Maciej Dźwigała na wystawę w miechowskim BWA „U Jaksy” wybrał prace przedstawiające najbardziej charakterystyczne elementy pejzażu i architektury tego miasta – niektóre tchną wręcz dokumentalną, „katalogową” precyzją. Jednak większość ujęć zdradza, że to, co jest przed obiektywem, jest dla autora głównie pretekstem do pokazania warsztatu i polem poszukiwania ulubionych motywów. Z pewnością fascynuje go światło – w fotografii stara się nadać mu namacalną niemal postać: wpadające przez witrażowe okna, osiadające na drobinkach kurzu staje się odrębną, autonomiczną formą, posiadającą kształt a nawet, wydawałoby się, ciężar. Dźwigała nie boi się koloru (choć zawodowo, jako rentgenolog, dysponuje przecież monochromatyczną paletą). Najlepiej chyba jednak czuje się na jego pograniczu, gdy rozproszone we mgłach promienie słońca spłaszczają bryły i redukują barwy do złota, sepii, umbry. Na tle wielu barwnych fotografii interesująco prezentują się nieliczne czarno-białe: tchnące powagą i spokojem, przypadkiem – być może – unikające bezpośredniego związku z miejscem, skupione raczej na uniwersalnym doświadczeniu nastroju. W prezentowanych zdjęciach Macieja Dźwigały, na codzień skupionego (jak sam o sobie mówi) na „fotografii ludzkiego ciała”, rzuca się w oczy niemal zupełna nieobecność człowieka. Uchwycone obiektywem postaci nabierają osobliwej zdolności mimikry, stapiają się z tłem i odgrywają rolę jednego z wielu intrygujących szczegółów, które dostrzega się dopiero przy wnikliwszej obserwacji.
AGNIESZKA TYMAN
Maciej Dźwigała urodził się w 1973 roku w Krakowie. Z zamiłowania jest fotografikiem poszukiwaczem „na pozór mało istotnych motywów”. Zawodowo, jak o sobie mówi, koncentruje się na fotografii ludzkiego ciała, bo zajmuje się fotografią rentgenowską. Jest laureatem licznych konkursów fotograficznych.
„Fotografia jest dla mnie czymś szczególnym, czymś co pozwala pokazać rzeczy i zjawiska często niezauważalne – ulotne chwile zdarzeń, szybko zmieniające się emocje oraz zjawiskowość otaczającego nas piękna. Fotografia to magia umożliwiająca zapisać w sposób trwały zmienność wszystkiego, co się wokół nas dzieje i przenieść do historii fakty i wzruszenia, które pomagają nam powrócić do wspomnień”.