(© Fot. Zbigniew Wojtiuk)
Miechów. Jak dzieci postrzegają sztukę współczesną i współczesnych twórców? O tym można się było dowiedzieć oglądając wystawę powarsztatową "Szuka was sztuka" w galerii "U Jaksy". Wcześniej odbyła się poplenerowa część wystawy, połączona z piknikiem w ogrodach dworku "Zacisze". Mówiono tam m. in. o twórczości Christo. Ten bułgarski artysta stara się "ubierać" w różne materiały i folię przedmioty i budynki. W srebrny materiał opakował na przykład berliński Reichstag. Uczniowie nie realizowali w ogrodach aż tak niesamowitych wizji, jednak w ramach zajęć warsztatowych opakowali złocistą folią pobliskie drzewa, niektóre ogrodowe sprzęty, a na koniec - siebie nawzajem. Było dużo zabawy i jeszcze więcej rozpakowywania. Projekt "Szuka was sztuka" był realizowany w szkole podstawowej w Pogwizdowie (gm. Charsznica) od 1 marca do 30 czerwca przez Fundację Grey House Szara Kamienica w Krakowie. - Uczniowie mogli zobaczyć jak powstaje modelowy program nauczania przedmiotu "Edukacja artystyczna dla szkoły podstawowej" - mówi jedna z moderatorek projektu, Lucyna Piwowarska-Dmytrów. Efekty działań uczniów powstałych w ramach projektu można oglądać od soboty w piwniczce "U Jaksy".
Wystawa ,,Sztuka was szuka" w Galerii BWA Miechów
Wystawa podsumowuje cykl warsztatów zorganizowanych przez fundację Grey House, dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie, prowadzonych przez Lucynę Piwowarską, Katarzynę Żyśko i Marię Marszałek. Warsztaty obejmowały sześć dwuipółgodzinnych spotkań oraz wspólną wycieczkę do Krakowa.
Wystawa składa się z siedmiu części. Pierwsza strefa obejmuje prezentację działań zrealizowanych podczas warsztatu zatytułowanego ,,Sztuka w Działaniu", podczas którego uczniowie mieli okazję zapoznać się z przykładami sztuki krytycznej i street-artu. Zainspirowani akcją Huberta Czerepoka wykonali własne transparenty i zorganizowali manifestację. Dominowały empatyczne hasła: ,,Nie zaśmiecaj" albo ,,Nie porzucaj zwierząt". Ponadto uczestnicy mieli okazję odbić streetartowe szablony na koszulkach.
Kolejna strefa wystawy związana z tematem ,,Performance", prezentuje filmową dokumentację ćwiczeń aktorskich oraz performance ,,Ofiarowanie klasy" nawiązującego do akcji Oskara Dawickiego "Ofiarowanie Schronu".
Strefę Ready-Made reprezentuje lampa ze plastikowych butelek. Jest to przykład zastosowania w sztuce przedmiotów gotowych, związanych w tym przypadku, z ideami recyklingu. Lampa nawiązująca do eko-artu zapowiada kolejną strefę. W tej części ,,Bio-art" prezentujemy zdjęcia dokumentujące działania artystyczne z wykorzystaniem materiałów naturalnych, czyli warzyw. W trakcie warsztatu powstawały nowe gatunki niemodyfikowanych genetycznie roślin.
Działania związane ze współczesnym malarstwem reprezentują obrazy stworzone bez użycia farb. Nawiązują one do prac kubistów i artystów związanych z pop-artem i arte povera, których prace malarskie wychodziły w przestrzeń zmieniając się w wielotworzywowe instalacje. Ukoronowaniem działań malarskich, było stworzenie wspólnego obrazu ,,Action Painting" w technice drippingu, wprowadzonej przez Jaksona Pollocka. W efekcie powstało dzieło radosne dynamiczne i kipiące energią, zupełnie jak młodzi artyści.
Podsumowująca projekt sfera nosi nazwę: ,,Kopie Mistrzów". Prezentowane na niej eksponaty, nawiązują do dzieł najsłynniejszych współczesnych artystów. Znajdują się tam opakowane krzesła zainspirowane działaniami Christo, ozdobne czaszki, prawie tak cenne jak diamentowa czaszka Damiena Hirsta oraz kolorowy kostium nawiązujący do prac Nicka Cave'a
Na wystawie znajduje się też przestrzeń określona jako ,,Pracownia". Tu znajdują się zaprojektowane karty pracy zawierające rysunki, kolaże, instalacje i zagadki tworzone przez dzieci w domach, na zajęciach plastyki w szkole oraz podczas wycieczki do Krakowa.
Wystawa kładzie nacisk różnorodność współczesnej sztuki, oraz pokazuje, że wcale nie musi ona być hermetyczna i niezrozumiała.