GRUPA MIECHOWSKA - GALERIA PRYZMAT

W Galerii PRYZMAT prowadzonej przez Krakowski Oddział Związku Artystów Plastyków prezentowana jest wystawa (22 lipca do 5 sierpnia 2024) twórczość miechowskich artystów malarzy, którzy zorganizowali się jako GRUPA MIECHOWSKA licząca 10 osób. Wszyscy są emocjonalnie związani są z Miechowem, a spoiwem jest Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”. Artyści reprezentują różne pokolenia i są absolwentami różnych uczelni artystycznych, począwszy od Akademii Sztuk Pięknych – jest ich aż pięć, w: Krakowie – Natalia Nasada Wojtal, Warszawie – Krzysztof Kolarz, Łodzi – Paweł Olchawa, Wrocławiu – Zbigniew Hołda i w Gdańsku – Krystyna Olchawa, poprzez Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – Sylwia Ogiela, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – Mirosław Szumerowski, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie – Barbara Chorążek, Grzegorz Chorążek i Politechnikę Wrocławcką – Marek Hołda.

Najczęściej artyści wypowiadają się w technice olejnej, ale jest też akryl i pastel. Wystawa ma szeroki wachlarz tematyczny inspiracji oraz bogactwo technik malarskich. Ta różnorodność silnie wyraża indywidualność twórczych postaw. Od subtelnych, miękkich płaszczyzn nastrojowych pejzaży Barbary Chorążek poprzez fakturalne rozedrgane monochromatyczne obrazy Zbigniewa Hołdy przechodzimy do abstrakcyjnych surrealnych kompozycji Pawła Olchawy skupionym na wyrażaniu rytmiczności, bazującej na symbolice koła i kontrastach linii.  Następna grupa obrazów ukazuje w głównej roli człowieka. Są to surrealne postaci Sylwi Ogieli, zjawiskowe portrety Grzegorza Chorążka i wyłaniające się z mroku pracowni, obrazy, w których ważną rolę odgrywa kontrast dramaturgii wnętrza z głębokim lirycznym zamyśleniem ukazanych postaci. W tradycyjnym pejzażu porusza się Mirosław Szumerowski, tu zaskakując obrazem z motywem Bazyliki Mariackiej, gdzie łączy tradycyjny pejzaż miejski z geometryzacją form architektonicznych działających niemal abstrakcyjnie. Marek Hołda i Natalia Nasada-Wojtal tworzą surrealne kompozycje przedstawieniowe, przy czym u Marka oglądać możemy teatralne sceny wielowątkowych opowieści związanych z historią i obyczajowością, a u Natalii poruszmy się w architekturze miasta ukazanego w zagadkowych klimatach z pogranicza bajkowości i grozy. Spacer po wystawie zamykają ekspresyjne obrazy Krystyny Olchawy, która w tej odsłonie przedstawiła się w gorących barwach.

Wydarzenie zrealizowano w ramach zbliżania kultur Krakowa i Miechowa, jako wymianę wystaw. Jesienią 2024 roku wystawa ukazująca krakowskie środowisko artystyczne zagości w piwnicach Galerii BWA „U Jaksy” w Miechowie. Pani Prezes Krakowskiego oddziału ZPAP pani Joanna Warchoł zapowiedziała, że przygotowuje niespodziankę, która na razie osnuta jest tajemnicą.

Obserwator

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •