W pierwszym spotkaniu z cyklu „Rozmawiajmy o kulturze w naszym mieście” uczestniczyło 18 uczniów reprezentujących trzy szkoły średnie: Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół nr 1 oraz Zespół Szkół nr 2.
Z uwagi na okoliczność, że do drugiego spotkania potrzebne jest pianino i fakt, że akustyka pomieszczeń w Galerii „U Jaksy” jest znacznie lepsza niż w Domu Pracy Twórczej, wyjątkowo drugie spotkanie odbędzie się w Galerii „U Jaksy” (budynek Sądu Rejonowego). Po dokonaniu drobnej korekty spotkanie będzie miało charakter lekcji do wernisażu wystawy zatytułowanej Pejzaże, również prezentowanej w Galerii „U Jaksy”.
Program spotkania: – koncert w wykonaniu: dr Iwony Popławskiej-Zimowskiej – pianino oraz mgr Martyny Klupś-Radny – flet – literacka i filozoficzna analiza dzieła plastycznego – dyskusja o formalnych czynnikach budujących dzieło sztuki – krótka ankieta na temat wynikający z programu
Wybrane wypowiedzi uczniów na pytanie – Opisz w jednych lub dwóch zdaniach obraz prezentowany na sztaludze:
Szalony, abstrakcyjny, egzotyczny.
Przedstawia starożytność /./. Jest mega dziwny ale kojarzy mi się z przeszłością i czymś niemożliwym.
Obraz prezentowany na sztaludze można oceniać w dwóch aspektach, to widok naszego świata, w odniesieniu do pejzaży obok, a także aspekt wewnętrzny człowieka, tego jacy jesteśmy.
Pokazuje myśli człowieka, które na zewnątrz są niewinne, a w środku mroczne i chaotyczne.
Jest to obraz przedstawiający kulę ziemską, na której po jednej części jest harmonia, a po drugiej nieład. Oko symbolizuje coś realistycznego, może oznaczać człowieka, który patrzy na wszystko co w koło się dzieje.
Obraz prezentowany na sztaludze nie przypadł mi do gustu. Nie rozumiem go.
Obraz przypomina mi kulę ziemską, powrót do wierzeń ludów pierwotnych. Jest bardzo ekspresyjny.
Bardzo żywe kolory. Dbałość o szczegóły. Zawiera wiele symboli, które są różnie odbierane.
Jest abstrakcyjny. Jest pełen ukrytych znaczeń, dwuznaczności. Aby najlepiej go odczytać, trzeba byłoby poświęcić mu dużo czasu. To co na nim widzimy można odczytać jako naszą planetę.
Obraz przedstawia wiele dróg, które człowiek wybiera w swoim życiu. Niektóre motywy się powtarzają, co może oznaczać podobne przeżycia. Kolory również dostarczają wiele emocji.
Obraz prezentowany na sztaludze jest przykładem abstrakcji, jednak ja widzę w nim pewną historię. Przedstawione dzieło przypomina karnawał, ale też rozwój ludzkości i człowieka jako jednostki.