Galeria S. Żechowskiego

Twórczość Stefana Żechowskiego jest niepowtarzalna. Jego siła oddziaływania na widza wywodzi się z bogactwa przekazywanych treści i absolutnego zaangażowaniu w twórcze działanie. Fantastyka przenosi nas w świat niezwykłych scen, a szczerość wypowiedzi dotyka najczulszych strun intymnego spostrzegania. Żechowski wyraża w swej twórczości uczucia wypływające ze wzruszenia i emocji, ludzkich stanów przeżywania spraw niezwykłych – zachwytu i lęku, grozy i podziwu, zaskoczenia i refleksji. Wyraża wszystkie stany ludzkiego odczuwania istnienia we wszechświecie, który jest nieodgadnioną zagadką, przekazuje uniesienia, które przybliżają nas do stwórcy wszechbytu.

Krystyna Olchawa


Od 1991 miechowskie BWA "U Jaksy" prowadzi Stałą Galerię Twórczości Stefana Żechowskiego, która w 2009 roku została przeniesiona do nowego obiektu w centrum miasta. W nowo pozyskanym obiekcie utworzono w 2011 roku Dom Pracy Twórczej im. S. Żechowskiego. Budynek zaadaptowano na cele kulturalne dzięki środkom finansowym pozyskanym od Ministra Kultury z Programu Infrastruktura kultury. W nowej jednostce oprócz kolekcji dzieł wybitnego Artysty Ziemi Miechowskiej, mieści się stała ekspozycja kolekcji sztuki współczesnej, zgromadzonej głównie jako pokłosie Międzynarodowych Plenerów Malarskich, odbywających się w Miechowie corocznie od 2000 r.

W Galerii Żechowskiego udostępniane są oryginalne prace artysty. W zbiorach znajdują się unikalne dzieła z wczesnego okresu twórczości, w tym prace sprzed rozpoczęcia profesjonalnej edukacji artystycznej. Kolekcja przekrojowo obrazuje tematy podejmowane przez Żechowskiego w różnych okresach życia, koncentrując się jednak na wspomnieniach z czasu dzieciństwa i młodości oraz filozoficznych rozważaniach i inspiracjach literackich. Oprócz dzieł sztuki gromadzone są pamiątki po artyście, książki będące inspiracją dla jego twórczości, odznaczenia i dyplomy. Zbierane są również i archiwizowane w zapisie elektronicznym fragmenty zapisków artysty, z jego dzienników, listów i esejów filozoficznych. 

W Galerii Żechowskiego można nabyć album monograficzny „Stefan Żechowski. A jednak nie zmarnowałem swojego życia”, zawierający kalendarium życia i liczne reprodukcje prac artysty. Można też zakupić reprodukcje dzieł Żechowskiego oprawione w ramy z passe-partout. Na miejscu udostępnione są także publikacje poświęcone twórczości Żechowskiego oraz artykuły z czasopism i literatury o sztuce traktujące o jego dziełach. Zwiedzający mogą skorzystać z usługi oprowadzania przez przewodnika, który omawia wystawę i przybliża biografię i konteksty twórczości Żechowskiego.
Wiersz Emila Zegadłowicza. 1937

Stefanowi Żechowskiemu

Osierocone dzieci Jacka
gdy już ich Paan, ich ojciec zgasł –
poszły – gromada dotąd chwacka – 
przed siebie – smętne – w czarny las.

W las cieni, który obrósł Kraków
pniami żywicznych – dawnych ech –
poszły po szlakach greckich znaków
poprzez paprocie, skrzypy, mech.

Idą i płaczą – opuszczone – 
Jackowe Fauny – dokąd? – gdzie? –
w jaką się udać trza nam stronę? –
w jakim nam ożyć? w czyim śnie?

Idą przez świt i zachód krwawy
– kopytka bolą – idą wciąż
aż las się skończył – łąki – stawy –
drogowskaz – napis – Wielki Książ.

Patrzą ukryte w knach leszczyny 
melują się – wstrzymują dech –
dojrzały kogoś ze swej rodziny –
tego, którego zowią Żech.

Dojrzały go, poznały – wiedzą! –
tak, to ten kraj jest, to ten łan!
to on tam idzie zielną miedzą –
brat Jacka, Żech, Faunowy Paan!

I odtąd znowu jak przed wieki
ze stawów, jezior, łąk i drzew –
z pobrzeży rzek i gór dalekich
wzrasta Faunowy leśny śpiew.

Emil Zegadłowicz 
Gorzeń Górny 29.VIII. 1937

 


http://www.youtube.com/watch?v=0B8HdmNFLg8

https://www.youtube.com/watch?v=WGRfFVWwVm0 

Galeria S. Żechowskiego

dostępna jest:

od poniedziałku do piątku w godz.:10.00 – 16.00

 

i w innym terminie po wcześniejszym uzgodnieniu

Obowiązują bilety wstępu w cenie 2 zł 

Dzieci do lat 7 – wstęp wolnyZorganizowane grupy szkolne i przedszkolne mogą skorzystać z zakupu jednego biletu do wszystkich obiektów: Galeria "U Jaksy", Dom Pracy Twórczej, Dworek "Zacisze",  w cenie 5 zł od osoby (opiekunowie grup - wstęp bezpłatny)


  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •