22 maja dyskutowano w Miechowie o tym JAK PRZYCIĄGNĄĆ TURYSTÓW?
Przedstawiciele biur podróży, organizacji turystycznych, kurii diecezjalnych oraz urzędów miast z terenu Polski poznali ofertę turystyczną oraz zaplecze gastronomiczno-noclegowe naszego regionu. Podczas panelu „Miechów na mapie turystyczno-pielgrzymkowej Polski” zastanawiano się co zrobić, by ci, którzy odwiedzają powiat zatrzymali się tu na dłużej. Uczestnicy konferencji wypełnili też ankietę, której wyniki będą jednym z elementów w opracowaniu oferty dla biur podróży oraz organizacji i instytucji działających w sektorze turystyki.
Podczas pobytu w Miechowie uczestnIcy konferencji zwiedzili m.in. Galerię „U Jaksy”, Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego oraz Dworek „Zacisze”.
Konferencję przygotował i koordynował Punkt Informacji Turystycznej działający przy CKiS. Jej organizatorami były samorządy – Miechowa, Racławic i powiatowy oraz Centrum Kultury i Sportu, a także Parafia Grobu Bożego. Ich przedstawiciele nie mają wątpliwości, że konferencja to istotny krok w kierunku rozwoju turystyki.
czytaj więcej: www.ckis.miechow.eu/aktualnosci/jak-przyciagnac-turystow/
10 czerwca 2014 - odbyły się zajęcia plastyczne dla osób niepełnosprawnych w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Miechowie. W ramach zajęć, pod kierunkiem instruktorów Biura Wystaw Artystycznych "U Jaksy", wykonano prace plastyczne symbolizujące POKÓJ NA ŚWIECIE.
W nawiązaniu do obrazu. "Gołąbek pokoju” Pabla Picassa, który namalował gołębia w locie, z gałązkę oliwną w dziobie, uczestnicy warsztatów plastycznych najpierw pomalowali kartki papieru w kolorze błękitnego nieba, potem narysowali ptaki, które po wycięciu nakleili na pomalowane kartki papieru.
Pablo Picasso wykorzystał gołębia w swoim obrazie jako symbol pokoju, wzorując się na Bili i mitologii greckiej oraz rzymskiej. W Biblii gołąbek występuje jako symbol pokoju między Bogiem, a ludźmi.
Uczestnicy warsztatów zamiast symbolicznej gałązki oliwnej nakleili na swoich pracach literki układające się w słowo POKÓJ. Prostota wykonania tych prac dostosowana została do możliwości osób niepełnosprawnych. Radość tworzenia ogarnęła całą grupę i powstała radosna wystawa, której celem jest budzenie świadomości o tym, jak cenny jest pokój na świecie.
17 czerwca 2014 - we wspólnym malowaniu dla pokoju uczestniczyli matki i ojcowie, siostry i bracia oraz znajomi zadeklarowanych uczestników projektu. Również te zajęcia plastyczne uwieńczone zostały zorganizowaniem wystawy. Kolorowe prace, które powstały w ogrodzie zadedykowano pierwszemu właścicielowi rachmistrzowi Maurycemu Tytusowi Kulczyckiemu (1804 - 1878), który zapisał sie w historii Miechowa jako osoba o głębokim poczuciu obowiązkowości i patriotyzmu.
Kolorowe prace, zadedykowane Maurycemu Tytusowi Kulczyckiemu, pierwszemu znanemu właścicielowi Dworku, który zapisał się w pamięci miechowian bardzo dzielnie broniąc Dworku przed spaleniem w czasie bitwy miechowskiej, kiedy to spalono prawie całe miasto. Przed bitwą mieszkało w mieście około 2000 obywateli, a po bitwie zaledwie 800. Wielu po utracie domu musiało uciekać z miasta. Kulczycki bronił nie tylko Dworku, w którym mieszkał ale chronił też sprawowanego przez siebie Urzędu Rachmistrza Powiatu. Tematem zajęć były rozmowy o odważnej i patriotycznej postawie T. M. Kulczyckiego.
Pieśni lasów i ziemi dla Maurycego Tytusa Kulczyckiego
19 czerwca 2014
Tam za lasem
Maurycy Tytus Kulczycki - pierwszy znany właściciel Dworku - jest dobrym przykładem człowieka przywiązanego do miejsca i pełnionej funkcji. Kiedy tuż przed bitwą miechowską większość urzędników ewakuowała się do zaboru austriackiego, słusznie obawiając się Rosjan, którzy znani byli z bezwzględności wobec Polaków, on pozostał by chronić urząd rachmistrza i swojego Dworu. Rosjanie spalili Miechów i wielokrotnie podchodzili do Dworku chcą go również spalić. Przekupując ich właściciel ochronili dworek, który znajdował się na obrzeżach miasta. To dzięki niemu dzisiejszy Miechów szczyci się zabytkiem z końca XVIII wieku.
23 czerwca 2014 -
"kwiaty dla taty" - zajęcia plastyczne przy Dworku "Zacisze"
W czerwcu i lipcu przy Dworku odbywają się zajęcia dla dzieci uzdolnionych plastycznie. W ogrodzie można obserwować przyrodę i uczyć się dostrzegć jej różnorodność oraz zmienność. w czasie zajęć uczestnicy poznają też takie tajniki plastyczne, które pozwalają rozwijaać talenty i poprawnie malowaćartystyczne kompozycje.