2012 – Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli

- Małe formy rzeźbiarskie Wincentego Kućmy 

- Małopolskie klimaty malarskie w malarstwie          współczesnych artystów

 

W wernisażu wystawktóry odbył się 20 października 2012 roku w  Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli, uczestniczyli: pan Piotr Wojtczak Ambasador tytularny, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP, p. Grażyna Prawda – Małżonka Stałego Przedstawiciela RP przy UE, Pana Ambasadora M. Prawdy, reprezentanci Stałego Przedstawicielstwa Chorwacji przy UE – p. Michele Ledic i Stałego Przedstawicielstwa Litwy przy UE – p. Ricardas Slepavicius, Międzynarodowego Forum Artystycznego – p. Ch.A. Roggemann i p. P. Caes oraz p. Dominika Cosic – dziennikarka i p. B. Jezierska – architekt, a także Europoseł Czesław Siekierski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Radni Sejmiku Wojewódzkiego, artyści polscy i belgijscy, politycy i intelektualiści różnych narodowości, Polonia belgijska oraz samorządowcy reprezentujący Miechów: Burmistrz Dariusz Marczewski, Radny Sejmiku Małopolskiego Adam Domagała, Starosta Marian Gamrat i Wiceprzewodniczący Rady Gmminy i Miasta w Miechowie Mateusz Sobecki.

Licznie przybyłych gości przywitał Pan Jerzy Drożdż, Ambasador tytularny, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE ds. organizacyjnych.

Wystawa rzeźby Wincentego Kućmy miała charakter wystawy indywidualnej. Artysta zaprezentował w Belgii małe formy rzeźbiarskie ze swojego ogrodu. Wystawa była bardzo bogata w treści gdyż pokazano m.in. projekty rzeźb monumentalnych: Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika oraz Macieja Miechowity - monumentu który będzie dopiero realizowany, a który ma stanąć na placu pomiędzy Bazyliką a Sądem Rejonowym w Miechowie, nieopodal wejścia do siedziby BWA „U Jaksy” w Miechowie. Na wystawie pokazano również takie rzeźby jak: Ptak, Dojrzewanie, cykl Zespoleni, Fontanna i inne.  Krytyk sztuki Witold Turdza napisał: Niezwykły jest cykl  rzeźb „Zespoleni”. Artysta dokonuje w nim rozrachunku z historią współczesną, z wydarzeniami lat 80. w Polsce, szarpanej dramatycznymi wydarzeniami. „Szereg” to zbita masa ludzi, tłum bez indywidualności – my. Gesty niewyraźne, kształty niedookreślone – niczym  las. Ta masa  jest zrytmizowana  prześwitami oddzielającymi postacie i bruzdami tworzącymi cienie, nadające jej plastyczność podobną korze drzewa. Wydłużone proporcje postaci z niewielkimi głowami sprawiają wrażenie kolosów z głowami w niebiosach. Dzięki temu  rzeźba mimo niewielkich rozmiarów wydaje się  monumentalna.

Druga część wystawy Małopolskie klimaty malarskie w obrazach współczesnych artystów, to wybór prac powstałych w czasie Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Barwy Małopolski”, zorganizowanego już po raz trzynasty w sierpniu 2012 roku w Miechowie. Do udziału w wystawie zaproszono artystów: Stanisława Białogłowicza, Stanisława Chomiczewskiego, Marka i Zbigniewa Hołdów, Ryszarda Kowalewskiego, Krystynę Olchawę i Pawła Olchawę, Dorotę i Marka Sak, Sachę Stawiarskiego i Antoniego Wróblewskiego. Zaproszeni artyści reprezentują różne środowiska artystyczne i różne pokolenia. Łączy ich chęć wspólnego działania na niwie poszukiwania inspiracji twórczych czerpanych z małopolskiego krajobrazu, przetwarzanego w oparciu o własne doświadczenia, filozofię pojmowania współczesnej roli sztuki i indywidualnych kategorii piękna. Ilu artystów - tyle sposobów widzenia, temperatur odczuwania, technik malowania. Tyle klimatów. A wszystkie one tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat małopolski. (Witold Turdza)

W trakcie wernisażu Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa mówił o roli sztuki w budowaniu międzynarodowego porozumienia, a Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski wyraził satysfakcję z możliwości promocji Miechowa w tak prestiżowym miejscu.

Wystawa zrealizowana została na zaproszenie pana Ambasadora Jerzego Drożdża, który z radością i dumą zaprezentował skrawek ojczystej ziemi w Centrum Europy. W swoim wystąpieniu podkreślił, że urodził się w Miechowie i chociaż mieszkał w tym mieście bardzo krótko to jednak dzieciństwo kojarzy z wieloma pięknymi chwilami tu przeżytymi. Nad sprawną organizacją wystawy czuwała Iwona Wojtczak I Radca, Kierownik Referatu d/s Promocji, nadając imprezie rangę profesjonalnego wydarzenia.

Wernisaż uświetnił solowy występ Krzysztofa Klimy, który na klarnecie wykonał kilka utworów m.in. skomponowany przez siebie w Miechowie, wzruszający utwór 9/11 z cyklu Pieśni bez słów.

Krystyna Olchawa

 


Galeria zdjęć: Małe formy rzeźbiarskie W. Kućmy

Galeria zdjęć: Małopolskie klimaty malarskie. foto. Paweł Olchawa

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •