MAJ 2014 - 13. z Austrii - MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA I CERAMIKA

W wystawie zatytułowanej 13. z Austrii uczestniczą Christian Eichinger, Christine Eichinger, Renate Korinek, Christine Krapfenbauer-Cermak, Walter Maringer, Norbert Mayerhofer, Robert Petschinka, Hanna Scheibenpflug, Franz Seitl, Gudrun Seitl, Marie Anna Stressler, Rudolf Stressler, Anita Windhager. Wystawę zorganizowaną przez BWA  “U Jaksy” we współpracy z Galerią grenzART w Hollabrunn koordynował Walter Maringer. Komisarz wystawy Anita Windhager oraz Christine i Christian Eichinger’owie odwiedzili Polskę po raz pierwszy więc przyjazd na wernisaż do Miechowa był dla nich dużym przeżyciem. Rangę wystawy podkreślił Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski nawiązując w swym wystąpieniu do listu wystosowanego na tę okazję przez Erwina Bernreiter’a  Burmistrza Hollabrunn, który napisał m.in.: Galeria grenzART istnieje od 2006 i od tamtej  pory wspierana jest również  przez miasto i gminę  Hol­labrunn oraz władze kraju związkowego Dolnej Austrii. Jej brak jest już nie do pomyślenia w krajobrazie kulturalnym miasta Hollabrunn  oraz całego okręgu. Ważne jest, że właśnie obecnie prowadzone są działania artystyczne przekraczające granice, że następuje wymiana  kulturalna i wymiana zwyczajów. Cóż można więcej zaoferować, niż budowanie mostów poprzez sztukę. Życzę Państwu udanej wystawy i cieszę się, że również kilku artystów z Państwa regionu skorzysta z możliwości wystawienia swoich prac w Hollabrunn w Galerii grenzART jesienią 2014 roku.

To był piękny wernisaż. Muzyka w wykonaniu zespołu JIASS TRIO już na wstępie przeniosła uczestników wernisażu 13. z Austrii, w wyższe sfery duchowego piękna. Dźwięki wydobywane z instrumentów zlewały się w utworze muzycznym ich bogactwem brzmieniowym. Liryczne melodie grane przez Stanisława Słowińskiego na skrzypcach elektrycznych, skontrastowane mocnymi uderzeniami perkusyjnymi Adama Stępniowskiego przechodziły w łagodne dźwięki grane na kontrabasie przez Justyna Małodobrego. Utwory puentowane nagłym uderzeniem wysokich tonów wszystkich instrumentów o bogatej skali półtonów, rytmiczność i wyczucie proporcji dźwięków oraz melodii, dostarczyły słuchaczom przeżycia o wysokiej kulturze muzycznej.

Przenosząc te emocje do wizualnego świata zaprezentowanego na wystawie, o charakterze interdyscyplinarnym, nasuwa się stwierdzenie, że sztuka austriackich artystów nacechowana jest zauważalną innością w zderzeniu z wcześniej prezentowanymi wystawami w Galerii "U Jaksy"'. Oglądając wystawę, widz zastanawia się, czy jest to zamierzony efekt takiego doboru prezentowanych prac, czy też ta inność, a raczej spójność obrazowania w zawężonej, wyciszonej gamie barwnej, wynika ze specyfiki podświadomych potrzeb twórczego wyrażania własnych emocji przez austriackich artystów. Spostrzeganie świata i jego dopełnianie poprzez wykreowaną twórczość, współzależne jest od wielu czynników, a są nimi emocje wewnętrzne i zewnętrzne bodźce. Obcując z wystawą odnosi się wrażenie, że niesie ona w swym przesłaniu spokój, harmonię i afirmację kreatywnego doznawania uczucia zadowolenia. Przedstawione dzieła sztuki odkrywają różne światy wewnętrznych przemyśleń, a sposób ich kształtowania uzależniony jest zarówno rodzajem dyscypliny plastycznej jak i zastosowanej techniki. Przy równoczesnym zróżnicowaniu zawartych w nich treści, sztuka ta nacechowana jest ogromnym bogactwem formy i filozoficznych odniesień.

Liczna obecność młodzieży oraz stałych bywalców miechowskich wydarzeń artystycznych cieszy organizatorów, którzy dokładają wszelkich starań by dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców. Sporą grupę młodzieży zmobilizowała do przyjścia pani Urszula Curyło, która wykłada język niemiecki w Liceum Ogólnokształcącym w Miechowie. Młodzież przygotowała się do uczestnictwa w tym wydarzeniu w roli dziennikarzy przeprowadzających wywiady w języku niemieckim z artystami austriackimi. Przełamywanie barier językowych i kulturowych  jest ogromnie ważne szczególnie dla młodzieży, której potrzebna jest motywacja do odkrywania sensu nauki języków obcych, a także nabywania obycia towarzyskiego. W czasie wernisażu głos zabrał dyrektor LO Zygmunt Dróżdż, który w swej wypowiedzi zwrócił uwagę na wielorakość kontaktów polsko-austriackich. Mówił, że miechowska młodzież coraz częściej kontynuuje studia poza granicami Polski, m.in. w Wiedniu, co potwierdziła pani Maria Paschek – Dyrektor Zespołu Szkół  Nr 2 w Miechowie. Jej dwaj synowie wybrali na miejsce studiów właśnie Wiedeń.  

Wrażenia austriackich artystów wyrażane przez nich zadowoleniem z artystycznego poziomu wernisażu jak i tak licznej i zróżnicowanej wiekowo, obecności miechowskiego społeczeństwa na czele z burmistrzem, zapisały się w ich pamięci i w historii Miechowa jako ważne międzynarodowe spotkanie.

Wernisaże zawsze łączone są z degustacją win, które tym razem ufundował syn austriackiego artysty Johannes Maringer. Zakąski do wina ufundowali: Restauracja Vita, Oficyna PIZZERIA i producent wędlin Janusz Zadęcki.  Kultura degustacji podczas wernisaży, również kształtuje naszą obyczajowość. 

Galeria zdjęć: 13. z Austrii

Galeria zdjęć: Artyści reprezentujący Galerię grenzART

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •