EDD 2018 - GOŁĘBIE WOLNOŚCI nad MIECHOWEM

Przepraszam, czy pani właśnie kupiła ten obraz?


Pytała turystka instruktorkę, niosącą pracę jednej z uczestniczek pleneru „Gołębie wolności nad Miechowem”. Rzeczywiście, płótna powstałe tego dnia na miechowskim Rynku w wielu przypadkach mogły uchodzić za dzieło artysty, we wszystkich zaś przypadkach przyciągać wzrok i wywoływać radość na twarzy.


Plener malarski „Gołębie wolności nad Miechowem”, przeznaczony dla dzieci i młodzieży, odbył się w sobotę 8 września. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w ramach 26. Europejskich Dni Dziedzictwa oraz Obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


Przy rozstawionych na chodniku sztalugach zebrało się około 60 uczestniczek i uczestników, w najróżniejszym wieku: od pięcioletnich urwisów po poważne i skupione nastolatki, pojawili się też rodzice  oraz nauczyciele – opiekunowie uczestników reprezentujących szkoły i przedszkola:  

Przedszkole nr 1 w Miechowie
Przedszkole przy SP nr 2 w Miechowie
Szkoła Podstawowa w Antolce
Szkoła Podstawowa w Gołczy
Szkoła Podstawowa w Ibramowicach
Szkoła Podstawowa w Miechowie-Charsznicy
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Miechowie
Szkoła Podstawowa nr 2 w Miechowie
Szkoła Podstawowa w Wysocicach

Najbardziej niecierpliwe dzieciaki od razu złapały za farby i pędzle, jednak właściwe rozpoczęcie pleneru wyznaczył nie na co dzień spotykany akcent. Na umówiony znak setka pocztowych gołębi poszybowała w niebo, zataczając koła nad Miechowskim Rynkiem. Ten piękny happening był możliwy dzięki życzliwości panów Jacka Aksamita, Adama Dudka, Włodzimierza Dudka i Artura Jawora, hodowców zrzeszonych w PZHGP sekcji Miechów – Charsznica.


Wreszcie rozpoczęły się warsztaty. Poprowadzili je Barbara Chorążek, Edyta Midro, Paweł Olchawa i Agnieszka Tyman. Ich rola polegała bardziej na pomaganiu niż ingerencji: czasami skutek odnosiło zadanie trafnego pytania, czasami zademonstrowanie jakiejś „sztuczki”. Na przykład taka ciekawostka: uczestnicy nie dostali czarnej farby, ponieważ łatwo „wybrudzić” obraz, mieszając ją z innymi barwami. Z czego łatwo zrobić kolor podobny do czerni? Ha! Tego właśnie można było dowiedzieć się od prowadzących.


W efekcie powstały prace bardzo różnorodne: od prób realistycznego uchwycenia przeżytej właśnie chwili, przez prace bardziej alegoryczne, ukazujące wolność współcześnie rozumianą przez dzieci, po dość ekspresyjne, radosne i kolorowe abstrakcje, z czego jedna wykonana nawet techniką action painting.


Po zakończeniu trzygodzinnych warsztatów jury udało się na naradę. Wybór nie był łatwy: prac było bardzo dużo i naprawdę każda miała w sobie „to coś”, lecz na szczęście nie doszło do żadnych ostrych sporów – w kontrowersyjnych przypadkach można przecież dołożyć równoległą nagrodę lub wyróżnienie. Wśród nagród znalazły się upominki dla ciała i dla ducha, a wiele z nich stanowi zachętę i inspirację do dalszych twórczych zmagań.


Nagrody oraz dyplomy otrzymali wszyscy młodzi twórcy. Wręczali je Burmistrz Gminy i Miasta Miechów – Dariusz Marczewski, Radny Sejmiku Wojewódzkiego – Adam Domagała, Przewodniczący Rady Miejskiej – Zenon Czekaj oraz Janusz Patyna - przedstawiciel Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego.


Główne nagrody rzeczowe w postaci akcesoria malarskich ufundował Urząd Gminy i Miasta w Miechowie. Ponadto do akcji włączyli się też: Centrum Kultury i Sportu w Miechowie, Firma Adler Computers, lodziarnia „CAVA”,  Firma BeeM oraz pizzeria „Oficyna”, Firma „Architekton” oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie i Księgarnia Korporacji Ha!art . Poczta Polska oddział w Miechowie przekazała 50 okolicznościowych PIĘCIOZŁOTÓWEK  z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości Polski.


  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •