2013 - Wystawa w Ottenthal w Austrii

26 kwietnia w Galerii Kunst & Wein austriacki artysta Walter Maringer wraz z Dyrektorem Galerii miechowskiego BWA "U Jaksy" Krystyną Olchawą, dokonali uroczystego otwarcia wystawy "Das Kleine Format". W wystawie uczestniczą artyści z Polski, Austrii, Słowacji i kilku innych, nie tylko europejskich krajów. "Połączyła ich obecność na miechowskich Międzynarodowych Plenerach Malarskich "Barwy Małopolski". Walter Maringer, bywalec miechowskich plenerów, którego obraz "Siła wiary", oglądać możemy w Domu Pracy Twórczej w Miechowie, jest pomysłodawcą idei zaprezentowania w swoim kraju twórczości artystów poznanych w Miechowie. Tu zrodził się również pomysł powołania do życia galerii, którą Walter  utworzył bezpośrednio nad piwnicami, w których dojrzewa w beczkach wino, Ich właścicielem jest Johanes syn Waltera, który kilka lat temu przejął je od bliźniaczego brata Waltera - Willego Maringera. Galeria szybko stała się symbolem łączności społeczeństwa małego miasteczka Kichberg am Wagram, wioski Ottenthal znanej z uprawy winogron i winnic, ze społeczeństwem metropolii Wiedeńskiej. 

Obecność Polskiego Ambasadora w Wiedniu - Romualda Szoka nadała temu wydarzeniu bardzo doniosły charakter. Przybyli również przedstawiciele władz samorządowych: Prezydent Dolnej Austrii Hans Penz i Burmistrz Großriedenthal Franz Geier.

Naukowy wymiar tej imprezie nadał wykład teologa i etyka dr. Karla Heinz Auer, który wygłosił odczyt pt.: Sztuka jako medium międzynarodowego zrozumieniaw trakcie którego przytoczył wiele cennych cytatów z wypowiedzi wybitnych myślicieli. Jedna z nich - francuskiego pisarza Antoine de Saint-Exupéry'ego - brzmi: "Tylko sercem widzi się dobrze. Najistotniejsze jest niewidoczne dla oczu." Wystąpienie rozpoczął słowami:

To że razem tutaj się zebraliśmy, ludzie z różnych krajów, przede wszystkim z Polski i Austrii, aby zająć się sztuką w małym formacie i dać się tym inspirować , jest czymś szczególnym. Czymś szczególnym dlatego, że ta wystawa jest owocem długoletnich kontaktów z Międzynarodowym  Plenerem Malarskim  w Miechowie (Polska). I czymś szczególnym jest też, gdyż  pokazuje, że sztuka ma charakter wiążący narody.

Samopoznanie i spojrzenie serca są przesłankami każdej artystycznej twórczości, którą uważa się za przekraczającą granice i poprzez to łączącą ludzi. Wychodząc od tego „co dusza zawsze wiedziała” dr. Karl Heinz Auer komentował dalej, że jest to pełnia duchowej prawdy, do której szczególnie uparcie dążą artyści. Nawet wtedy gdy ich prace nie zawsze są od razu zrozumiałe dla odbiorcy, to wczuwając się w swoją podświadomość, podążamy za wyczuwalnym przesłaniem, zbliżając się do tego czego człowiek ciągle na nowo szuka.  Do prawdy i sensu życia, do duchowego bogactwa duszy.

Galeria zdjęć: Walter Maringer w Galerii Kunst & Wein

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •