Malarstwo Tomasza Awdziejczyka. Wystawa poplenerowa LIPOVCI 2013 - SŁOWENIA

13 lutego 2014 r. w Galerii „U Jaksy” otwarto dwie wystawy, pokrewne w nastroju. Ich nastrój wypływał  z natury przetwarzanej przez artystów poprzez jej syntetyzowanie i akcentowanie tych elementów, które w melodyjnym układzie barwnych plam zwracały uwagę bogactwem gam kolorystycznych, rytmicznością i ekspresją wyrażoną zarówno w sposobie nakładania farby jak i jej faktury.  Tomasz  Awdziejczyk zaprezentował kilkanaście prac o zróżnicowanej tematyce od surrealistycznej architektury miast po czystą abstrakcję w wąskiej gamie kolorystycznej. Często odnosząc się do metafor, niekiedy religijnych jak w obrazach Legendy augustowskie,  inspirowanych zasadami obowiązującymi przy pisaniu ikon, takimi jak n.p. farba - dobrana w określonych kolorach i nakładana w określonej kolejności, postacie - ujęte w określonych pozach. Ikona nie może być swobodną interpretacją artysty, jego zdaniem, jego pomysłem. Ikona ma być świadectwem istnienia Boga, którego doświadcza ikonopis i przekazuje jego namiastkę poprzez swoją pracę. Ikona jest obrazem, skłaniającym do modlitwy, zawierającym tekst liturgiczny i dlatego ikona nie jest malowana lecz pisana. Tomasz Awdziejczyk jest organizatorem plenerów malarskich o tematyce ikonograficznej i autorem wystaw o tej tematyce, jak np. Święci z Wołynia. W Miechowie artysta ujawnił nie tylko malarską pasję ale dał się również poznać jako orator, teoretyk sztuki i działacz związkowy Warszawskiego Okręgu ZPAP.  Niezwykle rozmowny, trafnie podkreślił znaczenie profesjonalnych instytucji sztuki dla promocji miasta, poprzez tworzenie bogatych ofert turystycznych i kształtowanie zapotrzebowania na kulturę wysoką.


Muzyczna oprawa wernisażu w wykonaniu Dziewanny Anny Olszewskiej i Dobromira Smogena z zespołu Południca! była doskonałym dopełnieniem atmosfery obu wystaw. Artyści wykonali utwory folkowo jazzowe. Były to kołysanki oparte na ludowych brzmieniach w nowoczesnej aranżacji na cymbały i kontrabas. Ta folkowo-etniczna muzyka wprowadziła gości wernisażu w poetycki nastrój i wyzwoliła te pokłady duszy, które ułatwiają zrozumienie artystycznego przekazu wyrażonego w obrazach poprzez symbole, surrealistyczne kompozycje i improwizacje barwne.

Drugą wystawę przygotowali artyści ze Słowenii, którzy do udziału w plenerze i wystawie poplenerowej zaprosili również artystów zagranicznych z Niemiec, Bośni i Hercegowiny oraz z Polski. Polskę reprezentował Stanisław Stach, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu, który zadbał by tę wystawę pokazać w kilku galeriach polskich. Stąd właśnie wystawa gości w Galerii „U Jaksy”. To wydarzenie artystyczne zrealizowane w Słowenii stanowi swego rodzaju odnośnik do miechowskich plenerów. Zwiedzający wystawę mają więc okazję do porównania efektów pracy plenerowej w Miechowie i Lipovci, i próby uchwycenia podobieństw i różnic dwóch wydarzeń kulturalnych zrealizowanych na tej samej płaszczyźnie oddziaływania wizualnego. Sposób obrazowania jest podobny ale wybór nurtów plastycznych różni się  przewagą realizmu i od niego pochodnych kierunków, dla miechowskich plenerów, i improwizowanej abstrakcji dla słoweńskich artystów. W słoweńskiej wystawie uczestniczy dziesięciu artystów:  Vlasta Arzenšek, Azad Karim, Barbara Kastelec,  Zmago Kowač, Mira Ličen Krmpotič, Bojan Oberčkal, Marija Novakovič, Marija Rus, Joanna Zajac Slapničar oraz Stanisław Stach. Wystawa przedstawia klimaty gorącego lata wyrażające się w ekspresyjnych zestawieniach kolorystycznych z dużą ilością gorących barw.

k.olchawa

Nowa warstwa...

Galeria zdjęć: Wernisaż - luty 2015

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •