WYRÓŻNIENIE W 25 EDYCJI EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA

 fot.  Sławomir Mielnik


 

Około 240 tys. ludzi odwiedziło ponad 2300 miejsc wydarzeń i miejsc kulturalnych w całej Polsce – taki jest bilans tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Podsumowania dokonano podczas ogólnopolskiej gali, która odbyła się w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu.

Koordynatorem wydarzenia w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). Ideą Dni jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach i dziedzictwie kulturowym. Celem podejmowanych inicjatyw jest zachęcenie do wprowadzania zmian w przestrzeni polskich zabytków oraz kształtowanie odpowiedzialnej i aktywnej postawy w dbałości o wspólną przestrzeń miejską.

Gości powitał Arkadiusz Wiśniewski prezydent Opola oraz prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Samorządom przypada szczególna rola w kształtowaniu i dbaniu o dziedzictwo. Samorząd to wspólnota, ale tej wspólnoty nie można budować na braku wspólnej historii, braku wspólnych odniesień, bo przecież właśnie to składa się na nasze dziedzictwo - podkreślał Arkadiusz Wiśniewski.

Wśród wyróżnionych instytucji znalazło się Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie.  Wyróżnienie, przyznane w uznaniu za zaangażowanie w organizację 25 edycji EDD „krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, odebrała Krystyna Olchawa – Dyrektor BWA „U Jaksy”.


BWA „U Jaksy” zorganizowało w ramach 25 edycji EDD dwa wydarzenia: pierwszym wydarzeniem był wykład Izabeli i Andrzeja Fedaków pt.: Historyczne obiekty dworskie inspiracją dla rozbudowy infrastruktury wokół Dworku. W spotkaniu uczestniczyli Miechowianie oraz turyści z Krakowa i Wieliczki, którzy mieli możliwość obejrzenia projektu w zapisie elektronicznym 3D. Tego dnia już od rana Dworek był licznie odwiedzany przez turystów, wśród których była zorganizowana grupa z Krakowa, licząca około 20 osób.


Drugim wydarzeniem, zorganizowanym przez BWA „U Jaksy” 16 września w ramach 25 edycji EDD, były plenerowe warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Architektura krajobrazu wokół pomnika Macieja Miechowity”. W wydarzeniu uczestniczyło 44 uczniów ze szkół miechowskich oraz z gmin: Charsznica i Gołcza. Impreza objęta patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Miechów miała doniosłe wydarzenie kulturalne, a plonem imprezy jest stała wystawa nagrodzonych prac przekazanych dla Oddziału Dziecięcego Miechowskiego Szpitala.

Hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa w 2018 roku będzie "Niepodległa dla wszystkich". Liczymy na liczny udział samorządów, instytucji kultury oraz organizacji i wierzę, że będziemy razem współdziałać - mówiła do zebranych Małgorzata Rozbicka – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •