DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA: PAWEŁ OLCHAWA, KAZIMIERZ OLCHAWA
W nowo pozyskanym obiekcie w 2011 roku BWA „U Jaksy” utworzyło Dom Pracy Twórczej im. S. Żechowskiego. Budynek zaadaptowano i wyposażono na cele kulturalne dzięki środkom finansowym pozyskanym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Infrastruktura kultury. Wnętrza obiektu zostały pięknie ozdobione odlewami klasycznych rzeźb pozyskanych z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
W Domu Pracy Twórczej działają:
BWA „U JAKSY” - DOM PRACY TWÓRCZEJ im. S. Żechowskiego
Galeria Autorska Stefana Żechowskiego
Stała Galeria Twórczości Stefana Żechowskiego działa od 1991 roku. Jej misją jest popularyzacja twórczości wybitnego artysty, który urodził się i większą część życia spędził na Miechowszczyźnie oraz gromadzenie i udostępnianie jego dzieł, a także informacji związanych z jego osobą, udostępnianych bezpośrednio bądź systematycznie publikowanych na stronie internetowej. Galeria Żechowskiego stała się istotnym miejscem życia kulturalnego Miechowa, poszerzającym ofertę kulturalno-oświatową miechowskiego BWA. W dążeniu do realizacji tego założenia konieczne było powiększenie zajmowanej wcześniej siedziby (w budynku Sądu) i adaptacja nowych pomieszczeń przekazanych na ten cel na mocy użyczenia przez Urząd Gminy i Miasta w Miechowie.
W Stałej Galerii Twórczości Stefana Żechowskiego można również zobaczyć filmy:
ŻECH. Naga prawda - w reżyserii Stefana Szlachtycza
PUSTELNIK - w reżyserii Ryszarda Wójcika
oraz telewizyjną rozmowę Szymona Kobylińskiego z Andrzejem Osęką
STEFAN ŻECHOWSKI. Śniłem własną sztulę - w reżyserii Ireneusza Cencory
Galeria Autorska "Pod Witrażem" Wincentego Kućmy
Szereg lat Stawiarski spędził w Paryżu, a później przeniósł się w okolice Saint Tropez.
Nie utracił jednak nigdy kontaktu z krajem, chociaż obecnie jest już artystą, w sztuce którego dominuje wszystko to, co jest w twórczości uniwersalne, a co nie ma sensu klasyfikować wedle miejsca urodzenia, studiów, czy też miejsca zamieszkania – napisał we wstępie do katalogu krytyk sztuki Stanisław Rodziński.
Artysta malarz Stanisław Sacha Stawiarski urodził się w Śladowie w powiecie miechowskim, gdzie spędził dzieciństwo. Swoją rodzinną wieś zapamiętał jako mgliste wspomnienie z odległej przeszłości. Minęło wiele lat zanim Stanisław Sacha Stawiarski odkrył na nowo swoje rodzinne strony.
Salon Sztuki Współczesnej
Kolekcja sztuki współczesnej będąca własnością BWA „U Jaksy” liczy obecnie około 300 eksponatów, zgromadzonych na przestrzeni 28-letniej działalności, głównie w formie pokłosia międzynarodowych plenerów malarskich i darowizn od artystów. Zgromadzona kolekcja stworzyła możliwość opracowania wędrującej wystawy „Barwy Małopolski” dla Jana Pawła II, przygotowania ekspozycji do wystaw czasowych prezentowanych poza siedzibą własną oraz wyeksponowania części kolekcji w Salonie Sztuki Współczesnej. Salon Sztuki Współczesnej utworzono z myślą o turystach i tych miechowianach, którzy wywędrowali w świat, ale od czasu do czasu odwiedzają Miechów i pragną zobaczyć swoje rodzinne miasto w nowej odsłonie, zwiedzając jego zabytki i instytucje kultury.
Tutaj odbywają się również cykliczne spotkania kulturalne, tzw. „Poranki ze sztuką”, mające charakter: autorskich spotkań, dyskusji o sztuce współczesnej, koncertów muzyki klasycznej czy poetyckich recytacji. Bywalcy mogą przy kawie, w miłej atmosferze i artystycznej oprawie ciekawie spędzić niedzielne przedpołudnie. Poranki odbywają się średnio raz w miesiącu. W salonie Sztuki Współczesnej odbywają się też pokazy filmów o sztuce.
Pracownia Komputerowa
Pracownia Komputerowa zajmuje się opracowywaniem i przygotowywaniem do druku wydawnictw towarzyszących działalności wystawienniczej BWA „U Jaksy”: albumów, katalogów, zaproszeń i plakatów.