłą. Potrafi on z dużym wyczuciem osiągnąć jedność formy i treści. Artysta, używając pastelowych barw, swobodnie operuje kolorem, płaszczyzną i fakturą, wykorzystując przy tym walory swojego bardzo indywidualnego stylu.
Adam Kunikowski prezentował swoje prace w ponad 200 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą (Niemcy, Czechy, Francja, Japonia, Włochy).
Meskhi Galaktion urodził się w 1967r. W latach 1988 – 1992 studiował w Państwowej Akademii Sztuki w Tbilisi na Wydziale Projektowania Mebli. Uprawia malarstwo w technice olejnej i akwareli.
Krystyna Olchawa urodziła się w Sowlinach (obecnie Limanowa). Szkołę Podstawową ukończyła w Młynnem w powiecie limanowskim. Po jej ukończeniu rozpoczęła edukację artystyczną:
1966-1971 – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu – Wydział Tkaniny Artystycznej
1973-1974 – Marketing w handlu zagranicznym – Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Warszawie
1977-1978 – Studium Kulturalno-Oświatowe – Pałac Pod Baranami w Krakowie
1978-1982 – Państwowa Szkoła Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku - Wydział Edukacji Plastycznej i Anek z Malarstwa. Dyplom na tejże uczelni uzyskała w 1984 roku.
W 1985 roku powołała do życia Biuro Wystaw Artystycznych "U Jaksy" w Miechowie (gdzie mieszka od 1972 r.) Od początku istnienia tej instytucji jest jej szefem - najpierw jako kierownik, a od 2008 r. (po usamodzielnieniu się instytucji) pełni funkcję dyrektora. Kurator Międzynarodowych Plenerów Malarskich "Barwy Małopolski" organizowanych corocznie od 2000 r. w Miechowie. Organizator międzynarodowej wędrującej wystawy "Barwy Małopolski" dla Jana Pawła II, która była prezentowana w 17 polskich miastach oraz w trzech miastach włoskich. W 2011 roku odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Uprawia malarstwo olejne, akrylowe i pastel oraz tkaninę artystyczną. Zorganizowała 20 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych różnego szczebla: okręgowych, ogólnopolskich, międzynarodowych i zagranicznych. Uczestniczyła w około 60 plenerach malarskich na terenie kraju oraz w Niemczech, Francji, Słowacji na Litwie, we Włoszech i w Hiszpanii.
Urodził się w 1980 roku w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa (2003–2008), gdzie w 2011 roku uzyskał dyplom w pracowni sitodruku dr hab. Agaty Stępień oraz aneks malarski w pracowni malarstwa prof. Jarosława Zduniewskiego.
W latach 2004–2006 był przewodniczącym Samorządu Studenckiego AS P w Łodzi i opiekunem Galerii „Biała Ściana” w tejże uczelni.
Zajmuje się grafiką wydawniczą oraz dydaktyką, prowadząc zajęcia artystyczne z dziećmi i młodzieżą. We własnej twórczości zajmuje się malarstwem, grafiką wydawniczą i fotografią. Inspiruje się naturą. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich w Polsce i za granicą. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych. Obecnie pracuje jako specjalista ds. wystawienniczych i wydawniczych w Biurze Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie na stanowisku kierownika Domu Pracy Twórczej.
Urodzony w 1978 roku w Zamościu. Absolwent Zamojskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Studia artystyczne odbył w Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa; w pierwszych latach w pracowni Prof. Sławomira Karpowicza, a w dalszych - w pracowni Prof. Stanisława Rodzińskiego. Dyplom z wyróżnieniem, z aneksem z Rysunku u Prof. Marka Szymańskiego otrzymał w 2003 roku.
W latach 2001 - 2004 studiował w Akademie Der Bildenden Kunste w Norymberdze (Niemcy) w pracowni Prof. Johanesa Grutzke i w pracowni Prof. Petera Angermanna - w ramach stypendium DAAD.
W latach 2007 - 2010 odbył środowiskowe studia doktoranckie przy ASP Kraków pod opieką Dr. hab. Łukasza Konieczki. W 2011roku otrzymał stopień doktora w dziedzinie sztuki.
Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i stypendystą DAAD (Niemiecka Centrala Akademicka w Bonn).
Aktualnie pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jest członkiem ZPAP.
Aktywnie uczestniczy w działalności zamojskiego środowiska plastycznego. Od lat bierze udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez Galerię Zamojską. Uprawia malarstwo, grafikę, ilustracje książkową.
Urodzony 13 sierpnia 1962 roku w Szczecinie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. (1982-1985) Pracował jako nauczyciel na Skalnym Podhalu co zaowocowało studiami w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Studia na wydziale Grafiki krakowskiej ASP (1987-1990) w pracowni miedziorytu prof. Stanisława Wejmana i malarstwa prof. Stanisława Batrucha. (1990-2010) Przebywał w USA gdzie zajmował się projektowaniem wnętrz i ich wykonaniem. Ponownie zdał egzamin na Wydział Grafiki Krakowskiej ASP. W 2013 r. otrzymał prestiżową nagrodę im. Jana Matejki przyznawaną przez ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem zrealizował w 2015 r. pracowni miedziorytu pod opieką prof. Krzysztofa Tomalskiego a aneks do dyplomu w pracowni malarstwa prof. Stanisława Tabisza. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i pracą pedagogiczną. Wystawia swoje prace w kraju i zagranicą.
Artysta malarz urodzony w 1947 r. w Moskwie. W 1976 r. ukończył Wydział Grafiki i Ilustracji Książkowej w MPI w Moskwie. Od 1978 r. zamieszkały w Polsce. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym i kulturalnym Śląska. Często bierze udział w plenerach w kraju i za granicą. Jako grafik współpracował z krajowymi i regionalnymi wydawnictwami. W 1997 r. w konkursie „Vidical 97" otrzymał I nagrodę za kalendarz dla Radia Katowice, a w 2001 r. III miejsce w Konkursie Fotograficznym Radia OK. Wiele podróżuje po Europie, czego plonem jest ponad 100 wystaw indywidualnych i 150 zbiorowych w kraju i za granicą od Kanady poprzez Paryż i Strasburg do Japonii. Uprawia malarstwo sztalugowe, akwarelę, rysunek, rysunek satyryczny, monotypie i fotografię. Od 1999 r. prowadzi w Katowicach własną Galerię Autorską.
Kurdyjski artysta malarz; dyrektor i edytor magazynu o sztuce „Shewakari” – absolwent Instytutu Sztuk Pięknych w Erbil
Shukr Saeedn urodził się w 1979 roku, mieszka w Erbil w Kurdystanie na terenie obecnego Iraku. W 2000 roku ukończył Instytut Sztuk Pięknych w Erbil. Jest dyrektorem i edytorem magazynu o sztuce „Shewakari”. W dwóch numerach (w roku 2009 i 2011) zamieścił dwa kilkunastostronicowe reportaże z Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski”, w których uczestniczył w latach: 2009, 2010 i 2012. Opowiada się przeciwko wszelkim rodzajom przemocy, a w szczególności przeciwko wojnom na tle religijnym. Przeciwko wojnie, która dotyka jego kraj. W twórczości malarskiej Shukr Saeed demonstruje swoją pacyfistyczną postawę. W jednym z obrazów ukazuje tłumy ciemnej masy ludzkiej zniewolonej religią, źle rozumiejącą jej istotę. W innym zatytułowanym „Oczekiwanie” przedstawione są anonimowe sylwetki wyczekujące na światło z nieba, a w obrazie „Zniewolenie” ukazana jest zawoalowana niewiasta, w pozycji klęczącej tyłem do czerni nieba, na którym wyrysowane są znaki trzech religii. Obraz symbolizuje bezradność i bezsilność wynikającą z uwikłania w wojenne dramaty. Na swoim blogu zamieścił zrealizowany slajd show pt. „Przybądź do Ziemi Świętej”, w którym wykorzystał swoje obrazy wykonane na miechowskich plenerach. Dla widza są one wołaniem albo prośbą o modlitwę za pokój w Kurdystanie.
Gabriela Trynkler-Kwiatkowska Urodziła się i mieszka w Gdańsku. W latach 1979-1982 studiowała grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1982 roku malarstwo w PWSSP w Gdańsku. W 1985 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W 1993 roku przebywając w Wielkiej Brytanii jako stypendystka rządu brytyjskiego podjęła stałą artystyczną współpracę ze szkockimi artystami z Glasgow Group. W 2005 i 2010 roku otrzymała Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska, a w 2013 Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. Działa społecznie na rzecz środowiska artystów. Jest aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 2007-2010 była członkiem władz Okręgu Gdańskiego ZPAP, a w kadencji 2010-2014 została wybrana do władz krajowych ZPAP i zasiliła skład Głównej Komisji Rewizyjnej. Od 2015 roku działa w fundacji Wspólnota Gdańska, pełniąc społecznie funkcję kuratora Galerii Jednego Dzieła. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie, USA, Japonii, Chinach, Afryce Południowej i Australii. Swoje prace prezentowała na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych i ponad sześćdziesięciu pokazach zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Szwecja, Francja, Holandia, Szkocja i Litwa).
Antoni Wróblewski urodził się na Podlasiu w Platerowie, gdzie spędził swoje dzieciństwo. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni grafiki prof. Haliny Chrostowskiej uzyskał w 1976 roku. Po studiach wrócił do Siedlec, by być bliżej pól i lasów. Dzięki tej decyzji powstała seria akwarel, inspirowanych pejzażem Podlasia. Następnie – cykl rysunków piórkiem pt. „Jeden dzień wśród pól”. Wtedy też wpadł na pomysł malowania ziemią na płótnie i na papierze.
Uprawia grafikę, malarstwo, rysunek, ale ma w swoim dorobku inne formy realizacji plastycznych. Wspólnie z rzeźbiarzem Andrzejem Sołtysiukiem wykonał ołtarz w Pałacu Prymasowskim w Warszawie podczas pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce.
W 1977 roku zainicjował i prowadził warsztaty malarskie dla uzdolnionych uczniów szkół siedleckich. Przez wiele lat prowadził młodzieżową sekcję plastyczną w Centrum Kultury i Sztuki, w Miejskim Ośrodku Kultury, w Podlaskiej Szkole Artystycznej. Był także jednym z inicjatorów plenerów malarskich w Gródku n/Bugiem.
Antoni Wróblewski od kilkunastu lat jest komisarzem Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka”. Jest ambasadorem Siedlec na licznych zagranicznych plenerach, wystawach, na które jest zapraszany jako uczestnik, wykładowca czy komisarz.
Swoje prace artystyczne prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą m.in. w Grecji, Kanadzie, USA, Niemczech, Bułgarii, Macedonii, Słowacji, Ukrainie. Ostatnio tworzy cykl prac monumentalnych „Monstrancje polne”- ziemią z różnych stron świata malowane.
Antoni Wróblewski za swoją pracę oraz działalność był wielokrotnie wyróżniany
i nagradzany. Otrzymał m.in.: Brązowy Krzyż Zasługi; odznakę Zasłużony Działacz Kultury; odznakę za Zasługi dla Województwa Siedleckiego; Nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza ; Nagrodę „Złoty Jacek”.
Antoni Wróblewski – kurator Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Sztuka bez granic” – w trakcie pleneru zaprezentował obszerny album o swojej twórczości: Antoni Wróblewski. MALARSTWO, GRAFIKA RYSUNEK. ZIEMIA ZIEMIĄ MALOWANA oraz kilka krótkich filmów dokumentalnych z wystaw indywidualnych.
Beata Zalot urodziła sie w Zakopanem. Mieszka w Gronkowie, między Nowym Targiem a Białka Tatrzańską.
Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 1998 roku wydała tomik wierszy pt. "Przesyłki ciszy"; pisze także opowiadania.
Od kilku lat maluje. Jej pastele to wędrówka po ulubionych miejscach - zakątkach Podhala, ulicach spiskich miast na Słowacji, starych podwórkach i zaułkach odkrytych podczas wakacyjnych wojaży. Malując opowiada o tajemnicach i magii świata, a także o jego niepowtarzalności.
Pisze wiersze, opowiadania, maluje, podróżuje. Nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Jej pastele to wędrówka po starych podwórkach, odkrywanych zaułkach, m.in. na Słowacji, Węgrzech, w Grecji, Wenezueli, Laosie, Jordanii, Izraelu i we Lwowie. Świat postrzega emocjami. Chwyta magiczne, niepowtarzalne chwile, stroi je w słowa, barwy, cienie i …milczenia. Lubi spacery na pobliską Skałkę, jesienne mgły i snucia o brzasku po uliczkach oswajanych miast. Kocha koty, psy i wszystko, co naturalnie zielone, proste, pozbawione upiększeń. Jest absolwentką filologii polskiej UJ, redaktor naczelną Tygodnika Podhalańskiego, mieszka w Gronkowie koło Nowego Targu. www.pastele.pl
Tomiki poezji: Przesyłki ciszy (2003), Pomiędzy (2007), Szepty (2008);