MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI - 2009

Jak co roku w sierpniu do Miechowa zjeżdżają artyści z różnych stron świta. Galeria Sztuki U Jaksy organizuje już dziesiąty – jubileuszowy Międzynarodowy Plener Malarski. Hasłem tego wydarzenia są Barwy Małopolski, gdyż artystyczną inspirację ma stanowić tutejszy letni pejzaż, szczególnie o tej porze roku bogaty w szeroką paletę barwną. Nie bez znaczenia jest miejsce pobytu – jego geograficzna bliskość względem Krakowa i emocje związane z kulturowym oddziaływaniem wielowiekowej historii.

Jubileuszowemu plenerowi towarzyszy wystawa BARWY MAŁOPOLSKI w Galerii Panorama w Dworze w Tomaszowicach. Na wystawie pokazane będą prace zgromadzone przez Galerię U Jaksy na przestrzeni dziewięciu lat od 1 lipca 2000 do 1 lipca 2009 roku i zwiastuny sygnalizujące pojawienie się nowych twarzy, na dziesiątym już miechowskim plenerze. To zaledwie rąbek plenerowej, malarskiej tajemnicy. Wiele prac powędrowało do sponsorów, wiele zdobi różnorodne biura i urzędy promując Ziemię Miechowską. Artyści każdego roku zostawiają prace dla organizatorów, ale spora część twórczego dorobku powstałego w czasie pleneru, wędruje z nimi do ich rodzinnych miast i miasteczek, wraz z legendą o tej Ziemi i wydarzeniu artystycznym wzbogacającym życie kulturalne Miechowa.

Coroczne spotkania są nie tylko czasem wytężonej pracy twórczej, ale stają się również okazją do wymiany artystycznych doświadczeń, poglądów i koncepcji oraz możliwością skonfrontowania sztuki tworzonej w wielu odmiennych kulturach. W ciągu minionych lat U Jaksy przewinęli się plastycy z krajów takich jak Ukraina, Słowacja, Rosja, Austria, Włochy, Hiszpania, Francja, Finlandia, Serbia, Iran, USA, Australia, Filipiny. Tego roku, oprócz twórców polskich i przedstawicieli innych słowiańskich narodowości, jak Orect Tsyupko i Victor Chepynets z Ukrainy oraz Miro Bucher ze Słowacji, pojawią się również po raz pierwszy goście z Niemiec i Belgii: Walter Lauche i Adriano Tion, a także dwaj artyści z Iraku: Abdulla Saeed i Abdulla Changy.

Polską grupę tworzą między innymi wykładowcy z Akademii i Uniwersytetów: prof. Stanisław Batruch z Krakowa, Stanisław Białogłowicz z Rzeszowa, Maria Andrzej Guttfeld z Torunia, Dorota i Marek Sak z Łodzi, Franciszek Maśluszczak z Warszawy. Pojawią się również inni wybitni polscy twórcy i wielokrotni bywalcy miechowskich plenerów: malarze nastrojów Janusz Lewandowski z Warszawy i Stanisław Mazuś z Tych. J. Lewandowski, Helena Jacyno. Kazimierz Madej (dyrektor artystyczny krakowskiego kabaretu Loch Kamelot), który zapisał się w Miechowie słynnymi już portretami legendarnego rycerza Jaksy, jest jednym z najwytrwalszych bywalców, podobnie jak Halina Budziszewska, Anna Błońska, Antoni Wróblewski i Michał Godlewski reprezentujący ziemię siedlecką którzy odwiedzą Miechów już po raz wtóry, darząc sympatią kontrastującą dla mazowieckich równin pagórkowatość Ziemi Miechowskiej. Gospodarzy reprezentować będą Michał Ogórek i Paweł Olchawa.

Uroczystym zamknięciem X Międzynarodowego Pleneru Barwy Małopolski będzie wernisaż malarstwa powstałego w czasie dwutygodniowego zmagania się z materią malarską, zaplanowany na 14 sierpnia br.

UCZESTNICY PLENERU
 
    1.     Stanisław Batruch – Kraków – POLSKA
    2.     Stanisław Białogłowicz – Rzeszów – POLSKA
    3.     Anna Błońska – Sokołów Podlaski – POLSKA
    4.     Miro Bucher – Lipany – SŁOWACJA
    5.     Halina Budziszewska – Siedlce – POLSKA
    6.     Abdulla Changy – Birezhyan – KURDYSTAN
    7.     Michał Godlewski – Sokołów Podlaski – POLSKA
    8.     Andrzej Guttfeld – Toruń – POLSKA
    9.     Helena Jacyno – Przemyśl – POLSKA
  10.   Walter Lauche – Treuenbritzen – NIEMCY
  11.   Janusz Lewandowski– Warszawa – POLSKA
  12.   Kazimierz Madej – Kraków – POLSKA
  13.   Franciszek Maśluszczak – Warszawa – POLSKA
  14.   Stanisław Mazuś – Tychy – POLSKA
  15.   Michał Ogórek – Miechów – POLSKA
  16.   Paweł Olchawa – Miechów – POLSKA
  17.   Allan Rzepka – Kraków – POLSKA
  18.   Abdulla Saeed – Shors-Kany – KURDYSTAN
  19.   Dorota Sak – Łódź – POLSKA
  20.   Marek Sak – Łódź – POLSKA
  21.   Maria Serwińska-Guttfeld  – Toruń – POLSKA
  22.   Adriano Tion – Soumagne – BELGIA
  23.   Orect Tsyupko – Chust – UKRAINA
  24.   Antoni Wróblewski – Siedlce – POLSKA
  25.   Victor Chepynets – Chust – UKRAINA

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •