EDUKACJA

16 września w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa, Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie zorganizowało warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży pt. Architektura krajobrazu wokół pomnika Macieja Miechowity. Mimo niepewnej aury, w Galerii „U Jaksy” i na placu pomiędzy Bazyliką a „Małym Rynkiem”, zebrało się 44 uczestników warsztatów w towarzystwie rodziców lub nauczycieli. Zajęcia prowadzili: Barbara Chorążek, Edyta Midro, Krystyna Olchawa i Paweł Olchawa. Spotkanie miało charakter konkursowy w trzech grupach wiekowych. 

Wszyscy młodzi twórcy otrzymali dyplomy podpisane przez Burmistrza Miechowa oraz nagrodzeni za udział w warsztatach. Główne nagrody ufundował Urząd Gminy i Miasta w Miechowie. Ponadto nagrody ufundowali też: Biuro Wystaw Artystycz­nych „U Jaksy”, Centrum Kultury i Sportu w Miechowie, firmaę Adler Computers, firma BeeM s.c., Sklep „Pinokio” oraz Punkt Informacji Tury­stycznej MSiT.
Radość tworzenia była imponująca. Młodzi uczestnicy nie zważali na trudne warunki wynikające z dużego zagęszczenia osób w niezbyt obszernej galerii sztuki, a ci którzy pracowali na zewnątrz, na chłód. Pracowali z zapałem i chęcią zwycięstwa. Nie wszyscy mogli otrzymać nagrody główne, ale nikt nie był pokrzywdzony, bo Ci skromniej obdarowani mogli zabrać ze sobą swoje prace, które przyozdobią ich 

 

Pogadanki na wystawach


Tradycyjnie Galeria „U Jaksy” prowadzi pogadanki na temat prezentowanych wystaw dla zorganizowanych grup szkolnych.
Zwiedzający wprowadzani są w zagadnienia sztuki, które przybliżają słuchaczom sylwetkę artystyczną twórcy, tematykę i symboliczne znaczenia oraz wartości formalne omawianych prac.

Wystawy dają okazję do szerokiego omówienia pewnych zagadnień w sztuce nowoczesnej oraz przedstawionych przez artystów różnorodnych tematów. Każdorazowo pogadanki towarzyszące poszczególnym ekspozycjom są dostosowywane do potrzeb i oczekiwań grup zwiedzających.

Wykłady

Wykłady o sztuce, o historii związanej z Jaksą Gryfitą, Maciejem z Miechowa, Maurycym Tytusem Kulczyckim, odbywają się w różnych obiektach: w Domu Pracy Twórczej, w Galerii "U Jaksy" oraz w Dworku "Zacisze". W zależnosci od tematyki i rodzaju zapotrzebowania. Część wykładów ma charakter otwarty, adresowany do wszystkich grup wiekowych, część realizowana jest dla uczniów szkół średnich, a część dla turystów.

Spotkania autorskie

Niemal każdy wernisaż w Galerii „U Jaksy” stwarza okazję do spotkania artysty z odbiorcami. Zarówno na wystawy indywidualne, jak i zbiorowe są zapraszani twórcy, by osobiście mogli opowiedzieć
o swojej sztuce i porozmawiać ze zwiedzającymi. Kameralne spotkania w gronie miłośników sztuki,
w towarzystwie autora, czynią bezpośredni kontakt
z prezentowanymi dziełami wręcz familiarnym, zbliżającym do samego źródła i twórczego przesłania. Uczestnicy wernisaży, w trakcie których najczęściej odbywają się spotkania autorskie cenią sobie samą możliwość spotkania
z artystą czy otrzymania dedykacji wpisanej do katalogu. Indywidualny kontakt również artyście stwarza okazję do poznania interpretacji jego sztuki przez uczestników tych spotkań.

Wernisaż malarstwa Adama Wsiołkowskiego Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie był w artystycznym życiu Miechowa, wysublimowanym przeżyciem płynącym z interpretacji prezentowanych dzieł i serdecznej osobowości artysty, otwartego na bezpośrednią rozmowę, chętnie wpisującego dedykacje do starannie wydanego katalogu.

Filmy o sztuce

Galeria „U Jaksy” od wielu lat organizuje seanse filmowe, prezentując filmy z własnej filmoteki lub pozyskane od artystów uczestniczących w miechowskich plenerach, bądź wystawiających swoje prace. Są to filmy opowiadające o życiu
i twórczości artystów, dokumentujące ważne wydarzenia artystyczne czy też ukazujące zabytki architektury i przyrody.


W 2007 roku współpracujące z BWA "U Jaksy", Towarzystwo Przyjaciół Sztuki w Miechowie sfinansowało realizację dwóch filmów:
- „Barwy Małopolski”, film ukazujący prace artystów w plenerze i niezwykłą urodę naszej ziemi
- „Monti Ernici” poświęcony włoskiemu regionowi, partnerowi powiatu miechowskiego, usytuowanemu w pięknych górach pomiędzy Rzymem a Monte Cassino.

Oba filmy nakręcone zostały w wersji polskiej i włoskiej, przez znanego reżysera Stefana Szlachtycza i operatora Jerzego Drużkowskiego, a pierwszy z filmów opatrzony został również komentarzem w języku angielskim,ponieważ w artystycznych przedsięwzięciach polsko-włoskich uczestniczą artyści anglojęzyczni z różnych krajów europejskich.

Powstają również interesujące filmy dokumentujące działania artystyczne realizowane przez BWA "U Jaksy", jak np.
- ARTE LUOGO NATURA – Sztuka akcji – Fiuggi – Włochy, 2007
- "Barwy Małopolski" w Centrum Konferencyjnym w Tomaszowicach – Galeria PANORAMA - Retrospektywna wystawa malarstwa współczesnego ze zbiorów Galerii ” U Jaksy”, 2009

KONCERTY

Działalność koncertowa organizowana jest
w szczególnych okazjach jako imprezy towarzyszące ważnym wydarzeniom wystawienniczym lub z okazji jubileuszowych rocznic. Miejscem organizowanych koncertów najczęściej jest Galeria "U Jaksy" ale niekiedy organizowane są w Bazylice Grobu Bożego lub przy Dworku "Zacisze". Zawsze jest to ambitne wydarzenie muzyczne, które wzbogaca działalność Biura Wystaw Artystycznych. Wykonawcami są artyści Filharmonii Krakowskiej, Capelli Cracoviensis, Orkiestry Straussowskiej Obligato, Zespołu Muzyki Dawnej Camerata Cracovia, Kabaretu Loch Camelot, Piwnicy Pod Baranami i wielu innych artystów występujących z recitalami.

Z tego cyklu doniosłym wydarzenie był poetycko-muzyczny spektakl teatralny w opracowaniu i reżyserii legendarnego aktora Jana Nowickiego z oryginalną muzyką Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego do poezji ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Jana Nowickiego i Jana Pawła II.

Z egzotycznym koncertem wystąpił w Galerii "U Jaksy" Noel Coutts - żeglarz, pieśniarz, gitarzysta....
Pochodzi z Szetlandów. Ma na swoim koncie 6 albumów, a w Nowej Zelandii uważany jest za legendę blues'a.
W 2005 roku spakował się i wyruszył, jak sam to określa, na żeglarsko - muzyczną przygodę.

Muzyczna oprawa wernisaży

Muzyczna oprawa wernisaży ma charakter edukacyjny. Nadaje wystawom charakter doniosłego przeżycia, sprzyjającego skupieniu nad oglądanymi dziełami sztuk wizualnych. Wykonawcami małych koncertów są różnorodni artyści: nauczyciele szkół muzycznych, studenci uczelni muzycznych, a także najzdolniejsi uczniowie miechowskiej Szkoły Muzycznej, dla których taki występ jest wyróżnieniem. Ta symbioza sztuk plastycznych z muzyką sprzyja ogólnemu wzrostowi kultury i pogłębieniu refleksji twórczej interpretacji dzieł, czyni z wernisaży prawdziwą ucztę duchową, która nadaje życiu głębszy sens i czyni go piękniejszym.

Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Romana Breitenwalda ubogacił muzycznie działający w Miechowie Zespół GALICYA w składzie: Jadwiga Oleksa - sopran; Anna Krzyworzeka - sopran, alt; Ewa Deńca - alt; Justyna Szlosek - alt; Zbigniew Skrzypczyk - tenor, baryton; Mariusz Oleksa - baryton, bas

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •