Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej.
Istnieje również tytuł ambasadora ad personam (ambasador tytularny). Tytuł taki otrzymują z reguły osoby bardzo zasłużone dla służby dyplomatycznej swojego kraju i mogą go używać niezależnie od tego, czy w danej chwili pełnią funkcję ambasadora, jako szefa misji dyplomatycznej. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ambasador)
24 maja 2016 roku w Domu Pracy Twórczej odbył się wykład Ambasadora tytularnego Jerzego Drożdża, który zapoznał uczestników spotkania z misją pełnionych funkcji i czynnikami warunkującymi możliwość pełnienia funkcji dyplomatycznych.
Jerzy Drożdż pełni obecnie funkcję Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą w Krajowej Izbie Gospodarczej. Przebieg jego pracy dyplomatycznej jest długi i barwny. Miechów jest dla niego miejscem urodzenia i miasteczkiem zapamiętanym z dzieciństwa, tu też ukończył pierwszą klasę Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza. W wieku 8 lat wraz z rodzicami opuścił Miechów ale przyjeżdżał do dziadków na wakacje. Jerzy Drożdż jest absolwentem Wydziału Stosunków Międzynarodowych Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Moskwie. Od 1979 roku swoją karierę związał z polską służbą dyplomatyczną. W długiej szczerej rozmowie Ambasador zdradzał tajemnice swoich sukcesów, którymi okazały się nauka języków obcych (francuski, turecki i angielski), ciekawość świata i marzenia, które urzeczywistniał z wielką pasją. Wielokrotnie podkreślał znaczenie tzw czynnika ludzkiego, zwracając uwagę na kontakty z ludźmi wielu narodowości, często starszych i bardziej doświadczonych, których z uwagą słuchał i oddawał im należny szacunek.
Jerzy Drożdż jest absolwentem MGIMO znającym kilka języków, cieszącym się opinią spokojnego, kompetentnego i kreatywnego urzędnika. Całe jego zawodowe życie związane jest z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. (Przebieg pracy zawodowej: 19.07.2004 - Radca Minister, Szef Kancelarii, Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej; 2003-2004 - Wicedyrektor Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Warszawa; 2002-2003 - Kierownik Sekcji (Central & Europy Południowo-Wschodniej), MSZ, Warszawa; 1999-2002 - Konsul Generalny RP w Brukseli; 1999-2002 - Konsul Generalny RP w Brukseli i Luksemburgu; 1995-1999 - Konsul Generalny RP, Lille; 1992-1995 - Radca - Przedstawiciel Polskiej Izby Handlowej we Francji, Biuro Radcy Handlowego i Gospodarczego, Ambasada RP w Paryżu; 1990-1992 - Senior Ekspert w Departamencie Europy MSZ; 1985-1990 - Drugi Sekretarz, Ambasada RP, Ankara; 1982-1985 - Protokół Dyplomatyczny, MSZ, Warszawa; 1981-1982 - Konsulat Generalny RP w Stambule; 1979-1981 - Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), Warszawa).
Z największym sentymentem, dotyczącym dyplomatycznej pracy, wspominał pobyt w Ankarze, będącej drugim po Stambule miastem Turcji, potem Lille główne miasto historycznej krainy Flandrii (Francja). Trzecim ważnym, a może najważniejszym krajem jego pracy zagranicznej była Belgia. W czasie spotkania Jerzy Dróżdż opowiadał o ciekawych wydarzeniach, w których uczestniczył jako ich organizator, jak np. o meczu zorganizowanym na przełomie wieków w lipcu 2001 roku - Polska-Unia Europejska , który zakończył się wynikiem 3:2, co przyjęto za dobrą prognozę przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. W obu drużynach oprócz weteranów futbolu, którymi byli byłe gwiazdy – orły futbolu (Górski, Tomaszewski, Urbański, Boniek, Lato, Lubański, Szarmach), grali także politycy. W reprezentacji unijnej grali m. in. szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmar Brok, minister sprawiedliwości Szwecji Thomas Bodstrom, dyrektor Europolu Juergen Storbeck i minister gospodarki w regionalnym rządzie belgijskiej Flandrii Dirk Van Mechelen. Bramki zdobyli dla UE Danny Veyt i Willy Van de Kerkhof. Dla Polski Andrzej Szarmach, Włodzimierz Lubański i w przedostatniej minucie meczu Zbigniew Boniek.
Miechowianie szczególnie silnie zapamiętali jego aktywność na stanowisku Zastępcy Szefa Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli. Można powiedzieć, że w tym czasie miechowianie masowo odwiedzali Brukselę. W czasie tych wizyt Ambasador Jerzy Drożdż nie szczędził swojego czasu dla podejmowania i oprowadzania grup.
Dla BWA "U Jaksy" Belgia jest ważnym krajem we współpracy zagranicznej, gdzie zrealizowano trzy ważne wystawy: w Konsulacie RP w Brukseli (2008), w Galerii partnerskiego miasta Herve (2009) i w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli (2012). Wystawy w Konsulacie i w Stałym Przedstawicielstwie RP miały dyplomatyczny wydźwięk i nadano im bardzo uroczysty charakter. Nad rangą wystaw czuwał Ambasador Jerzy Drożdż.
Za jego przyczyną w 2011 roku Ambasadorowie piętnastu krajów należących do Unii Europejskiej przybyli do Krakowa i Wieliczki w ramach prezentacji Polski, która przewodziła wtedy w UE. Ambasadorowie odwiedzili też Miechów, gdzie zwiedzali zabytki sakralne i obiekty kulturalne. Prezentując dyplomatom z Belgii zabytki i piękno naszego kraju Jerzy Drożdż kierował się patriotyzm, a przywożąc ich do Miechowa poszanowaniem więzi emocjonalnych względem swojego rodzinnego miasta. 15-osobowa grupa brukselskich przedstawicieli 10 państw - członków Unii Europejskiej: Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej w Brukseli ambasador tytularny Jerzy Drożdż z małżonką Urszulą, z Luksemburga - Marc Henri Godefroid wraz z małżonką Dorothee Loetsch, z Irlandii - Andrew Harwood wraz z małżonką Anne, z Finlandii - Raino Heinonen z małżonką Oivi oraz Monika Horisberger za Szwajcarii, Gerarda Amiabel Kerkvliet z Holandii, Sabine Lammers z Niemiec, Michele Ledic z Chorwacji, Thomas Schmidt z Austrii i Ricardas Slepavicius z Litwy. Dzięki tej wizycie Miechów zyskał wyższą rangę jako miejsce na mapie, w którym też są zabytki warte pokazania i w ten sposób przybliżył miasto do Krakowa - kulturalnej stolicy Polski.
Na wykładzie w DPT obecni też byli krewni Jerzego Drożdża. Po części oficjalnej rodzina ustalała z Ambasadorem stopnie pokrewieństwa.
/./ Jerzy Dróżdż urodził się 3 lipca 1953 roku w Miechowie. Mieszka obecnie w dwóch europejskich stolicach; Warszawie i Brukseli. Był członkiem korpusów dyplomatycznych w: Turcji, Francji, Belgii, Luksemburgu, działaczem środowisk polonijnych, wykładowcą i nauczycielem akademickim. Jest przewodniczącym stałego przedstawicielstwa RP prowadzącym przygotowania dla polskiej prezydencji w UE. Wkład i zaangażowanie pana ministra doceniło wiele krajów takich jak: Turcja, Holandia, Belgia, Francja, a niektóre miasta nadały mu medale honorowe swoich miast. Więc trudno aby rodzinne miasto Miechów nie zauważyło, że mamy takiego obywatela. Jego kompetencje i posiadane kwalifikacje sprawiły, że pozostaje on cenionym autorem prac naukowych, prowadził również zajęcia będąc wykładowcą akademickim w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Warszawie. Współpracował też z Wyższą Szkołą w Łodzi i Akademią Dyplomatyczną Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Warszawie. Pan Jerzy jest autorem wielu publikacji z zakresu historii stosunków międzynarodowych. Jest orędownikiem i współtwórcą połączenia Miechowa z Belgijskim Herve związkiem miast partnerskich.