STYCZEŃ 2014 - Wystawa fotografii. KRAJOBRAZ GÓRSKI

Wystawy fotografii KRAJOBRAZ GÓRSKI będzie prestiżowym wydarzeniem artystycznym z uwagi na fakt, że patronat nad wystawą sprawują:


           Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski
           Marszałek Małopolski - Marek Sowa
           Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller
           Burmistrz Nowego Targu - Marek Stanisław Fryźlewicz
oraz 
           Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców
           Federacja Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej FIAP

W czasie wernisażu wystąpi Kapela góralska z Nowego Targu

 

 









24 stycznia 2014r. w BWA „U Jaksy” w Miechowie odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej XXXIII Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda "Krajobraz Górski". Wystawa organizowana jest przez  Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.

Zdjęcia przedstawiają góry różnych krajów, oprócz Polski, m.in. Hiszpanii, Francji, Izraela. Pokazane jest bogactwo górskich pejzaży, różnorodność kształtów, barw, światłocienia. W niezwykły sposób zostały uchwycone momenty zjawiskowości przyrody: grozy, niepokoju, ulotności i zmienności mgieł i chmur. W otwarciu wystawy uczestniczyli dyrektor MOK Barbara Pachniowska i kurator wystawy Stanisław Krzak. Muzyczną oprawę wernisażu przygotował młodzieżowy zespół góralski „MALI ŚWARNI” z Nowego Targu, grający na skrzypcach i kontrabasie.

Pani Barbara Pachniowska zaprezentowała organizowany od wielu lat konkurs i inną działalność kulturalną MOKu, a pan Stanisław Krzak opowiedział o ciekawych zdarzeniach związanych z konkursem. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie, pojawiło się wielu nowych gości. Przybyła również młodzież szkolna pod opieką pani Urszuli Zalasińskiej-Curyłło z miechowskiego liceum. Fotografia jako potężne współczesne medium, zawsze wywołuje duże zaciekawienie, szczególnie młodych ludzi, dla których aparat fotograficzny stał się nieodłącznym wyposażeniem turystycznego ekwipunku.

Wystawa czynna do 18 lutego 2014r.

Michał Pilawski  







 

 

 

Z historii i kalendarium konkursu

      Konkurs narodził się w roku 1980, znamiennym dla historii Polski, jego twórczynią jest pani Jolanta Dylewska /wrocławianka, operator filmowy, reżyserka, pedagog i scenarzystka filmów dokumentalnych/. Organizatorzy I edycji przyjęli nazwę: I Pod-halańskiego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Tradycja i współczesność Podhala”. Wówczas konkurs objął swoim zasięgiem teren Podhala, a pierwszym laureatem został pan Czesław Wojtych z Zakopanego. Nie przyznano II nagrody, a trzecią Ex aequo zajęli panowie Dariusz Kaczmarczyk i Jan Rusnak. 

  

II edycja konkursu nosiła nazwę Podhalańskiego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda  „Pejzaż Górski”  i mimo, iż   w nazwie padało „podhalański” to zasięg konkursu był szeroki /wśród nagrodzonych były osoby pochodzące z Krakowa, Kielc, Nowego Targu, Zakopanego/. W trzeciej edycji konkursu pada nazwa: III Podhalański Konkurs Fotograficzny im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. Rok 1983 przynosi bardzo konkretną zmianę, konkurs staje się ogólnopolskim i przybiera tytuł: IV Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. I rze- czywiście już w rok później wśród uczestników konkursu spotykamy fotograficznych reprezentantów całego kraju /m.in. Wrocław, Czechowice Dziedzice, Grójec, Gubin, Warszawa, Police, Gliwice, Chorzów, Jelenia Góra, Oświęcim, Jasło, Zabrze, Poznań, Częstochowa, Kielce/. A przy-pomnijmy jest rok 1984 i o Internecie jeszcze nie marzymy! Konkurs miał roczną przerwę w roku 1989. Nazwa konkursu przetrwa do X edycji, by w XI zrezygnować z przymiotnika „podhalański”, odtąd aż do roku 1998 konkurs nosi nazwę: Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. W dziewiętnastej edycji następuje ostatnia zmiana, odtąd konkurs staje się konkursem międzynarodowym.     I właśnie już w XIX edycji  wśród nagrodzonych pojawia się pierwszy uczestnik z Białorusi Igor Peszechonow. Od roku 2000 swoje nagrody w konkursie przyznaje Fotoklub RP.

W roku 2000 do współorganizatorów konkursu dołącza  Tatrzański  Park  Narodowy, a wśród nagród   w 2002r. pojawia się nagroda TPN. I jeszcze jedna data ważna dla konkursu w roku 2005 konkurs otrzymuje patronat FIAP /Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej/ i do tego momentu wśród nagród pojawiają się medale i wyróżnienia FIAP. Od roku 2005 przyznawane są również nagrody sponsorów. W roku 2012 Konkurs otrzymuje brązową odznakę FIAP za 5  kolejnych edycji  międzynarodowych, w tym też roku ze współorganizacji konkursu wycofuje się Tatrzański Park Narodowy.

 

Galeria zdjęć: Wernisaż wystawy KRAJOBRAZ GÓRSKI

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •