Beatyfikacyjna wystawa w Acuto

Beatyfikacyjna wyprawa do Włoch
Wystawa „Barwy Małopolski dla Jana Pawła II” w Acuto została otwarta w przeddzień beatyfikacji naszego papieża, w zabytkowym XII-wiecznym kościółku św. Sebastiana zbudowanym kiedyś dla pasterzy.
XII Związek Gmin Górskich jest rejonem partnerskim powiatu miechowskiego. Przez Włochów nazywany jest on Sercem Italii, bo tam znajdują się najstarsze włoskie miasteczka, sięgające czasów przed powstaniem Rzymu.
Wystawa „Barwy Małopolski dla Jana Pawła II" przygotowana rok temu w Polsce, w piątą rocznicę śmierci Wielkiego Jana Pawła II, była pokazywana w: Kopalni Soli w Wieliczce, w Krypcie "U Pijarów" w Krakowie, na Zamku w Wiśniczu, w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie, w Muzeum w Limanowej oraz Galerii Biura Wystaw Artystycznych "U Jaksy" w Miechowie. Prezentowane na niej prace powstały podczas plenerów malarskich organizowanych w Miechowie a także w pracowniach artystów uczestniczących w plenerach. Ich autorami są wybitni artyści z Polski i zagranicy, m.in.: prorektor warszawskiej ASP Stanisław Baj, profesorowie: Stanisław Batruch, Wincenty Kućma, Allan Rzepka, Leszek Misiak i Ewa Kutermak – Madej z krakowskiej ASP, Stanisław Białogłowicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Piotr Błażejewski z wrocławskiej ASP, Zivile Jasutyte z Akademii w Wilnie, Dorota i Marek Sak z łódzkiej ASP, a także inni artyści z Polski i zagranicy: Miro Bucher ze Słowacji, Guido Pecci z Akademii w Rzymie. Jako ciekawostkę można podać, że ten ostatni, który był również uczestnikiem miechowskich plenerów malarskich, jest obecnie jednym z bardzo drogo sprzedających się współczesnych artystów włoskich. Ceny jego obrazów nie schodzą poniżej 30 tys. euro. Miechów reprezentują: Marek Hołda, Krzysztof Kolarz, Krystyna Olchawa, Paweł Olchawa i Stanisław Stawiarski. Patronat nad włoską wystawą „Barwy Małopolski dla Jana Pawła II” objęli: prezydent regionu Lazio - Mario Abbruzzese i prezydent Monti Ernici - Achille Bellucci oraz dyrektor Polskiego Instytutu Kultury w Rzymie – Jarosław Mikołajewski. Zostanie ona pokazana w kilku innych miasteczkach włoskich, a zakończy swoją wędrówkę w lipcu 2011 roku.
Warto w tym miejscu wspomnieć o sukcesie jakim był wernisaż wystawy w Acuto. Obok burmistrza tego miasteczka Augusto Agostini, prezydenta XII Związku Gmin Górskich Achille Belucci, uczestniczył w niej także przedstawiciel prezydenta rejonu Lazio obejmującego Rzym i okoliczne regiony, który decyduje o funduszach dla tych regionów. Na początku tego roku zadecydował on, że w roku bieżącym w Monti Ernici nie będzie Święta Gór, które tradycyjnie w tym rejonie co roku było organizowane, ze względu na kryzys. Kiedy jednak zobaczył wystawę, spontanicznie podjął decyzję, iż znajdzie pieniądze na organizację Święta Gór, w czasie którego zostanie zorganizowany także, we współpracy z miechowską Galerią BWA „U Jaksy”, plener dla artystów z Polski. Jak później wyjaśniał prezydent Achille Belluci, Włosi swoje decyzje wypracowują nie podczas posiedzeń urzędniczych a właśnie w czasie tego typu imprez.
Powinienem w tym miejscu napisać jeszcze o: zwiedzaniu Bolonii, gdzie studiował najsłynniejszy z miechowian Maciej Karpiga, odsłonięciu dwu pomników Jana Pawła II - na górskich ścieżkach koło Piglio, po których wędrował nasz Błogosławiony Rodak oraz w Supino, gdzie byliśmy jedynymi Polakami, i oczywiście o uroczystościach na Placu Świętego Piotra. Uczynię to jednak innym razem.
Kazimierz Olchaw

Galeria zdjęć: 2011 - "Barwy Małopolski" dla Jana Pawła II w Acuto

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •