1996 - Skarbiec Miechowski

 


OPOKA/KIELCE/1996/ "Zamysłem obecnego Proboszcza - ks. prał. Jerzego Gredki - jest utworzenie muzeum w Zamku Generałów Zakonu, gdzie udostępniona zostanie zwiedzającym część zawartości skarbca. Wszystko jednak wymaga czasu i - nie da się ukryć - dużych nakładów finansowych"

www.sanktmiechow.kielce.opoka.org.pl/architektura/skarby.htmlKatalog "Miechowski skarbiec bożogrobców" wydano do wystawy zorganizowanej w 1996 r., która towarzyszyła uroczystościom związanym z nadaniem miechowskiemu kościołowi pw Grobu Bożego tytułu Bazyliki Mniejszej. Wernisaż wystwy z udziałem Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, ks. Bp Kazimierza Ryczana i licznie przybyłych gości, miał bardzo uroczysty charakter. Muzyczno-poetycką oprawę wernisażu wykonał krakowski bard Leszek Długosz. Prałat Jerzy Gredka po raz pierwszy umożliwił publiczne podziwianie cennych eksponatów, zaprezentowanych w Miechowie poza skarbcem, na wystawie w Galerii "U Jaksy".

Nikt nie myślał wtedy, że licznie zgromadzone w skarbcu szaty liturgiczne stanowią wartość muzealną. Zrodziła się jednak myśl, że trzeba poddać je oględzinom konserwatora sztuki d/s tkaniny artystycznej. Ta myśl dojrzewała kilka lat. Wielokrotnie podejmowany temat zaowocował zaproszeniem specjalistki od konserwacji szat liturgicznych - pani Barbary Kalfas, która jak później zdradziła, była już wtajemniczona w zasobność i wartość miechowskiego skarbca przez prof. Tadeusza Chrzanowskiego.
  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •