Odsłonięcie epitafium Maurycego Tytusa Sas Kulczyckiego – Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

18 września 2015 r. przy Dworku „Zacisze” odbyło się uroczyste odsłonięcie epitafium Maurycego Tytusa Sas Kulczyckiego. Wydarzeniu wpisanemu do programu Europejskich Dni Dziedzictwa 2015, towarzyszył mały folder wydany na tę okoliczność przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Maurycy Tytus Kulczycki (1804 – 1878) zapisał się w przekazach dziejowych jako zasłużony dla dziejów Dworku i historii Miechowa. Nie wiadomo jednak, gdzie został pochowany. Epitafium poświęcone jego pamięci znajduje się w miechowskiej Bazylice Grobu Bożego (w nawie północnej), ale do niedawna nikt w Miechowie nie łączył tego nazwiska z Dworkiem, który był jego własnością i należał do rodziny prawie 100 lat. W uroczystym odsłonięciu epitafium Maurycego Tytusa Sas Kulczyckiego uczestniczyli przedstawiciele rodu Kulczyckich: Jerzy Sas Kulczycki z Sopotu i Andrzej Kulczycki z Krakowa, zaprzyjaźnieni z nimi przedstawiciele ziemiaństwa Tytus Bispin i Mikołaj Kornecki z Krakowa oraz posłanka Lidia Gądek i państwo Maria Serafińska i Stanisław Domańscy z Nowego Wiśnicza – właściciele Muzeum Jana Matejki „Koryznówka”. Obecny był też zasłużony dla współczesnych dziejów Dworku Bronisław Nowak z Krakowa, główny sponsor obecnego wyposażenia Dworku „ZACISZE”. Gości powitał Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

W części artystycznej Leszek Długosz, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów, wykonał kilka utworów na zabytkowym fortepianie Kulczyckich sprowadzonym przez rodzinę z Wiednia, a wykupionym od ostatnich spadkobierców i przekazanym do Dworku przez Bronisława Nowaka.

Poeta zaśpiewał kilka znanych utworów, m.in. Dzień w kolorze śliwkowym i Jaka szkoda. Przeczytał też wiersz Oda do mowy kresowej z najnowszego tomiku swoich wierszy pt. Pamiętać. Leszek Długosz wyznał, że tomik ten powstał ze zobowiązania wobec pamięci o tych, którym z różnych powodów odebrano głos i o których poświęceniu próbowano zniszczyć wspomnienia.


Widoczni na zdjęciu: Bronisław Nowak, Mikołaj Kornecki, Krystyna Olchawa i Maria Serafińska-Domańska najwytrwalsi uczestnicy wydarzenia, wysłuchali gry na zabytkowym fortepianie w wykonaniu muzyka Stanisława Domańskiego.

Krystyna Olchawa

Galeria zdjęć: Odsłonięcie epitafium Maurycego Tytusa Sas Kulczyckiego.

Galeria zdjęć: EPITAFIUM M. T. SAS KULCZYCKIEGO

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •